Luxfery jsou znovu v módě
L

Luxfery pro mnohé z nás v sobě mohou nést odznak starých dob. Těch dob, kdy byla hromada věcí nedostatkovým zbožím a vy jste se prostě museli doslova smířit s jediným kusem, který byl zrovna k dostání na trhu. Například právě se zmiňovanými luxfery. Jenže móda se v každé oblasti postupně vrací a staré věci se znovu stávají trendy. Pojďme se společně podívat, jak tento retro kousek využít v našich domácnostech.

Luxfery se hodí i do koupelny. <a href="http://keltainentalorannalla.blogspot.cz/search?updated-max=2013-07-29T07:00:00%2B03:00&max-results=2&start=2&by-date=false">Zdroj</a>.
Luxfery se hodí i do koupelny. Zdroj.

Co jsou vlastně luxfery a proč si vybrat právě je

Zjednodušeně můžeme říci, že luxfery jsou takovými skleněnými tvárnicemi. Mají výbornou pevnost a mohou nahradit i klasickou nosnou zeď. Mnozí z nás si je vybírají především kvůli jejich vzhledu. Luxfery vpouští do místnosti nesrovnatelně více světla než jiné materiály. Interiér tak mohou nejen prosvětlit, ale i pěkně oživit.

Ač se to nemusí na první pohled zdát, luxfery vynikají svými výbornými zvukovými, konstrukčními i tepelněizolačními vlastnosti. V porovnání se zdí stejné tloušťky izolují o něco lépe. Nemusíme se bát ani jejich hlavního stavebního materiálu, tj. skla. To sice není zcela nerozbitné, ale běžný náraz mu neublíží.

 

Barvy, tvary, možnosti…

Nemusíte zůstávat pouze u klasických průhledných tvárnic. Luxfery si můžete pořídit, v jakékoliv barvě si zamanete. Pro jejich barvení se využívají dvě metody – ve hmotě a v dutině. Buďto se barva tvárnice přimíchává rovnou do roztavené skloviny, pak se toto barvení nazývá barvením ve hmotě. Nebo se v jejím rohu vyvrtá malý otvor a barva je dovnitř, tedy do dutiny, vstříknuta.

Pokud však budete chtít tvárnice, přes které není vidět, lze pořídit i luxfery neprůhledné. Toho se dosahuje za pomocí pískování nebo matování skrze chemického leptání kyselinou. Při výběru nemusíte zůstávat ani u jednolitého tvaru. Luxfery se vyrábějí menší, větší, čtvercové, obdélníkové a v dalších speciálních tvarech. Mohou tak sloužit nejen jako stavební prvek, ale i jako dekorace interiéru.

Luxfery se hodí i do pracovny. <a href="http://simpledecor.tumblr.com/post/14825823250">Zdroj</a>.
Luxfery se hodí i do pracovny. Zdroj.

Jak luxfery použít

Nejčastější využití nachází tyto skleněné tvárnice v našich koupelnách. Můžete jimi vyzdít jakoukoliv příčku, oddělit toaletu od zbytku koupelny nebo jimi vyzdobit celý sprchový kout. Pokud se vám tento prvek líbí jako dekorace, ale celou sprchu byste si z nich nedokázali představit, vyzděte jimi například jen kousek zdi spojující koupelnu s obytnou částí. Použijete-li netransparentní luxfery, pustí do koupelny dostatek světla, a přesto přes ně nebude dovnitř vidět.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Luxfery lze použít i v dalších místnostech, nebo dokonce v exteriéru. Můžete jimi vyzdít okna, celou stěnu či jen příčky opticky rozdělující jednotlivé místnosti. Tyto skleněné poklady slouží nejen jako stavební prvek, ale především jako dekorativní prvek, který rozzáří váš domov.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here