Nechte stěny obživnout. Obrazům z rostlin neodoláte.

0

Tradiční pěstování rostlin v interiéru zná každý. Pokud chcete oživit svůj domov něčím originálnějším, mrkněte na vertikální zahrady nebo obrazy z mechu. Jejich snadná údržba vás překvapí!

Kouzlo vertikálních zahrad

Vertikální zahrady jsou v podstatě záhonky na výšku, rostliny umístěné na kolmé stěně, kterým se rovněž říká „živé stěny“. Zároveň šetří prostor a čistí vzduch. Na malém rozsahu se vám podaří vypěstovat více rozmanitějších rostlin. Ty můžete navíc volně obměňovat, vaše vertikální zahrádka tak bude pokaždé jiná.

Výhod vertikálních zahrad je několik – čistí a zvlhčují vzduch, absorbují hluk, zachycují prach, některé druhy rostlin dokáží zachytit škodlivé látky. Rovněž údržba je snadná a nikterak složitá – vertikální zahrady můžete napojit na systém automatického zavlažování.

Dnes existuje řada specializovaných firem, které vám vertikální zahrady vytvoří na míru do jakéhokoliv prostředí i stylu vybavení. Mrkněte na web Zahradanastenu.cz, kde najdete veškeré další informace i kontaktní formulář, pokud byste chtěli mít vertikální zahradu doma nebo v kanceláři i vy.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Živé obrazy do každého interiéru

Modul se speciálním pěstebním substrátem se živými rostlinami – to jsou živé obrazy. Můžete je v interiéru umístit téměř kamkoliv, ideálně na místě, kde je více světla. S takovým druhem pěstování si hravě poradí každá rostlinka, záleží jen, jaký má typ růstu – některé rostliny rostou vodorovně, jiné přečnívají a další rostou směrem nahoru. Vytváří tak zajímavý a ledabyle uspořádaný celek, který díky své nepravidelnosti vypadá skvěle.

Jednotlivé moduly připevníte na zeď pomocí hmoždinek a vrutů. Poté se už jen jednou či dvakrát týdně zalévají sklenicí vody tak, aby byl substrát stále vlhký. Průběžně je také třeba odstraňovat uschlé nebo odkvetlé části rostlin, podobně jako u běžných pokojovek.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Oživte svou stěnu mechem

V posledních letech se staly velmi populární obrazy ze stabilizovaného mechu. Jedná se konzervovaný mech, který si zachovává přirozený vzhled a barvy až po několik let. Mech se dále uspořádává do obrazů, které si můžete zavěsit na zeď. Konzervanty v mechu jsou ekologické i biologicky odbouratelné, nemusíte se proto bát, že by v ovzduší dělaly neplechu.

Životnost mechu závisí na podmínkách – měl by být umístěn v místnosti od 5 do 30 stupňů s vlhkostí kolem 60 %. Nedoporučuje se umisťovat jej na umělé nebo sluneční světlo, také nesmí přijít do kontaktu s vodou. Mech je bezúdržbový, na pravidelnou péči vám postačí vlhký hadřík, kterým setřete nečistoty a prach.

Foto: Web Zahradanastenu.cz

Životnost správně opečovávaného mechu se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let, vždy ale záleží na konkrétních podmínkách. V případě, že se nachází v prostoru s vyšší vlhkostí kolem 60 %, může si zachovat své vlastnosti po delší dobu.

Předchozí článekVyšperkujte kuchyň pomocí bambusových doplňků
Další článekInspirujte se interiérem Fasangartengasse ve Vídni

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno