Lesní ateliér Kuba – keramika s příběhem
L

Vydáte-li se přibližně 25 kilometrů východně od okraje Prahy, najdete tam přírodní park Kersko. Rovinaté místo v Polabské nížině, které si oblíbil i spisovatel Bohumil Hrabal, je jako stvořené pro pěší turistiku, cyklistiku, ale i pro umění. Nachází se v něm totiž Lesní ateliér Kuba. Ateliér zaměřený na ruční výrobu keramiky a porcelánových výrobků.

atelier kuba

Z malé dílny až po oblíbený obchod

V roce 1992 si manželé Jana a Bronislav Kubovi založili v rodinném domku keramickou dílnu s vzorkovou prodejnou. Zájem veřejnosti byl ale tak obrovský, že o pár let později otevřeli v podkroví prodejnu svých výrobků. Ty jsou inspirované především lidovým uměním a tradičními řemesly. Postupně přibývaly výrobky dalších českých a moravských umělců. Dnes tak můžete vybírat z celé řady přírodních dekorativních i užitkových výrobků, hraček i medových perníčků.

Kočky s ochrannou známkou

Lesní ateliér Kuba nabízí nespočet keramických dekorativních sošek, od andělů až po zvířátka všeho druhu. Najdete mezi nimi zástupce z lesa, hospodářská zvířata i exotické exempláře. Tou největší chloubou jsou ale právě keramické kočky, na které má Bronislav Kuba udělenou ochrannou známku „Polabí – regionální produkt“.

Kočky jsou vytvořené z různobarevných šamotových hlín. Hlavní části jsou vytočené na hrnčířském kruhu, ty se pak doplní o ručně vymodelované části. Když je hlína dokonale suchá, projde výrobek přežahem, namočením do oxidu železa a glazováním. Poté je ještě jednou vypálena a připravena k prodeji.

Výlet za Bohumilem Hrabalem

Kdybyste se na výrobky chtěli podívat zblízka, má ateliér otevřeno denně kromě pondělků, a to od 10.00 do 17.00 hodin. Ateliér Kuba má i svou výstavní část, ve které pořádá pravidelné akce pro veřejnost. Od založení se zde konalo už na sto výstav známých malířů, grafiků a dalších umělců. Momentálně běží výstava s názvem „Každý den zázrak“. Jedná se o pohled na Bohumila Hrabala a jeho dílo pohledem českých malířů a grafiků. Podívat se na ni můžete až do 30. května 2018.

Odkaz Bohumila Hrabala, který v Kersku prožil významnou část svého života a nechal se jím inspirovat ve svých dílech, uchovává ateliér i díky každoročnímu setkání s názvem Hrabalovo Kersko.

Keramické kurzy pro děti i pro dospělé

Několikrát do roka se v ateliéru pořádají keramické kurzy pro dospělé zájemce. Další naplánovaný kurz je v neděli 3. června 2018. Pokud nemáte ještě program na víkend, pojďte se odreagovat při tvoření.

Okusit práci s keramikou mohou po dohodě i děti ze škol i školek. Nejdřív se dozví, jak taková výroba probíhá, a pak si sami vyrobí závěsný kachel podle svého návrhu. Ten jim v ateliéru vypálí do 14 dnů.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here