Nápaditá a originální designová svítidla nasadí vašemu interiéru vskutku zářivou korunu
N

Každá domácnost se nese v jiném duchu, každá má svoji osobitost, styl a odráží se neodmyslitelně od představ a pocitů svého tvůrce.  Ať už jsou vaše představy jakékoli, s ohledem na výsledný efekt, většinou jsou to detaily, které domácí prostředí dokážou v závěru oživit, zútulnit, rozzářit, nebo celkově podtrhnout charakter vašeho interiéru.

Přesně takovým „detailem“ a doslova třešničkou na dortu bude vhodně zvolené osvětlení v podobě kvalitních a moderních designových svítidel, s jejichž pomocí docílíte nenapodobitelné atmosféry a zažijete příval nové a pozitivní energie. Užívat si pak budete nejen příjemné prostředí s novými a krásnými prvky, ale i pocit naprosté harmonie.

Výběr vhodného designového svítidla aneb od čeho se odpíchnout

Chcete sjednotit styl, zvýraznit konkrétní místo, prosvětlit větší prostor či jen upozornit na krásný prvek vaší domácnosti? Nebo byste raději pozměnili ráz a atmosféru rovnou celého interiéru? Záleží pouze na vašich požadavcích, fantazii, kreativitě a poté už jen na vhodném výběru a rozmístění svítidel.

Vaše budoucí osvětlení vybírejte pocitově, avšak s ohledem na zachování jednotné tváře interiéru, tedy daného stylu, s rozmyslem. Abyste byli s výsledkem spokojeni po všech stránkách, tedy jak po estetické, praktické, tak i funkční, mělo by být svítidlo nejen líbivé, ale v zásadě především kvalitně plnit své poslání a pokud možno co nejlépe zapadnout do daného prostředí. S kvalitními designovými svítidly to však pro vás bude celkem snadný úkol.

Každá místnost či prostor slouží jinému účelu a žádá si jiný druh osvětlení, proto je při výběru vhodného svítidla dobré si předem ujasnit, kde bude umístěno a jakou funkci bude zastávat.

Přesněji tedy, jak velkou plochu potřebujete osvítit a o jaké intenzitě a zda potřebujete světlo směřovat spíše nahoru, do stran nebo dolů. V úvahu musíte brát i výšku stropu, druh místnosti (dětský pokoj, obývák, ložnice, pracovna, kuchyň …) či zda má osvětlení sloužit jako hlavní, doplňkové nebo pouze pro dekorační účely.

Designové osvětlení je většinou určeno pro vnitřní užití, najdou se však i svítidla vhodná do extrémnějších podmínek (např. podhledová do koupelny) nebo přímo do exteriéru.

Zde je  pak nutné se zaměřit i na potřebné IP krytí, které nám udává celkovou odolnost el. zařízení (nejlépe svítidla s označení IP44 a výše).

Designová svítidla jako funkční i estetický zážitek

Existuje spousta designových svítidel dle jejich využití a funkčních vlastností, vězte ale, že co kus, to bezesporu jedinečný originál. Ať už jsou to svítidla různorodých tvarů, barev nebo materiálů, každé z nich vaše obydlí doslova vyšperkuje.  Ze široké škály si tak může vybrat opravdu každý, zejména pak jedinci, kteří si potrpí spíše na moderní, nápadité a netradiční kousky.

2

Svítidla jsou velice kvalitního zpracování a k dostání s úspornými, halogenovými  i LED žárovkami či integrovanými LED moduly. Samozřejmostí už jsou dnes také efektní stmívatelné žárovky i svítidla, které můžete ovládat buď dálkovým ovladačem, nebo i za pomoci chytrého zařízení.

U svítidel, kde je třeba si světelný zdroj dokoupit, doporučujeme volit zdroje využívající LED technologii.

Jejich výhodou je především dlouhá životnost, značná úspora provozních nákladů a skvělý zážitek v podobě kvalitního světelného podání.

Bohatý výběr a široké využití

Designový lustr bude jednoznačně nepřehlédnutelnou dominantou obývacího pokoje či jiné důležité společenské místnosti.  Umístit jej však můžete i do ložnice, kuchyně, nad jídelní stůl nebo do dětského pokoje. Stačí si pouze vybrat odpovídající materiál a design, a to z široké nabídky od  závěsných, přisazených, na lanku či na tyči, s osazením jednoho nebo vícero svítidel, se stínidly, kovové, skleněné, plastové, až po lustry dřevěné, látkové nebo křišťálové.

3

Obecně čím větší prostor, tím větší a okázalejší lustr si můžete dovolit, naopak do menšího prostoru s nižší výškou stropu nevolíme lustry závěsné, ale spíše přisazené a decentnější.

Stropní či nástěnná designová svítidla mohou dobře sloužit v chodbách, halách, kuchyních, mohou vyhovovat i v obývacích a dětských pokojích, šatnách, pracovnách.  Variabilním využitím designových svítidel v sadě docílíte kompaktního a dokonale sjednoceného stylu.

Podhledová (zápustná bodová) a bodová designová svítidla využijete nejen v místnostech s nízkými stropy. Své místo si najdou jak v obývacích pokojích, tak i v ložnicích, kuchyních a koupelnách. Dnes můžeme již celkem běžně vidět bodovky zabudované i do nábytku.

Výhodou některých bodových svítidel je možnost jejich směrování. Toto praktické, ale i krásné a nápadité osvětlení je díky svým vlastnostem a širokému využití velice oblíbené.

4

O stojacích a stolních lampách či lampičkách je známo, že dokážou prostor v závěru krásně doladit a příjemně zútulnit. Designové stojací lampy tak můžete umístit třeba k vašemu oblíbenému křeslu, k posteli, vyplnit jimi prázdné místo či je vhodně zasadit kamkoli do volného prostoru. Menší lampičky se pak mohou skvěle vyjímat na pracovním stole, nočním stolku nebo na poličce.  Toto osvětlení může zároveň sloužit i jako velmi působivá dekorace.

7

Výběr vhodného světelného zdroje pro vaše nové osvětlení

Důležitý je nejen výběr vhodného osvětlení, ale i světelného zdroje, tedy žárovky.

Každá místnost má totiž svá specifika, a to dle činností, které v ní probíhají. Někde je zapotřebí světlo více intenzivnější, jinde zase více tlumené, teplejší.

Obecně je také známo, že jasnější a více bělejší osvětlení zvyšuje naši aktivitu. Je tedy vhodné při práci, což je především v kuchyni, pracovně, nebo zkrátka všude tam, kde potřebujeme být dostatečně bdělí a činorodí. Naopak teplejší žluté až žlutooranžové světlo evokuje pohodu, navozuje příjemnou atmosféru, ulevuje očím a celkově zklidňuje. Je tedy vhodnější k relaxaci či odpočinkovým činnostem.

Pro vyhovující světelné podání, tedy doslova šité na míru, doporučujeme zaměřit se při výběru žárovky na parametry jako je světelný tok (výkon), barva světla (teplota chromatičnosti), index podání barev nebo rozptyl světla (úhel svitu). 

Změňte zavedené tradice a zkuste něco nového a šik! Zkuste zajímavá a neotřelá designová svítidla, která vás rozhodně nebudou nudit a za jejichž pomoci vykouzlíte minimálně prostředí s velmi působivou a nezaměnitelnou atmosférou.

A proč vlastně? Protože kvalitní a správné osvětlení je základ každé domácnosti a protože život může přece kdykoli nabrat jiný směr a dostat tak zcela nový rozměr, nemyslíte?   

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Zdroje:

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here