Nákup kancelářské židle: Na co všechno si dát pozor?
N

Mnohá zaměstnání jsou typická dlouhodobým sezením u počítače. To se může pochopitelně projevovat na zdraví zaměstnanců. I proto se vyplatí vsadit na moderní kancelářské židle, které dokážou lidskému tělu v této nepřirozené poloze značně ulehčit. Je zapotřebí si uvědomit, že sezení je pro páteř prakticky úplně nejméně přirozená poloha. Dochází totiž k permanentnímu stlačování meziobratlových plotének. Tlak je jednou tak silnější, než je tomu při stání. Optimální pracovní židle se podílí na jeho částečné eliminaci. My se v následujících řádcích zaměříme na výběr toho správného modelu. Ještě předtím se ale budeme věnovat pojmu zdravé sezení, jenž je často v médiích skloňován.

Zdravé sezení je mýtus

Už jste slyšeli o zdravém sezení? Pak na něj rychle zapomeňte. Nic takového totiž neexistuje. Nákupem ergonomické židle pouze můžete do jisté míry zmírnit dopady na své zdraví. Optimální je sezení omezit a věnovat se pohybovým aktivitám. Přesto se ale vyplatí mít ergonomicky řešenou kancelářskou židli. Jak by tedy měla vypadat? Nebo je vhodnější pořídit si kancelářské křeslo?

Kancelářská židle nebo křeslo?

Ano, podstatný. Asi takový, když bychom srovnávali klasické a barové židle. Nicméně tady hraje roli především zdravotní aspekt. Kancelářská křesla jsou z pohledu ergonomie sezení mnohem horší volbou. Bohužel nedokážou nabídnout spousty potřebných prvků pro podporu páteře. Vše je zapříčiněno zejména tím, že úhel, který svírají opěradlo a sedák, je pevně dán. Opěrák je často hodně zakloněný, což je pro sezení velmi nepříjemné. Zapomenout můžete většinou i na nastavení prvků jako jsou:

  • výška područí,
  • hloubka sezení,
  • opěrka hlavy,
  • bederní opěrka.

Velkým problémem je i fakt, že na trhu se nachází drtivá většina křesel pocházejících z Asie. Pokud se jedná o modely do 5 000 korun, můžete si být takřka jistí, že budou nekvalitní a s ergonomií sezení nemají nic společného.

office 594119 640

Sázka na dynamické sezení

Jestliže hodláte skutečně sedět zdravěji, měli byste si pořídit kancelářské židle disponující synchronní mechanikou. Právě ona se podílí na dynamickém sezení. Jaký je jeho princip? Poměrně jednoduchý. Prostě a jednoduše nebudete sedět ve strnulé poloze. I menší pohyby, které vykonáte při práci, se počítají a pomohou. Plynulé nastavení sedáku a úprava jeho náklonu se rozhodně vyplatí. Opěrák židle by měl ve všech polohách sledovat pohyb sedící osoby. Jen tak dochází k poskytování přirozené opory vašim zádům.

Přesto mohou záda bolet

Ačkoliv si koupíte moderní ergonomické kancelářské křeslo poskytující dynamické vlastnosti, mohou vás záda bolet. Za nepříjemné bolesti mohou zejména zlozvyky. Uveďme si tedy alespoň ty dva nejčastější. Mnohdy člověk sedí se zablokovaným systémem synchronního mechanismu. Nachází se ve strnulé pozici, což jednoznačně vede ke zmiňovaným bolestem. Podsouváte při sezení u počítače zadek směrem dopředu až k okraji samotné židle? Někdy se na to zkuste soustředit. Jestli ano, pak je zatížení bederní páteře maximalizováno.

Každý jsme jiný

Při výběru kancelářského křesla je také třeba přihlížet k celkové výšce postavy sedícího člověka. Rozdíl je také v tom, když sedí člověk s dlouhým trupem a krátkýma nohama anebo naopak s krátkým trupem a delšíma nohama. Základem jsou v každém případě vhodně podepřená záda, a to hlavně v místech, kde se nachází bederní páteř. Výška postavy přesahující 175 cm si jednoznačně vyžaduje, aby byl opěrák nastavitelný. Výborné je i to, když lze manuálně jednoduše nastavit bederní opěrku. Pokud mají lidé dlouhé nohy, určitě se vyplatí volit modely disponující také možností posunu sedáku. Stehna po celé délce podepřena být nemusí.

A jak správně sedět?

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Posaďte se na kancelářskou židli co možná nejvíce dozadu. Jestliže mezi přední hranou sedáku a vašimi koleny, respektive podkolenními jamkami není žádná mezera, zkuste sedák posunout dozadu. Nejde to? Pak volte jiný typ židle. Důležité je zkrátka židli vyzkoušet. Dnes je to možná i při nákupu online, kdy lze zboží do 14 dnů vrátit. Vybrat si jakýkoli model můžete v e-shopu Hawaj.cz.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here