K vánočním svátkům patří vánoční hvězda
K

Co by to bylo za svátky bez vánoční hvězdy? Tato okrasná rostlina každoročně zdobí naše domovy svými nápadnými květy a naznačuje, že se blíží Štědrý den. Přečtěte si, odkud tato krása pochází a jak o ni pečovat, aby vydržela co nejdéle.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)

Vánoční hvězda je oblíbená okrasná rostlina, kterou si lidé o Vánocích rádi zdobí své útulné domovy. Rostlina pochází z Mexika a Střední Ameriky. U nás roste ve vlhkých, zalesněných roklích a na skalnatých svazích.

Rostlina má hladké listy vejcovitého tvaru a kvete v různých barvách. U nás se nejčastěji pěstují odrůdy s červenými a bílými květy. „Květy“ však ve skutečnosti nejsou květy, ale barevné listeny, které mají svými výraznými barvami přilákat opylovače.

Vyberte si zdravou rostlinu

Před nákupem vánoční hvězdy se ujistěte, že jste vybrali zdravou rostlinu:

●  Nekupujte vánoční hvězdy, které byly dlouho vystaveny chladnému počasí.

●  Vyberte si rostlinu s malými, neotevřenými poupaty.

●  Rostlina nemá ráda výrazné změny teplot. Proto ji při přenášení domů zabalte do novin nebo plastové fólie.

shutterstock 1228697608

Péče o vánoční hvězdu

Zimní měsíce poskytují ideální podmínky pro růst a kvetení vánoční hvězdy. Proto je během vánočních svátků nejoblíbenější rostlinou v květináčích. S vánoční hvězdou se však nemusíte po svátcích rozloučit a vyhodit ji, jakmile odkvete. Pokud se o rostlinu správně staráte, může váš domov zkrášlovat mnohem déle nebo dokonce po celý rok.

Zalévání

Vánoční hvězdu byste měli zalévat pravidelně, přibližně 2 až 3krát týdně. Zalévejte ji vždy, když je vrchní vrstva půdy suchá. Nemusíte ji zalévat velkým množstvím vody, ale spíše častěji a udržovat půdu jen mírně vlhkou.

Vánoční hvězda by neměla být ponořena do vody. Po zalití počkejte hodinu a poté přebytečnou vodu z misky vylijte. Protože rostlina pochází ze subtropických oblastí, je třeba ji pravidelně zalévat rozprašovačem.

Teplota

Vánoční hvězdě se nejlépe daří při teplotách mezi 15 a 22 stupni Celsia. Rostlinu je třeba chránit zejména před náhlými změnami teplot, které způsobují vadnutí listů. Mějte to na paměti při nákupu vánoční hvězdy.

Náš tip: Vánoční hvězdu během přenosu zabalte do novin, abyste ji ochránili před venkovním mrazem.

Osvětlení

Vánoční hvězdy pocházejí ze Střední Ameriky, a proto se jim přirozeně daří na slunci. Pokud chcete, aby rostlina co nejlépe prospívala, umístěte ji blízko osvětleného okna. Nejlepší je zvolit okno orientované na východ, aby vánoční hvězda mohla zachytit ranní slunce.

shutterstock 167298743

Problémy a jejich řešení při pěstování

Při pěstování vánočních hvězd se můžete setkat s několika komplikacemi. Nemusíte se však obávat. Stačí těmto vděčným rostlinám poskytnout vhodnější podmínky a budou opět silné a zdravé.

Opadané listy

Pokud vaší vánoční růži opadávají listy, pravděpodobně nemá dostatek slunečního světla nebo potřebuje více tepla. Přemístěte ji na teplejší a slunnější místo.

Zvadnuté listy

Povadlé listy jsou známkou toho, že rostlina má přemokřenou půdu. Před zaléváním vánoční hvězdy nechte zeminu mezi jednotlivými zálivkami trochu vyschnout.

Škůdci

Vánoční hvězda může být napadena roztoči nebo červy. Proto rostlinu při zalévání vždy kontrolujte a v případě potřeby odstraňte nežádoucí škůdce.

Umělá vánoční hvězda

Pokud je pro vás pěstování vánoční hvězdy poměrně obtížné, ale přesto ji chcete mít o Vánocích doma, kupte si umělou vánoční hvězdu. Bude vám „kvést“ po celý rok a nebude vyžadovat žádnou pravidelnou péči, jen občasné oprášení. Vyberte si z různých barev a velikostí. Pokud ji chcete použít pouze jako vánoční dekoraci během svátků, jednoduše ji po Novém roce uložte do krabice a vytáhněte ji znovu o rok později.

Pro kterou možnost se rozhodnete? Rozhodnete se pro živou vánoční hvězdu, nebo dáte přednost umělé?

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here