Kdy je Valentýn a proč ho vlastně slavíme?
K

Letos oslavíme Valentýna ve stejný den jako každý rok. Je to svátek lásky, který uznávají různé země a kultury po celém světě. V tomto článku se dozvíte, kdy budeme slavit Valentýna, jaká je jeho historie a jaké zajímavosti s sebou přináší. A nezapomeneme ani na několik tipů, jak oslavit Valentýna.

shutterstock 1154037859

Kdy je Valentýn?

Den lásky oslavíme 14. února 2023. V roce 2023 připadá na pondělí. I když je dobré oslavovat lásku každý den, někdy na to zapomínáme. Tento den vám však přináší zvláštní příležitost vyjádřit lásku a vděčnost svým nejbližším. A nezapomeňte, že tak můžete učinit nejen hmotnými dary. Máte mnohem více kreativních možností.

Jaká je historie svátku svatého Valentýna?

Datum 14. února pravděpodobně pochází z římského svátku zvaného Lupercalia, který se každoročně konal na počest bohyně manželství Juno. Byla to především oslava plodnosti žen a bohaté úrody. Oslavy Luperkalie často doprovázel násilný obřad, při němž se obětovala kůzlata. Pohanští kněží při Lupercalii řezali proužky kozí kůže a potírali jimi ženy během obřadu, protože věřili, že toto gesto jim zajistí větší plodnost.

Poté, co Římané ztratili moc a rozšířilo se křesťanství, zanikl i svátek Lupercalia. Místo toho se 14. února začal slavit svátek, který se slaví již po staletí, a to Den svatého Valentýna. Je pojmenován po svatém Valentýnovi, křesťanském mučedníkovi, který byl ve starém Římě uvězněn za tajný sňatek. Podle legendy dokázal svatý Valentýn uzdravit dceru svého žalářníka a před vlastní popravou jí napsal dopis na rozloučenou: „Tvůj Valentýn.“

Postupem času se z Valentýna stal komerčnější svátek, který zahrnuje výměnu přáníček, květin a dárků. Dnes se slaví v mnoha zemích světa. Způsob oslav se může lišit v závislosti na místních tradicích.

shutterstock 789414151

Jaký význam má pro nás Valentýn?

Lidé si na Valentýna vyjadřují lásku a vděčnost. Tento svátek je také spojen s výměnou přáníček, květin a dárků. Páry na Valentýna oslavují svůj vztah, projevují si náklonnost a dělají zvláštní gesta, aby své drahé polovičce ukázali lásku.

Valentýn může mít i obecnější význam. V tento den se oslavují všechny formy lásky, nejen ta partnerská. Mnoho lidí slaví Valentýna s rodinou nebo přáteli. Význam Valentýna spočívá v možnosti projevit lásku lidem, na kterých nám záleží.

shutterstock 789711205

Jak oslavit Valentýna?

Valentýna můžete oslavit mnoha způsoby. Důležité je, abyste se vy i vaši blízcí cítili dobře. Zde je několik nápadů:

Zážitky

Naplánujte si luxusní večeři v restauraci, speciální výlet na romantické místo nebo zajděte s partnerem na koncert.

Dárky

Darujte svým blízkým valentýnský dárek. Například ručně vyrobená pohlednice nebo roztomilá bomboniéra. Pokud chcete Valentýna oslavit ve velkém stylu, darujte své drahé polovičce šperk nebo kytici květin.

Trávení času s přáteli a rodinou

Valentýn je skvělou příležitostí, jak strávit kvalitní čas s rodinou a přáteli. Zahrajte si stolní hry nebo pozvěte své blízké na večeři či skupinový výlet.

Dobrovolnictví

Skvělým způsobem, jak strávit Valentýna, je využít tento čas k dobrovolnictví. Přispějte svou prací a pomozte dobrovolnické organizaci.

shutterstock 795966481

Valentýnské zajímavosti na závěr

Zde je několik zajímavostí o Valentýnu:

●  První valentýnská přáníčka byla ručně vyráběna a vyměňována již v 15. století.

●  Čokoláda je nejoblíbenějším valentýnským dárkem – její prodej v tomto svátečním období vrcholí.

●  V Japonsku je tradicí, že ženy dávají mužům na Valentýna čokoládu, zatímco muži jim toto gesto oplácejí o měsíc později, 14. března.

●  Staří Římané věřili, že 14. února začíná období páření ptáků, což možná vedlo ke spojení tohoto svátku s láskou a romantikou.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here