Nechte stěny obživnout. Obrazům z rostlin neodoláte.

0
166

Tradiční pěstování rostlin v interiéru zná každý. Pokud chcete oživit svůj domov něčím originálnějším, mrkněte na vertikální zahrady nebo obrazy z mechu. Jejich snadná údržba vás překvapí!

Kouzlo vertikálních zahrad

Vertikální zahrady jsou v podstatě záhonky na výšku, rostliny umístěné na kolmé stěně, kterým se rovněž říká „živé stěny“. Zároveň šetří prostor a čistí vzduch. Na malém rozsahu se vám podaří vypěstovat více rozmanitějších rostlin. Ty můžete navíc volně obměňovat, vaše vertikální zahrádka tak bude pokaždé jiná.

Výhod vertikálních zahrad je několik – čistí a zvlhčují vzduch, absorbují hluk, zachycují prach, některé druhy rostlin dokáží zachytit škodlivé látky. Rovněž údržba je snadná a nikterak složitá – vertikální zahrady můžete napojit na systém automatického zavlažování.

Dnes existuje řada specializovaných firem, které vám vertikální zahrady vytvoří na míru do jakéhokoliv prostředí i stylu vybavení. Mrkněte na web Zahradanastenu.cz, kde najdete veškeré další informace i kontaktní formulář, pokud byste chtěli mít vertikální zahradu doma nebo v kanceláři i vy.

vertikalniazahrada
Foto: Web Zahradanastenu.cz

Živé obrazy do každého interiéru

Modul se speciálním pěstebním substrátem se živými rostlinami – to jsou živé obrazy. Můžete je v interiéru umístit téměř kamkoliv, ideálně na místě, kde je více světla. S takovým druhem pěstování si hravě poradí každá rostlinka, záleží jen, jaký má typ růstu – některé rostliny rostou vodorovně, jiné přečnívají a další rostou směrem nahoru. Vytváří tak zajímavý a ledabyle uspořádaný celek, který díky své nepravidelnosti vypadá skvěle.

Jednotlivé moduly připevníte na zeď pomocí hmoždinek a vrutů. Poté se už jen jednou či dvakrát týdně zalévají sklenicí vody tak, aby byl substrát stále vlhký. Průběžně je také třeba odstraňovat uschlé nebo odkvetlé části rostlin, podobně jako u běžných pokojovek.

obraznastenu
Foto: Web Zahradanastenu.cz

Oživte svou stěnu mechem

V posledních letech se staly velmi populární obrazy ze stabilizovaného mechu. Jedná se konzervovaný mech, který si zachovává přirozený vzhled a barvy až po několik let. Mech se dále uspořádává do obrazů, které si můžete zavěsit na zeď. Konzervanty v mechu jsou ekologické i biologicky odbouratelné, nemusíte se proto bát, že by v ovzduší dělaly neplechu.

Životnost mechu závisí na podmínkách – měl by být umístěn v místnosti od 5 do 30 stupňů s vlhkostí kolem 60 %. Nedoporučuje se umisťovat jej na umělé nebo sluneční světlo, také nesmí přijít do kontaktu s vodou. Mech je bezúdržbový, na pravidelnou péči vám postačí vlhký hadřík, kterým setřete nečistoty a prach.

mechovyobraz
Foto: Web Zahradanastenu.cz

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Životnost správně opečovávaného mechu se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 let, vždy ale záleží na konkrétních podmínkách. V případě, že se nachází v prostoru s vyšší vlhkostí kolem 60 %, může si zachovat své vlastnosti po delší dobu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here