Kompostování na zahradě: užitečné tipy a rady, jak na to
K

Kompost, nazývaný také černé zlato, je nejlepším hnojivem bohatým na živiny, které půda potřebuje. Můžete si ho snadno vyrobit doma a z přebytečného odpadu vytvořit užitečný organický materiál. Přečtěte si naše rady a tipy, jak na to.

Jak budeme kompostovat?

Než si koupíte kompostér nebo zásobník, promyslete si, jak plánujete kompost používat a kolik kompostu potřebujete.

Kompostování v zásobníku

Výhodou kompostéru je jeho snadné použití. Kompostovací nádoby jsou opatřeny víkem, které zabraňuje úniku tepla, a pomáhá tak zintenzivnit proces kompostování. Zásobník pomáhá udržet kompost pohromadě, čímž šetří místo na zahradě.

Kompostování v kompostéru budete mít plně pod kontrolou. Jednoduše do něj vložte organický odpad a nechte ho kompostovat. V zásobníku bude kompost uložen a vy jej můžete použít podle svého uvážení. Platí však několik jednoduchých pravidel, která si vysvětlíme dále v článku.

Náš tip: Pokud se rozhodnete pro zahradní kompost, dbejte na pravidelné obracení kompostu. Provzdušňování kompostu je důležitým krokem k udržení úspěšnosti kompostovacího procesu.

shutterstock 1646597158

Neřízené kompostování na hromadě

Pokud máte na zahradě dostatek místa a produkujete hodně organického odpadu, je pro vás kompostovací hromada skvělou volbou. Je to nejtradičnější a nejjednodušší způsob kompostování.

Nepotřebujete peníze na nákup kompostéru ani čas na jeho výrobu. Potřebujete jen místo na zahradě, kde můžete vytvořit hromadu organického odpadu.

Hlavní výhodou kompostovací hromady je jednoduchost. Najděte si na zahradě místo, kam budete vyhazovat organický odpad. Při této metodě ani nemusíte znát základní pravidla kompostování, protože příroda se o vše postará sama.

Náš tip: Vyberte si slunné místo pro vytvoření kompostu. Sluneční světlo pomáhá urychlit proces kompostování.

Jak vyrobit kompost ?

K výrobě zdravého kompostu potřebujeme tyto tři složky:

 • zelený materiál (dusíkatý),
 • hnědý materiál (uhlíkatý),
 • vlhkost.

Zelený materiál zahrnuje kuchyňské zbytky, čerstvé rostlinné zbytky, plevel, kávovou sedlinu, kuchyňský odpad rostlinného původu a posekanou trávu.

Mezi hnědé materiály patří spadané listí, větve stromů, lepenka, skořápky ořechů, popel, seno a hobliny.

Pro výrobu zdravého kompostu je třeba udržovat přibližně 50% poměr zeleného a 50% hnědého materiálu. Pokud jsme se rozhodli kompostovat v kompostéru, postříkáme obsah vodou, abychom ho mírně zvlhčili. Neměla by však zůstat zcela mokrý.

shutterstock 1914371053

Co nepatří do kompostu?

Některé složky do kompostu nepatří, protože mohou vytvářet zápach a přitahovat tak potkany. Přísady ošetřené pesticidy nebo kyselé přísady mohou v kompostu zničit bakterie, které podporují úspěšný proces kompostování. Na druhou stranu mohou výkaly obsahovat škodlivé parazity nebo bakterie, které z vašeho hnojiva udělají nebezpečný biologický odpad. Kromě toho se nedoporučuje dávat do kompostu maso a ryby, rostliny napadené škůdci, popel z dřevěného uhlí a další složky.

Abyste se vyhnuli komplikacím a udrželi kompost zdravý, nevhazujte do něj tyto přísady:

 • maso a ryby,
 • rostliny napadnuté škůdci alebo nemocné rostliny,
 • popel z dřevěného uhlí,
 • dřevo ošetrené konzervačnými látkami,
 • mléčné výrobky,
 • tuky a oleje,
 • psí a kočičí výkaly.

Jak kompost využijeme?

Kompost má na zahradě mnohostranné využití a je nejlepším možným hnojivem. Lze jej použít pro:

 • zakládání nových zeleninových záhonů,
 • hnojení zahrady pro zlepšení kvality půdy,
 • přesazení exteriérových a pokojových rostlin,
 • zakládání nových trávníků,
 • hnojení půdy okolo ovocných a okrasných stromů.
Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here