Krb do domu – ano nebo ne?
K

Milujete čas grilování, letního opékání špekáčků na zahradě s přáteli a rádi byste tak i ve svém domově měli nějaký ten plamínek? Pak zvažte, zda si nepořídit krb. V zimě pomůže vyhřát místnosti, v létě ho nebudete rozdělávat. Ale i s ohněm se musí umět žít, krb není pro každého.

116071

Ideální dobou, kdy se rozhodnout pro krb, je samozřejmě ještě na počátku všech rekonstrukcí ve vašem domku nebo novostavbě. Existuje celá řada pravidel a parametrů, jak musí být krb napojen do komínového průduchu. Raději nic nepodceňujte a při stavbě se poraďte s odborníky.

Otevřený nebo zavřený oheň?

Pokud jste pevně rozhodnutí, že krb do vašeho domku zkrátka patří, pak vyvstává další otázka – otevřený nebo zavřený krb? Většinou vítězí ten zavřený z celé řady praktických důvodů. Popel ani kouř vám nebudou proudit do pokoje. Nehrozí taky takové riziko úrazu. Na druhou stranu přichází o požitek z otevřeného plápolajícího ohně.

V interiéru jsou aktuálně nejběžnější tzv. prefabrikované interiérové krby, které jsou většinou vyrobené z litiny. Ta je dále opatřena žáruodolnou barvou. Vnitřek tohoto typu krbu je vybaven tzv. krbovými vložkami. Toto těleso si můžete představit jako speciálně tvarovaná žebra. Každý krb je opatřen dvířky pro lepší odvod tepla, bezpečnou manipulací s krbem a v neposlední řadě i pro větší čistotu v místnosti.

INVICTA 700 COMPACT 6274-44
INVICTA 700 COMPACT 6274-44

Výběr krbu do domácnosti

Před samotným nákupem byste si měli položit dvě otázky:

  • kde budete krb stavět – dům nebo chalupa
  • za jakým účelem si krb pořizujete – příležitostní vytápění, dekorační prvek nebo vytápění celé místnosti i jí přilehlých

Podle odpovědí zvážíte, jaký výkon musí váš krb mít. Vzhled je sice taky důležitý, ale prvně zvolte typ a výkon.

Na českém trhu krbů a kamen většinou narazíte na krby pro topení briketami a dřevem. Ale existují i varianty, kde topíte uhelnými briketami nebo dokonce samotným uhlím. Doporučujeme zvolit první variantu, neboť uhlí se spalováním dehtuje a výrazně čmoudí. Očekávejte tak, že přední okénko krbu bude věčně začazené a z plápolajícího ohně nebudete mít takový prožitek. Museli byste jinak dvířka často čistit.

Ani poddimenzovat ani předimenzovat výkon krbu

Jak už bylo naznačeno výše, správná volba výkonu kamen je základem celého nákupu. Nezáleží teď na tom, zda budete topit dřevem nebo uhlím. Jak tedy na správný výběr výkonu krbu a kamen? Spočítejte si, kolik metrů krychlových (kubických) budete v domě chtít vytápět. Zde právě zvažte, zda chcete krb jen jako doplňkové nebo celosezónní vytápění. Tím ale proces kontrol nekončí.

Než koupíte krb s vámi odhadnutým výkonem, podívejte se na domácí komín. Musí odpovídat vámi požadovanému výkonu. Obecně platí poučka, že 1 kW výkonu kamen postačuje na vytopení prostoru o rozloze cca 20 metru kubických.

Předimenzovaný krb je obtížné roztopit – příliš kouří a tím se znečišťuje sklo. Poddimenzovaný krb vám pro změnu nevytopí požadovaný prostor. Krb je tak neustále “přetápěn” a dlouhodobě to vede k jeho poškození. Může dojít i k popraskání a zkroucení jednotlivých dílů.

V neposlední řadě si nezapomeňte ověřit i samotné palivo, které se do krbu chystáte umístit. Nemělo by mít větší vlhkost než 20 %. Jako ideál se uvádí číslo ještě nižší – cca 10 až 15 %.

Haas+Sohn Nordic kamna krbová
Haas+Sohn Nordic kamna krbová

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here