Léto je v plném proudu a na zahradě letos zase o něco dříve dozrává ovoce a plody předchozí práce. I když na většině záhonů to vypadá, že už je po veškeré slávě, nemusí tomu tak být. Vysadit se dají fazole a jiné plodiny, které ještě před zimou stihnete v pohodě sklidit.
V srpnu se dají ještě zasadit fazole, zelí, japonské ředkve, špenát nebo saláty. Špenát sám o sobě vyžaduje nižší teploty, podobně jako klasická ředkvička. Když je teplota vyšší, dostává se rychle do květů. S jeho výsadbou proto počkejte až se trochu ochladí.
Dejte pozor na příbuznost
Každá rostlina si bere z půdy jiný druh živin. Po sklizni je záhon vyčerpaný. Proto pokud se chcete těšit z dobré sklizně, je důležité nesázet příbuzné rostliny na jeden záhon po sobě. Je třeba dbát na tzv. střídání rostlin. Tedy po sobě sázíme rostliny, které mají rozdílné nároky na živiny. I když počasí nikdy neznáme dopředu, je možné se ještě těšit z úrody, kterou sejeme v srpnu.
Pokud se vrhnete na výsev zelí, ať už toho klasického, nebo pekingského, mějte na paměti, že potřebují dostatek vody. Tato zelenina je velmi náročná na dusík. Proto se vyplatí ji vysadit po hrášku, který půdu dusík obohatil. Po dvou až třech měsících se pak můžete těšit na sklizeň. Nezapomeňte po celé vegetační období na dostatek zálivky.
Dále můžete vysévat saláty pro podzimní sklizeň. Avšak dejte pozor na odrůdu. Pro podzimní pěstování se hodí tzv. celoroční polní saláty. Mezi ně patří odrůdy Maršálus, Merkurion nebo Medim. Ze zelených salátů můžete vysévat ještě rukolu nebo polníček.
Špenát a ředkvičky až po teplu
Abyste se z těchto plodů těšili, je potřeba je vysadit do míst, kde není tolik slunce. I ty, co se vyznačují odolností proti vykvétání, jsou náchylné na vyšší teploty. Při nich vykvétají dříve, než cokoliv sklidíte. Pokud jim dopřejete vydatnou zálivku a trochu stínu, budete mít i na podzim stále zelený talíř.
Mrkev, rukola, polníček a jiné druhy zeleniny mohou s klidem přečkat zimu a na záhonu přezimovat. Pokud si jich nevšimnou hlodavci a nestáhnou pod zem, na jaře odrazí a znovu vyrostou. Takovou pažitku naše babičky sbíraly pod sněhovou peřinou celou zimu.
Žádný zahradník a ani pěstitel se neobejde bez nářadí. Základní výbavu by měl mít každý. Mezi ní patří:
- Hrábě
Železné se hodí na úpravu záhonu a jeho kultivaci. Dřevěné k hrabání trávy. Ty pérové zase na úklid listí.
- Rýč
Je nezbytností dvakrát ročně porýt zeminu. Jen tak mají rostliny dostatečně vzdušnou půdu. Rýčem se také na podzim zapracovává hnůj. Ty se špičkou se používají pro rytí těžkých půd.
- Vidle
Špičaté vidle poslouží pro odklízení trávy nebo přehazování kompostu. Rycí vidle zase pro sklizeň kořenové zeleniny.