Koberce: Jak je čistit a pravidelně udržovat?
K

Koberce jsou nedílnou součástí domácnosti. Pomáhají odhlučnit prostor, ale také jej zútulňují a jsou rozhodně příjemnější na dotek než taková studená dlažba. Za jejich skvělé vlastnosti a perfektní stav ale musíme čas od času podpořit pravidelnou péčí a údržbou. Jak se o koberce starat, čím je čistit a jak odstranit nežádoucí skvrny?

Všechno začíná výběrem koberce

Koberců máme nespočet druhů. Správný výběr je tak naprosto klíčový i pro pozdější údržbu. Zatímco přírodní koberce budou vyžadovat speciální péči, klasické syntetické koberce budete moci vyčistit i běžně dostupnými čistícími prostředky. Pro frekventovanější prostory se zase hodí koberce zátěžové. Vyberete-li si pro svůj domov koberce shaggy, tedy ty s vysokým vlasem, vypadají sice krásně a jsou měkoučké na dotek – čištění ale může být poměrně náročnější. 

Jaký je vhodný přípravek pro váš koberec? 

Existuje velké množství nejrůznějších čističů na koberce. To, zda jej můžete používat nebo nikoliv, vám prozradí samotný výrobce koberce – nebo najdete informace uvedené na štítku.

Většinou bývají čisticí prostředky na koberce univerzální pro všechny druhy čalouněných povrchů… Vždycky ale dbejte na důkladné pročtění informací na obalu. Nebývá na škodu také nanést kapku přípravku na kousek koberce a počkat, zda se neobjeví nežádoucí reakce. Některé přípravky odstraňují přímo velmi odolné skvrny, jiné jsou zase skvělé na odstranění zápachu nebo dezinfekce povrchů. Speciální čističe pořídíte také přímo pro strojové čištění pomocí tepovačů. 

shutterstock 1480983779
Foto: Shutterstock.com

Běžné denní čištění 

Pro pravidelnou údržbu bohatě postačí pravidelné, ale důkladné vysátí koberce. Na to je třeba mít vhodný typ vysavače. Vysavače s plochou sací hubicí jsou vhodné pro klasické koberce, u hustějších koberců s vyšším vláknem je ale praktičtější rotační kartáč, který odstraní nečistoty i z hloubky vlákna. 

Jednou za čas je třeba hloubkové čištění 

Nezapomeňte ani na pravidelnou údržbu pomocí hloubkového čištění. Ideální frekvence čištění je u běžných prostor 1x za rok, v případě frekventovanějších míst častěji. Podle typu koberce si můžete zvolit mokré extrakční čištění koberce pomocí tepovače, nebo suché čištění přírodním granulátem – to se doporučuje zejména u koberců, kterým nedělá dobře voda. 

shutterstock 1407717719
Foto: Shutterstock.com

Skvrny nemusí být žádná věda 

Ačkoliv se můžete snažit sebevíc, častokrát se větším či menším skvrnám na koberci nevyhnete. Pokud navíc máte koberec světlý, pak se jedná o dost nepříjemnou záležitost. Jak se zbavit skvrn? 

  • Červené víno – nejdříve víno odsajte papírovou utěrkou a poté vlhkým hadříkem. Postupujte od okrajů směrem ke středu, poté si můžete vzít na pomoc kuchyňskou sůl. Nasypejte ji na místo a nechejte působit. Poté ji odstraňte smetáčkem nebo vysavačem. Zbylé místo dočištěte saponátem.
  • Olej a zbytky mastného jídla – mastnotu obecně vyčistíte velmi jednoduše saponátem, který je třeba napěnit a setřít skvrnu. Můžete také použít roztok pracího gelu a obyčejné vody. 
  • Žvýkačky – odstraníte pomocí ledu. Tím je zmrazíte a snadněji z koberce sundáte. Zbytek postupně odstraňuje s ohledem na vlákno koberce. Poté vysajte. Vyhněte se naopak saponátu a teplé vodě, kdy se žvýkačka bude rozpouštět a zabředávat tak více do hloubky vlákna. 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here