Nože, které by v kuchyni neměly chybět
N

Pokud připravujete teplé i studené pokrmy denně nebo třeba opravdu zřídka, stejně potřebujete kvalitní sadu nožů, na které se můžete spolehnout a které vás nikdy nenechají ve štychu. Podíváme se na to, které nože to jsou a čím se řídit při jejich vybírání.

photo 1507648154934 f230d5bd6942 e1553029684738

Základní vybavení

Co se týče nožů, v zásadě platí, že sada o čtyřech kusech je dostačující pro přípravu snad všech myslitelných pokrmů, zpravidla se však prodávají sady o pěti kusech. O všech nožích, o kterých tady bude řeč, platí následující a při výběru kuchyňského náčiní byste na toto měli dbát se zvýšenou ostražitostí:

Čepel i rukojeť musí být zhotoveny z kvalitních materiálů, o jejichž vlastnostech je dobré se informovat předem u výrobce. Je dobré se vyvarovat levným nožům ze supermarketů, které se velmi rychle ztupí. A vězte, že tupý nůž představuje v kuchyni mnohem větší nebezpečí než ten ostrý a mnohem snadněji si s ním ublížíte. Ocel proto musí být tvrdá (v žádném případě nesmí být možné ji ohnout!) a dobře tvarovaná. Stejně tak i rukojeť musí být zhotovena tak, aby bránila případnému pořezání a aby časem neodpadla.

Sada 5 nožů se stojanem Titan Gold
Sada 5 nožů se stojanem Titan Gold

Univerzální pomocníci

Základ této čtveřice tvoří univerzální kuchyňský nůž o délce čepele cca 20 centimetrů. Tento nůž by měl mít kvalitní čepel, která se zužuje směrem ke špičce a rukojeť, která se bude dobře držet. Jsou to opravdoví pracanti, bez kterých to rozhodně nepůjde. Jejich služeb využijete, když budete chtít nakrájet maso, ale i cibuli.

K tomuto noži patří i menší bráška, který se postará o krájení zeleniny, ale stejně tak i menších kusů masa. V podstatě odvede mnohdy stejnou práci, jako jeho větší kolega, jen se u toho budete v případě menších kousků potravin méně namáhat. Čepel tohoto nože bývá dlouhá cca od 12 cm do 16 cm.

Sada nožů Zwilling 2-dílná PRO s kuchařským nože
Sada nožů Zwilling 2-dílná PRO s kuchařským nože

Nůž na pečivo

Podle názvu je asi jasné, k čemu je tento nůž vhodný. Ano, na krájení pečiva. Jeho čepel bývá poměrně dlouhá a je opatřena pilkovým či zoubkovým ostřím, aby lépe pronikla tvrdší kůrkou chleba a jiného pečiva.

Nůž na chleba Four Star, 23 cm
Nůž na chleba Four Star, 23 cm

Nůž na ovoce a zeleninu

Už na předchozích řádcích bylo uvedeno, že se můžete se zeleninou potýkat s menším či větším univerzálním nožem. To samozřejmě platí, ale ne tak úplně. Pokud budete chtít nakrájet třeba jablko, broskev nebo papriku, bude se hodit menší nůž určený přesně k těmto účelům. Čepel nože tohoto typu je poměrně úzká, a hlavně o dost kratší (cca 10 cm).

S těmito noži vykouzlíte zpravidla cokoli, co si jen zamanete. Pokud budete kupovat celou sadu naráz, většinou bude doplněna ještě o jeden delší nůž k přípravě masa. A některé sety disponují i nůžkami nebo ocílkou na broušení. Vždy dbejte na to, ať jsou nože dobře uschovány a aby byly stále dobře ostré. A pak se jistě každé kuchařské dílo povede.

BERLINGERHAUS Sada nožů ve stojanu 8 ks nerez růžová BH-2267
BERLINGERHAUS Sada nožů ve stojanu 8 ks nerez růžová BH-2267

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here