Návod, jak udělat ohniště na zahradě
N

Snad každý vyzkoušel v dětství postavit ohniště. V přírodě k tomu stačí lopatka, rovina a několik kamenů na ohraničení samotného prostoru, kde bude plápolat oheň. Pak už nic nebrání opékání buřtů a zpívání táborových skladeb. Pokud chcete tyto vzpomínky přenést i k vám na zahradu, s lopatkou a pár kameny si při budování pořádného ohniště nevystačíte. Pravidelné večery u ohně si zaslouží promyšlenější řešení.

Udělat ohniště na zahradě, které něco vydrží, není vůbec složité. Ve skutečnosti to zvládne za jeden den i začínající kutil s pár nadšenými pomocníky, kteří budou podávat materiál. Jaký je osvědčený postup stavby ohniště a jaká rozhodnutí vás čekají?

Vyberte místo pro ohniště

Vlastnoručně postavené ohniště nemusí být nutně v rovině. Vybudovat ho můžete i zapuštěné, případně vyvýšené. Místo by však vždy mělo být dostatečně vzdáleno od hořlavých materiálů. Zároveň by kolem něj měl být prostor pro umístění sezení. Neváhejte si nakreslit plánek pro lepší představu.

Vzhled ohniště

Nikde není psáno, že zahradní ohniště musí být kulaté. Naopak! Popularitu si získávají i obdélníkové a čtvercové tvary. Záleží pouze na vás a tom, co se vám líbí.

Rozhodněte se pro materiál

Budete potřebovat materiál pro podklad a pro samotné ohniště. Pro nehořlavý podklad je ideální kámen, štěrk či písek. Materiály pro ohniště mohou být různé. Nejčastěji se používají šamotové cihly, tvárnice, beton, kámen a spárovací malta. Cihly vůbec nemusí být nové. Jejich starší vzhled naopak může na zahradě působit zajímavě. V obchodech najdete také betonové tvarovky určené přímo na konstrukci ohniště.

Začněte stavět

Průběh stavby se liší dle použitého materiálu. Zděné ohniště je vhodné zapustit do země a vybavit betonovým dnem. Při budování zahradního ohniště postupujte od nejnižšího po nejvyšší patro. Nezapomínejte pečlivě zadělávat spáry.

První oheň

Po stavbě je vhodné nechat zatvrdnout všechny spáry a až následně v ohništi založit první oheň. Vhodným krokem je také zasypání ohniště štěrkem a finální upravení okolního terénu. Nezapomeňte, že z ohniště může velmi snadno vyletět jiskra. Bezpečnost by vždy měla být na prvním místě.

Když chcete ohniště bez práce

Stavba zahradního ohniště svépomocí je velmi zajímavý a nenáročný projekt. Chcete-li si užívat zahradní ohniště bez práce, nabízí se jako řešení přenosná topeniště. Ty mají zpravidla tvar koše. Některá vypadají jako ocelová mísa vhodná pro umístění grilovacího roštu. Takový typ ohniště nemusíte stavět, stačí ho zakoupit.

Ohniště
Bez ohledu na to, jakou cestou se vydáte, bude výsledkem zahradní ohniště, u kterého můžete společně s rodiny a přáteli zažít nezapomenutelné chvíle. Každá správná zahrada si pořádné ohniště zaslouží. Tak kdy jdete stavět?

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here