Minimalistický versus skandinávský styl – který je pro vás ten pravý?
M

Designové termíny mohou být stejně matoucí jako některá slova v cizí řeči. Pokud však toužíte po dokonalém domově, měli byste se alespoň v základu orientovat v některých směrech, které rozhodně patří mezi aktuální trendy. Jestliže toho moc nevíte o popupárních stylech, jako je minimalistické bydlení či skandinávské interiéry, pak přinášíme vše, co musíte vědět, než se pustíte do hrátek s rekonstrukcí či do koupě nového vybavení.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu
Obývací pokoj ve skandinávském stylu

Jde o dva různé estetické styly. Oba jsou velmi příjemné a možná právě proto tvoří koncept mnoha moderních domácností. Vyberte si i vy ten váš. Nebo je osobitě kombinujte.

 

Minimalistický design

Tvorba minimalistického interiéru zahrnuje především použití průmyslových materiálů a geometrických forem v tekoucím otevřeném koncepčním prostoru, který upřednostňuje bílé a černé barevné schéma, případně neutrální paletu. Zdůrazňuje jednoduchost a funkci nábytku. Ve své moderní podobě se minimalismus časem mírní. Výsledkem je méně přísnější vyznění interiéru s větším počtem textur a uhlazenějšími dojmy.

Termín „minimalismus“ byl poprvé použit k popisu práce amerických vizuálních umělců v šedesátých letech. Nyní se používá ve vztahu ke všem různým odvětvím – od módy po životní styl či umění. Estetika sama o sobě nese vlivy spojené s tradičním japonským designem, zejména v čistých liniích a otevřenosti prostoru. Minimalistický domov se vyznačuje strohými, přesto elegantními dojmy a mnohdy až omamnou vzdušností. Výhodou tohoto stylu je jeho kombinovatelnost. Hodí se do jakéhokoli prostoru.

 

Skandinávský styl

Skandinávský styl je velmi harmonický. Začíná použitím přírodních materiálů, bledých barev a minimalistických tvarů v otevřených interiérech, které v ideálním případě prosycuje bohaté přirozené světlo. Zní to skvěle, co říkáte?

Dekornik Dekorace za postel DEKORNIK - Hory Skandinávské
Dekornik Dekorace za postel DEKORNIK – Hory Skandinávské

Tento novodobý styl vznikl v severském regionu, v zemích, jako jsou Švédsko, Dánsko, Finsko, Island a Norsko – v padesátých letech minulého století. Představte si bílé dřevěné chalupy s monochromatickými barevnými vzory a uměleckými díly – a budete mít zcela jasný obrázek o tom, jak tento design vypadá a působí na naše smysly.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Zajímavé je, že interiér může být jak minimalistický, tak i skandinávský, ale hlavními rozdíly mezi těmito dvěma typy jsou použité materiály. Minimalistický design často zahrnuje nerezovou ocel, chrom a lakované plasty, zatímco skandinávský design je zaměřen na organické materiály – to znamená přírodní koberce, zakřivené dřevěné židle či tkané koše. Oba styly však zakazují nepořádek, takže pokud potřebujete, zavolejte na pomoc Marii Kondo a naučte se správné organizaci. Jedině pak vámi vybraný styl přinese do vašeho domova dokonalost.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here