Minimalistický versus skandinávský styl – který je pro vás ten pravý?
M

Designové termíny mohou být stejně matoucí jako některá slova v cizí řeči. Pokud však toužíte po dokonalém domově, měli byste se alespoň v základu orientovat v některých směrech, které rozhodně patří mezi aktuální trendy. Jestliže toho moc nevíte o popupárních stylech, jako je minimalistické bydlení či skandinávské interiéry, pak přinášíme vše, co musíte vědět, než se pustíte do hrátek s rekonstrukcí či do koupě nového vybavení.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu
Obývací pokoj ve skandinávském stylu

Jde o dva různé estetické styly. Oba jsou velmi příjemné a možná právě proto tvoří koncept mnoha moderních domácností. Vyberte si i vy ten váš. Nebo je osobitě kombinujte.

 

Minimalistický design

Tvorba minimalistického interiéru zahrnuje především použití průmyslových materiálů a geometrických forem v tekoucím otevřeném koncepčním prostoru, který upřednostňuje bílé a černé barevné schéma, případně neutrální paletu. Zdůrazňuje jednoduchost a funkci nábytku. Ve své moderní podobě se minimalismus časem mírní. Výsledkem je méně přísnější vyznění interiéru s větším počtem textur a uhlazenějšími dojmy.

Termín „minimalismus“ byl poprvé použit k popisu práce amerických vizuálních umělců v šedesátých letech. Nyní se používá ve vztahu ke všem různým odvětvím – od módy po životní styl či umění. Estetika sama o sobě nese vlivy spojené s tradičním japonským designem, zejména v čistých liniích a otevřenosti prostoru. Minimalistický domov se vyznačuje strohými, přesto elegantními dojmy a mnohdy až omamnou vzdušností. Výhodou tohoto stylu je jeho kombinovatelnost. Hodí se do jakéhokoli prostoru.

 

Skandinávský styl

Skandinávský styl je velmi harmonický. Začíná použitím přírodních materiálů, bledých barev a minimalistických tvarů v otevřených interiérech, které v ideálním případě prosycuje bohaté přirozené světlo. Zní to skvěle, co říkáte?

Dekornik Dekorace za postel DEKORNIK - Hory Skandinávské
Dekornik Dekorace za postel DEKORNIK – Hory Skandinávské

Tento novodobý styl vznikl v severském regionu, v zemích, jako jsou Švédsko, Dánsko, Finsko, Island a Norsko – v padesátých letech minulého století. Představte si bílé dřevěné chalupy s monochromatickými barevnými vzory a uměleckými díly – a budete mít zcela jasný obrázek o tom, jak tento design vypadá a působí na naše smysly.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Zajímavé je, že interiér může být jak minimalistický, tak i skandinávský, ale hlavními rozdíly mezi těmito dvěma typy jsou použité materiály. Minimalistický design často zahrnuje nerezovou ocel, chrom a lakované plasty, zatímco skandinávský design je zaměřen na organické materiály – to znamená přírodní koberce, zakřivené dřevěné židle či tkané koše. Oba styly však zakazují nepořádek, takže pokud potřebujete, zavolejte na pomoc Marii Kondo a naučte se správné organizaci. Jedině pak vámi vybraný styl přinese do vašeho domova dokonalost.

Nové články

Předchozí článek
Další článek

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno