(Ne)výhody bydlení ve srubu
(

Doba přeje přírodě, ke které se neustále vracíme. Spoustu z nás se čím dál více snaží uvažovat ekologicky a také tomu přizpůsobit svůj život. A možná právě proto je v posledních letech populární žít jinak – stavíme ekologičtější domy, třídíme odpady a celkově se přikláníme k ochraně přírody. Jednou z možností, jak žít v souladu s přírodou, může být bydlení ve srubu.

Útulné bydlení v roubence – ilustrační obrázek. Srub nebo roubenka mají rozhodně kouzlo, o tom není pochyb. Masivní dřevo je oblíbeným příjemným materiálem, což přináší do života teplo. A takovou hřejivou atmosféru bezesporu ve srubu najdete. Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi roubenkou a srubem? Jednoduchý, roubenka je postavena z hranolu, kdežto srub z typických kulatin. Obojí vás však snadno nadchne.

Jednou z důležitých výhod bydlení ve srubu je mikroklima. Dřevo totiž dýchá, takže rovnou zapomeňte na typický suchý vzduch z panelových domů nebo naopak přílišnou vlhkost způsobenou plastovými okny. Díky dřevu je bydlení ve srubu vhodné i pro astmatiky a alergiky. Jedinou nevýhodou, jak se zdá, může být prach, který je několikrát do roka potřeba ze dřeva setřít. Kromě něj si ale dřevo na pohled, na dotek nebo přivonění zamiluje zkrátka každý.

Další dobrou vlastností, kterou sruby a roubenky disponují, je tepelná izolace. Ta bývá u těchto typů domů vytvořena vrstvami ovčí vlny, konopí nebo lnu. V zimě dřevo udržuje příjemné teplo, což ještě podporuje nezaměnitelnou náladu ve srubovém domě či roubence.

Aspektem pro výběr dřevěného domku může být také rychlost stavby a zasazení do krajiny. Srub se nehodí kamkoliv, ale pokud máte vhodný pozemek, může být přesně tím pravým pro vás. Navíc průměrná doba stavby bývá okolo tří měsíců a tak si všichni netrpěliví přijdou na své. Jestliže však máte pozemek ve městě nebo uprostřed vesnice, pak je zřejmé, že by srub ani roubenka do okolí nezapadly – a výhoda se stává nevýhodou.

Sečteno a podtrženo – dům ze dřeva je určen pro každého, kdo má blízko k přírodě, horám a miluje dřevo. Pak jdou všechny nevýhody stranou, protože pozitiva jsou to, díky čemu budete život ve srubu milovat každý den.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here