Na jaké nemovitosti je a není možné dostat hypotéku?
N

Věděli jste, že hypotéku nemusíte použít jen na pořízení nového domu nebo bytu? Může vám pomoci vyřešit nejen koupi nového domu, ale i řadu dalších starostí. Pojďme se společně podívat, pro jaké účely si můžete sjednat hypotéku.

americka hypoteka

Díky našemu vstupu do Evropské unie se změnilo mnoho právních předpisů. Jedním z nich byl i zákon o dluhopisech, který upravuje rovněž podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Hypotéky už nejsou tolik svazující a rozšířil se i účel jejich poskytování.

Vzít si účelovou nebo americkou hypotéku

S účelovou hypotékou mají banky větší jistotu a vyhodnocují ji jako méně rizikovou. Proto ji poskytují bez větších omezení a s výhodnějšími úrokovými podmínkami. Avšak i přesto, že banky přesně vědí, do jaké nemovitosti její peníze investujete, existují i takové instituce, které její účel omezují jen na nemovitost určenou k bydlení.

Většina bank však na využití nemovitosti nemá zvláštní nároky. Hypotéku si tak můžete vzít na nemovitost určenou k rekreaci, pronájmu nebo jinému účelu. Naproti tomu u amerických hypoték není sledovaný její účel. Můžete si půjčit finance na cokoliv. Banky se však jistí tím, že americkou hypotéku poskytují za mnohem méně výhodných podmínek.

Mezi klasické účely pořízení hypotéky je koupě nemovitosti. Stejně tak ji jde získat na rekonstrukci, výstavbu, přístavbu, dostavbu, nástavbu, vestavbu nebo modernizaci a opravu stávajícího bydlení.

stone house

Americká hypotéka pod drobnohledem

Pan Pavel je v rozvodovém řízení a jediné, co mu chybí k dokončení rozvodu je vypořádání společného jmění manželů. Za dobu trvání manželství si se ženou koupili dům a auto. Pavlova žena si ponechala auto a jemu zůstal dům. Svou ženu tak musí vyplatit a nemá z čeho. Proto si zašel do banky požádat o hypotéku za účelem vypořádání společného jmění manželů.

Pavlův soused Honza řeší podobnou situaci, ale se svým bratrem, kterého musí také vyplatit. Jejich tatínek zemřel a zanechal jim dědictví v podobě rozsáhlého statku. Honzův bratr o statek nestojí, a tak se oba bratři domluvili, že si jej nechá Honza a svého bratra vyplatí. Ten se nakonec v bance setkává s Pavlem, aby si stejně jako on požádal o hypotéku jen s rozdílným účelem, a to vypořádáním dědictví.

Paní Markéta si před časem vzala hypoteční úvěr na pořízení nového bytu. Za necelý rok jí končí fixační období a ona uvažuje o refinancování. Podobně je na tom její sestra Jana, která si o rok později vzala překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Obě sestry si společně domluvily schůzku v bance, aby projednaly možnosti refinancování svých závazků za pomocí nového hypotečního úvěru.

Stejně jako jde hypotékou refinancovat hypoteční úvěr a úvěr ze stavebního spoření, můžete jim refinancovat i jinou účelově poskytnutou půjčku nebo refinancovat své vlastní prostředky. Uvažujete-li o hypotéce, informace naleznete také na této stránce. Rovnou si také můžete spočítat měsíční splátky v hypoteční kalkulačce, ať máte představu, do čeho jdete.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here