Jedno je jisté. Lesklý nábytek je obrovský hit a není se čemu divit. Jeho povrch skutečně dokáže upoutat pozornost a působí velmi moderně. Bohužel daní za krásu je o něco složitější a namáhavější údržba. Víte, co vás po pořízení lesklého nábytku čeká?
Jakmile dojde řeč na interiérové trendy, téměř se 100% jistotou zazní spojení lesklý nábytek. Jeho moderní a minimalistický vzhled si vás snadno získá. V kurzu jsou nejen lesklé obývací stěny, ale také lesklé kuchyně a stoly. Perfektně vyleštěný povrch efektně odráží světlo, čímž dodává celému bydlení určitý punc exkluzivity.
Stačí se podívat na harmonii bílých skříněk a skleněného stolu, když svítí slunce. Jeden pohled na obývací pokoj plný lesku vás dokáže přesvědčit. Bohužel lesklý povrch má i své nevýhody. Tou hlavní jsou vyšší nároky na čištění. Jak je řešit?
Pro milovníky daktyloskopie
Nepíše se to lehce, ale pro úklidové maniaky a příznivce absolutního pořádku lesklý nábytek skutečně není. Dvojnásob to platí v případě, kdy máte v domácnosti děti, nebo mazlíčka. Lesklý povrch nikdy nevydrží dlouho čistý. V případě tmavších barev na něm uvidíte každý otisk, každé smítko a každou kapku. Jakmile ho vyleštíte, může být chvilku bez chybičky, ale pokud chcete doma normálně fungovat, dalšímu znečištění se nelze vyhnout. Nicméně to neznamená, že byste měli vhodnou údržbu a čištění předem vzdát. Přeci jen existuje několik fíglů, které vám krásu nábytku pomohou zachovat o něco déle.
Pochopte, proč se leskne
Než se zběsile vrhnete do leštění, je důležité pochopit, na co si dát pozor. Lesklý povrch nábytku zařídí výrobce lakováním, případně nalepením speciální lesklé fólie. V druhém případě si dejte velký pozor na zdroje tepla a ostré předměty.
Fólie se především v kuchyni velmi snadno ošoupe a poničí. Teplo vycházející z trouby či například topení by mohlo fólii odlepit od podkladu. Urputné leštění poničené fólie skutečně nikam nevede a výsledný dojem má k dokonalosti daleko.
Vybavte se kvalitním hadříkem
Lakovaný nebo lesklou fólií potažený nábytek nikdy nečistěte jen tak nasucho. Ideální cestou za vysokým leskem je použití vlhkého hadříku z mikrovlákna. Ten namočte ve vlažné vodě, do které jste přidali několik kapek tekutého mýdla. Určitě nepoužívejte písek a další abrazivní čisticí prostředky.
Pokud vás překvapilo, že na čištění stačí obyčejné mýdlo, skutečně je to pravda. Pochopitelně můžete využít i speciální přípravky na lesklý nábytek. Striktně se vyvarujte vlastním experimentům s přípravky. Agresivní chemie obsahující ředidla, vosky či bělící látky dokáže povrch nevratně poškodit. Při leštění buďte opatrní a na povrch zbytečně netlačte. Vlhký povrch můžete doleštit suchým a velmi jemným hadříkem z mikrovlákna. Výsledek za tu námahu jednoznačně stojí.