Pár užitečných tipů, jak ušetřit za elektřinu
P

Každý z nás se zajímá o to, jak co nejvíce ušetřit. Zejména poplatky za energie ukrojí z rodinného rozpočtu pořádnou sumu. Mít pár stovek navíc se vždycky hodí. Někdy stačí malé změny ve vaší domácnosti a už nebudete mít na konci měsíce hluboko do peněženky. Zde najdete pár užitečných rad, jak se zařídit, abyste za elektřinu ušetřili co nejvíce.

light bulb 3104355 960 720 e1559418316240

 

LED žárovky

Jako první se nabízí úspornější varianta svícení – LED žárovky. Jejich hlavní výhodou je již zmíněná úspora energie, která se může pohybovat až kolem 90 %, ve srovnání s ostatními zařízeními se jedná o nepřekonatelnou úsporu. Množství energie potřebné k napájení LED žárovek je mnohonásobně menší, než je požadováno v klasických žárovkách, úsporkách a kompaktních zářivkách, a tudíž výrazně sníží měsíční účty za energii.

Mezi další výhody těchto žárovek patří také dlouhá životnost, která je delší než 10 let, hodinově se jedná o 30 000 až 80 000 hodin, proto nemusíte tak často měnit žárovky. Jsou také odolnější vůči mechanickému poškození a vibracím. LED diody nabízí až 10x větší svítivost oproti ostatním zařízením. Navíc se neničí ani při častém vypínání a zapínání – narozdíl od žárovek, především halogenových, které mohou při častém zapínání a vypínání shořet, snadno se můžou přepálit i zářivky. V neposlední řadě také svítí na plný výkon ihned po zapnutí a nevydávají tolik tepelné energie jako klasické vláknové žárovky.

Ledin LED žárovka 12W 80xSMD2835 G9 1080lm TEPLÁ BÍLÁ
Ledin LED žárovka 12W 80xSMD2835 G9 1080lm TEPLÁ BÍLÁ

Nicméně LED osvětlení má bohužel i slabší stránky, a to jsou vyšší pořizovací náklady. Nevýhodou je taktéž i fakt, že je nutné žárovky napájet stejným proudem, jinak dochází ke snížení životnosti diod. I přes pár nevýhod můžeme LED žárovky označit za spolehlivé a přínosné v naší snaze ušetřit za energie.

LED osvětlení se nejvíce hodí do kuchyně a koupelny. Velmi trendy jsou tzv. pásky, kterými si můžete podsvítit kuchyňskou linku, pracovní plochu či podlahu v koupelně. LED světla mohou taktéž rozzářit vaší zahradu.

Elektrické spotřebiče

Investice, která se v budoucnu rozhodně vyplatí, je nákup elekticky šetrnějších produktů v kategorii A a výše. Nejvíce energie v domácnosti spotřebovává chladnička a pračka, proto je důležité, abyste si dali záležet a koupili opravdu úsporné spotřebiče i za vyšší pořizovací cenu, ta se vám totiž mnohonásobně vrátí na ušetřených poplatcích. Tip: Pokud možno, snažte se lednici umístit do co nejchladnější místnosti a nezapomeňte pravidelně odmrazovat!

Nejnižší spotřebu energie má plynový sporák, nejméně vhodný je tradiční elektrický sporák. Nejvíce úspor v kuchyni dosáhneme zkrácením doby vaření. Ta závisí na správném výběru hrnců, množství jídla, doby vaření, i použitím tlakových hrnců. S hospodařením můžete začít i při přípravě dnešního oběda, a to tak, že na všechny hrnce použijete poklici. Pokud to není vyloženě nutné, nezapínejte digestoř na nejvyšší level. V mnoha případech také stačí otevřít okno.

cooking 1776648 960 720 e1559418562667

Začněte šetřit ještě dnes!

Výměnou osvětlení a spotřebičů za úspornější varianty to zdaleka nekončí. V každé domácnosti platí pár pravidel, jejichž dodržováním nás už nikdy nezaskočí ohromná pálka za energie. Prvním takovým důležitým bodem může být úplně jednoduché zhasínání světla, když zrovna nejsme v místnosti. Plno lidí na to zapomíná a nechává rozsvícený celý byt. Důsledností můžete ročně ušetřit až 1 800 Kč ročně. Kromě peněženky je zodpovědné chování šetrné i k přírodě, za jeden rok totiž zamezíte vzniku přibližně 400 kg emisí CO2.

Nenechávejte zařízení v pohotovostním (stand-by) režimu. Používejte funkci „zapnout/vypnout“ přímo na přístroji. Televizní přijímač, který se zapíná na 3 hodiny denně, což odpovídá průměrné době, kterou Evropané věnují sledování TV, je během zbývajících 21 hodin v pohotovostním režimu, přičemž v pohotovostním režimu spotřebuje přibližně 40 % energie.

photo 1545415808 c1fbb3f02667 e1559418756576

Po nabití telefonu či notebooku vytáhněte nabíječku za zásuvky. Připojená nabíječka stále spotřebovává eneriģii. Odhaduje se, že když necháte nabíječku v zásuvce nepřetržitě, promrhá 95 % energie. Dávajte si pozor na to, abyste pračku či myčku zapínali pouze plnou. Pokud ji musíte použít naplněnou jen z poloviny, použijte hospodárné nastavení nebo nastavení pro poloviční náplň. Rovněž není nutné nastavovat teploty vysoko. Dnešní detergenty jsou tak účinné, že oděvy a nádobí vyčistí i při nízkých teplotách.

Zamyslete se, jestli opravdu potřebujete vymoženosti dnešní doby jako je automatické otevírání garáže, elektrické nože nebo i bubnová sušička na prádlo, která kromě peněz stojí v mnoha případech i kvalitu našeho oblečení. Rychlovarná konvice má také značný podíl na celkové sumě za energie. Zapínejte ji jen, pokud je to nezbytně nutné a snažte se neplýtvat vodou. Ohřejte jen takové množství vody, které potřebujete a nevylévejte zbytek do umyvadla. Rada na závěr – vždy se nepodaří všechno striktně dodržovat. Snažte se ale eliminovat zbytečnou spotřebu na minimum. Jsou to malé krůčky ve vaší domácnosti, které ale vedou k příjemnějšímu pohledu na váš bankovní účet, a to se rozhodně vyplatí!

Zdroje:

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here