Které rostliny jsou vhodné pro pěstování na balkóně?
K

S balkónovými rostlinami můžete šedý a nudný balkon proměnit v atmosférický a zelený rostlinný ráj. Výběr správných balkónových rostlin zajistí, že budete moci mezi hektickými chvílemi odpočívat a nabírat energii – bez ohledu na to, kolik metrů čtverečních máte. Zde se dozvíte vše o výběru správných balkonových rostlin a vytvoříte si tak atmosférický a soukromý venkovní prostor.

Balkónové rostliny pro klid a soukromí

I v omezeném prostoru se vždy najde místo pro balkónové Díky vhodnému využití prostoru s flexibilním nábytkem, chytrému skladování a vertikálnímu zahradničení je stále možné užívat si venkovní zelenou oázu v soukromí. Letní úpravou balkonu pomocí balkónových rostlin vytvoříte místo k odpočinku na čerstvém vzduchu. Místo, kde můžete na chvíli uniknout ze seznamu úkolů. Ať už je váš balkón zalitý spalujícím odpoledním sluncem, nebo se nachází ve stínu: pro každý balkón se najdou vhodné balkónové rostliny! Nejdůležitější otázkou je, z jakého směru dopadá slunce na váš balkón.

Kterým směrem je orientován můj balkon?

Nejdůležitějším faktorem pro určení balkónových rostlin vhodných pro váš balkón je směr, ze kterého na něj dopadá slunce. Koneckonců, na balkón si můžete koupit jakékoliv silné rostliny, ale pokud jim nevyhovují klimatické podmínky vašeho balkónu, nebude se jim dařit. Zjistit, kterým směrem je balkón otočen, je poměrně snadné. Stačí jen zkontrolovat, kdy se na vašem krásném balkóně objeví slunce. Pokud se na vašem balkóně slunce nikdy neobjeví, je váš balkón orientován na sever. Pokud na váš balkón svítí slunce v ranních hodinách, je váš balkón pravděpodobně orientován na východ. Pokud na balkón v odpoledních hodinách svítí slunce naplno, jedná se o balkón orientovaný na jih. Pokud slunce svítí převážně večer, je váš balkón orientován na západ.

  • Sever: na severně orientovaný balkon dopadá jen málo přímého slunečního světla nebo vůbec žádné.
  • Jih: na balkón orientovaný na jih dopadá v odpoledních hodinách maximum slunce.
  • Východ: Balkón orientovaný na východ je ve znamení ranního slunečního svitu.
  • Západ: Balkón orientovaný na západ je orientován na večerní slunce.

Balkónové rostliny pro severně orientovaný balkón

Pokud máte balkón orientovaný na sever, je na něm často velmi chladno. Není to místo, kde byste rádi seděli večer, pokud není v létě velmi horký den. Nicméně balkón orientovaný na sever je stejně vhodným místem pro zútulnění balkónovými rostlinami. Koneckonců existuje spousta silných balkónových rostlin, které velmi dobře snášejí stín. Ne nadarmo se jim říká stínomilné rostliny. Stínomilné rostliny se vyznačují velkým množstvím listů, často v nejrůznějších atraktivních odstínech zelené barvy, ale obvykle nemají bohaté květy. Správným výběrem rostlin se zelenými listy vytvoříte krásnou zelenou oázu.

Doporučené rostliny: hortenzie, břečťan, zimostráz, kapradiny, skimie, kamélie, begonie, fuchsie

shutterstock 2195368057 1024x756 1

Balkónové rostliny pro jižně orientovaný balkón

Na balkóně orientovaném na jih může být v letních měsících úmorné horko. Pokud venkovní teplota přesáhne 30 stupňů, může na balkóně snadno překročit 40 stupňů. Balkónové rostliny je pak třeba dostatečně zalévat, jinak mohou během jednoho dne uschnout. Rostliny vhodné na jižní balkón musí být opravdovými milovníky slunce. Jedná se především o tropické nebo středomořské rostliny. Nezapomeňte, že tyto balkónové rostliny je třeba dobře zalévat, i když pocházejí z tropů. Kromě tropických rostlin se na jižně orientovaném balkóně dobře daří i jednoletým rostlinám.

Doporučené rostliny: oleandr, africká lilie, agapantus, fíky, olivy, agáve, muškáty, sukulenty, modrá kopretina

shutterstock 2019424691 1024x768 1

Balkónové rostliny pro východně orientovaný balkón

Mnoho lidí si myslí, že balkón orientovaný na jih je pro rostliny ideální, ale není to (zcela) pravda. Ve skutečnosti je balkón orientovaný na východ pro balkónové rostliny mnohem příjemnější. Je tam o něco tepleji než na balkóně orientovaném na sever, ale není tam takové horko jako na balkóně orientovaném na jih. Na balkóně orientovaném na východ tak máte mnoho možností, pokud jde o balkónové rostliny. Tamní klima je vhodné pro rostliny s mnoha zelenými listy, ale také pro kvetoucí balkónové rostliny. Dejte si však pozor: kvůli východním větrům na balkóně mohou rostliny velmi rychle vyschnout: nezapomeňte je proto dostatečně zalévat!

Doporučené rostliny: okrasné trávy, japonské javory, lilie chocholaté, ladoňky, heuchery, sedmikrásky, měsíčky, macešky, levandule, begonie, lobelky

shutterstock 2059145900 1024x646 1

Balkónové rostliny pro západně orientovaný balkón

V květináčích, truhlících a nádobách si můžete vyhrát s nejrůznějšími druhy trav. Tyto rostliny budou ve větru nádherně šumět a vytvářet atmosféru. Díky vysokým rostlinám a travinám můžete také trochu omezit výhled zvenčí, a užít si tak více soukromí. Nezapomeňte, že nádoby a květináče na balkoně orientovaném na západ by měly být bezpečně připevněny k zábradlí. Zejména pokud rostliny trochu vyschly, může od západu foukat tak silně, že květináče budou tak lehké, že je to odfoukne.

Doporučené rostliny: Gladiolus, jetel, Oxalis, lobelie, okrasný tabák, afrikán, verbena, nasturtium, felicia, bacopa.

shutterstock 689914462 1024x682 1

Jak jste viděli, pro pěstování balkónových rostlin je vhodný každý balkón. Důležitý je pouze výběr vhodných rostlin. Klima je velmi závislé na směru balkónu, a proto ne každá rostlina může na každém balkóně přežít. Kromě toho je důležité zůstat ve střehu a bedlivě sledovat balkónové rostliny. Než se nadějete, zemina v květináči vyschne, a to je samozřejmě škoda!

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here