Kdy zvládnete rekonstrukci venkovního bazénu svépomocí?
K

Pohled na chátrající venkovní bazén není nic hezkého. Bazén, který je ve špatném stavu, je nutné zrekonstruovat. Proč? V první řadě neslouží svému původnímu účelu a v druhé může být nebezpečný. Ostré hrany vás či vaše děti poraní dřív, než stačíte mrknout. Naštěstí nemusí být rekonstrukce vůbec složitá. S troškou šikovnosti ji zvládnete i svépomocí.

Rodinný dům Roudnice nad Labem od OK PLAN ARCHITECTS
Rodinný dům Roudnice nad Labem od OK PLAN ARCHITECTS

Když dosluhuje betonový bazén

Betonové bazény mají zpravidla velkou životnost, ale i na nich se dokáží nepěkným způsobem podepsat roky teplotních výkyvů. Jak se zbavit oprýskané barvy, rozbitých dlaždic a prasklin?

V první řadě se vrhněte na opravu bazénové konstrukce. Oklepejte starý beton a stěny zahlaďte vyrovnávací hmotou. Praskliny vylijte hmotou, která je zacelí. Mezi běžně používané hmoty patří epoxidy. Jakmile máte konstrukci opravenou, použijte na stěny speciální penetrační nátěr.

Následně naneste alespoň dvakrát izolační vrstvu. U tohoto kroku je vhodné vždy prostudovat instrukce výrobce, abyste věděli, jak dlouho vrstva zasychá a jaká má být zbytková vlhkost stěn před nátěrem. Rohy a kouty bazénu můžete ošetřit izolační páskou.

Takto renovovaný povrch je již připraven na finální nátěr. Alternativou je položení nového keramického obkladu. Nikdy nepoužívejte obklady a nátěry, které nejsou speciálně určeny pro bazény.

Praskliny v plastovém a laminátovém bazénu

Vedle betonových bazénů patří mezi časté typy také bazény plastové a laminátové. Jejich majitelé se po letech nejčastěji setkávají s prasklinami a různými vybouleninami. Důvodů pro vznik takových škod může být několik od špatných spojů po mechanické namáhání až po tlak okolní zeminy. Bohužel vzhledem k vlastnostem použitých materiálů je rekonstrukce v takovém případě náročná. Navíc má nejasný výsledek.

Pro opravu prasklin v plastovém a laminátovém bazénu prakticky neexistuje vhodné lepidlo nebo tmel. U těchto typů bazénů je vždy lepší zavolat odborníky, kteří zhodnotí stav a navrhnou řešení. Klasickou opravu svépomocí nelze doporučit. Naštěstí však existuje jedno velmi chytré a dostupné řešení, které vás zachrání i v této situaci.

Bazénová fólie pro rekonstrukci

Pro rekonstrukci starého bazénu můžete použít těžkou bazénovou fólii. Nemusíte nic kopat ani bourat. Fólie se stane novým a dokonale hladkým povrchem. Vyvložkovat bazén fólií není až tak složité. Některé fólie navíc nabízí ochranu proti hnilobě a jsou antibakteriálně ošetřené. Jedinou podmínkou pro instalaci je, že bazén musí být zakopán v zemi a musí mít pevné stěny. Fólie nabízí životnost 10 až 20 let. K dostání je mnoho typů v různých barevných odstínech a provedeních.

Jakmile máte po rekonstrukci, nic vám nebrání opět si užívat vodních radovánek. Váš bazén získá nový vzhled a bude bezpečnější. Když nepodceníte jeho údržbu, nebudete muset jeho opravy v dohledné době řešit.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here