Nastal čas velikonočních dekorací – vyberte si ty svoje!
N

I když se to možná nezdá, Velikonoce se pomalu blíží. Pomineme-li křesťanský význam tohoto svátku, který se pojí s oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jsou Velikonoce lidovým svátkem oslavujícím příchod jara. No a jaro symbolizuje nový život. Nastal tedy čas vyzdobit si interiér velikonočními ozdobami, abyste svátky přivítali v plné parádě.

photo 1521967663429 271bae24b5b3 e1553454943270

Nepřehlédnutelný symbol Velikonoc

Život začíná samozřejmě u vejce. Velikonoční vajíčka jsou proto nedílnou součástí jarní výzdoby. Můžete si skutečné vajíčko vyfouknout a pomalovat, ale pokud si chcete ušetřit práci, stačí si barevná vajíčka koupit. Zpravidla narazíte na plastovou či skleněnou variantu. Hitem jsou ale i vejce dřevěná. Třeba takové mangové dřevo prodchne váš domov nečekanou originalitou. Všechny druhy zůstávají dlouho barevné a mohou vám sloužit jako dekorace po dlouhá léta. Samozřejmě je sklo křehčí, ale když s nimi naaranžujete mísu s ovocem, bát se až tolik nemusíte. Vajíčka ve všech nejrůznějších barevných provedeních bývají navíc opatřeny poutkem. Můžete je tak zavěsit na jarní větvičky nebo jako výzdobu do okna.

photo 1457301353672 324d6d14f471 e1553455136314

I textil může být slavnostní

Motiv vajíček ale naleznete během Velikonoc prakticky na všem. Výjimkou nejsou ani velikonoční ubrusy a prostírání buď v barevných, nebo přírodních odstínech. Navíc si moderní doba žádá i moderní věci, takže klidně seženete velikonoční ubrus s teflonovou povrchovou úpravou, která brání nečistotám. Každá snídaně tak bude jarně veselá a kuchyň vám bude přímo zářit. A pokud se bojíte, že vaše ratolesti ubrus stejně hned polijí, pořiďte jim jejich vlastní velikonoční prostírání. Za pár korun můžete mít prostírky s motivy zajíčků i kuřátek, které jednoduše kdykoli vyperete v pračce. A aby toho nebylo málo, pořiďte si i jarní ubrousky s motivy květin. Nemyslíme ty papírové, ale rovnou bavlněné. Protože i velikonoční výzdoba může mít nádech luxusu.

https://www.biano.cz/produkt/69131761-goldea-velikonocni-bavlneny-ubrus-vzor-kuratka-35-x-45-cm
https://www.biano.cz/produkt/69131761-goldea-velikonocni-bavlneny-ubrus-vzor-kuratka-35-x-45-cm

Slavnostní pokrmy jak se patří

Ke každým oslavám neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Patrně se vám ve spojitosti s Velikonocemi vybaví zejména beránek. A pokud jste ho ještě nikdy nepekli, je nejvyšší čas se odhodlat! Díky nepřilnavým keramickým formám to totiž nebude nic složitého. Pokud ale formu už dávno máte a beránka pečete pravidelně, co zkusit nové ozvláštnění? Stačí si pořídit 3D formu ve tvaru vajíček nebo třeba zajíčka a nová pochoutka je na světě. To ale není všechno! Můžete si totiž upéct i velikonoční cukroví díky klasickým vykrajovátkům. Nebo celočokoládové pralinky za pomoci silikonové formy. Jak jinak než ve tvaru vajíček nebo třeba zajíčků.

I zahrada musí prokouknout

Pokud disponujete zahradou či předzahrádkou, můžete si samozřejmě vyzdobit i exteriér. Kromě již zmíněných závěsných vajíček totiž existují i velikonoční figurky a sošky. Především ty z keramiky či kamene báječně odolávají venkovním podmínkám, takže se nemusíte bát, že by je nepřízeň počasí poškodila. A variant je opravdu mnoho! Zajíčci, ovečky, kuřátka i slepičky či přímo celé zvířecí rodinky rozveselí každou zahradu. Navíc můžete vybírat mezi naprosto věrným vyobrazením a pouhým tvarovým náznakem zvířátek. To samozřejmě neplatí jen pro venkovní využití. Tytéž figurky můžete umístit i do interiéru či na balkon. Třeba dřevěné tulipány nebo drátěné dekorace působí neotřele a půvabně.

Rozsviťte a provoňte domov

Často opomíjenou součástí dekorací jsou velikonoční svíčky, které u vás doma prostě nesmí chybět. Na vosk se dá totiž přenést jakýkoli vzor, takže i květiny a ptactvo na nich mají své místo. Pokud máte malé děti nebo zvědavé mazlíčky a plamene se obáváte, vsaďte na LED svíčky. I ty se totiž mohou pyšnit velikonočními vzory. No a v neposlední řadě jsou to také vonné svíčky, které provoní celý interiér. K jaru se skvěle hodí vůně třešňových květů či zeleného čaje. A kdyby vám to bylo málo, pořiďte si i vonný vosk.

https://www.biano.cz/produkt/68492039-yankee-candle-vonna-svicka-elevation-velvet-woods-hranata-stredni-3-knoty
https://www.biano.cz/produkt/68492039-yankee-candle-vonna-svicka-elevation-velvet-woods-hranata-stredni-3-knoty

Ať výzdobu vidí každý kolemjdoucí

Tradiční a stále krásnou dekorací jsou také velikonoční věnce. Můžete jimi ozdobit vstupní dveře a to klidně z obou stran. Ideální variantou jsou ty proutěné, protože jsou lehké a zároveň dlouho vydrží. Čistě velikonoční druhy většinou zdobí jak jinak než nerozbitná vejce a pastelové barvy. Vsadit ale můžete na klasické květinové věnce, abyste výzdobu nemuseli uklízet hned po odeznění Velikonoc. Protože jak už bylo řečeno, Velikonoce jsou vítáním jara. Tak ho pusťte domů i dveřmi. Jestli ale dekoracím na dveřích neholdujete, takový věnec udělá parádu i na stole či v okně.

Jaro je život

Aby váš domov dýchal novým životem na maximum, není nic snazšího než využít živých rostlin. Jarní narcisky v proutěném košíku, sněženky a bledule v malé jarní vázičce na každém stolku, to všechno navodí jarní atmosféru. Ale nic vám neudělá větší radost než vlastnoručně vypěstované rostlinky. K Velikonocům neodmyslitelně patří miska s osením, ze kterého postupně vyraší zelené lístečky. A když si na zrnka obilí pořídíte například květináč ve tvaru rozpůlené skořápky, dostanete jarně-velikonoční dekoraci, kterou jen tak někdo nemá.

photo 1522439368130 c74c519afbb3

Drobný tip na závěr

Všechny zmíněné dekorace můžete navíc kombinovat dohromady. Doplňte je ještě o jutový provázek, lýko, sušené květiny nebo pírka. Vlastní nápady totiž dávají vzniknout jedinečným detailům.

Velikonoční výzdoba vám nezabere moc času. Zato vám rozzáří interiér a zpříjemní náladu. V každém pošmourném dni totiž budete mít všude tolik jarních barev, že se nemůže stát, že byste se na nový den netěšili. No vážně, jen to zkuste.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here