Buďte trendy, chtějte skandinávský styl
B

Navštívili jste sever Evropy a ihned jste si ho zamilovali? Neskutečná příroda, která si stále zachovala svůj původní člověkem nedotčený ráz. Tu a tam je zasazená typická severská chatička s ohraničeným polem. Domek z Norska si v české kotlině postavíte asi jen s obtížemi, ale severský interiér se v našich končinách těší čím dál větší oblibě.

Obývací pokoj ve skandinávském stylu
Obývací pokoj ve skandinávském stylu

Důvodů, proč si Češi oblíbili styl a prvky severských domů, je celá řada. Jistý vliv na tom má i u nás hojně rozšířený švédský nábytkový řetězec. Rovněž jeho ceny jsou příznivé pro naše peněženky. My se teď společně podíváme, jaké kouzlo právě může skandinávský design přinést do našeho interiéru.

Estetika se snoubí s funkčností

Na severu si příliš nepotrpí na nějaké zdobení a dekorativní prvky. Jasnou a základní charakteristikou je jednoduchost. Na první pohled vás upoutají čisté linie nábytku a elegantní až nadčasový design. Co je ale přitom zásadní, tak veškerá estetika s elegancí se tu prolíná s funkčností a praktičností použitého materiálu i samotného kusu nábytku.

Bílá pohovka Woodman Lanza
Bílá pohovka Woodman Lanza

Neméně důležitým faktem je i to, že skandinávský interiér je vzdušný a světlý. Žádná stísněná místa. Seveřanům stačí půl roku polárních nocí, aby se cítili uvěznění tmou. Proč by si tedy navozovali stísněné pocity i u nich doma?! A která barva nejlépe odráží světlo a nepohlcuje ho? Právě zmiňovaná bílá barva opticky provzdušní celý prostor. Zajímavostí je,že Skandinávci nepoužívají bílou barvu jenom na stěny, ale najdete ji opravdu všude, tedy i na podlaze.

Světle šedé křeslo s modrým polštářkem Vivonita Malva
Světle šedé křeslo s modrým polštářkem Vivonita Malva

Příroda venku i doma

Severské země mají cit i pro skloubení přírodních materiálů s moderním nábytkem. Přírodní motivy najdeme po celém domě. Nejčastější typ nábytku je zhotoven z ohýbané překližky. Doplňky jsou převážně z kovu, skla a kůže. Někdy bývají doplněné přírodním textilem (bavlna, vlna nebo len) a pravými zvířecími kožešinami.

Nástěnné hodiny Carlo černé
Nástěnné hodiny Carlo černé

Kousek Skandinávie doma v pokoji

Taky jste zatoužili mít kousek severského stylu u sebe doma? Dneska to není nemožné, jen předem varujeme, že variant na tzv. skandinávský typ interiéru je nepřeberně mnoho. Pro začátek máme pro vás tip na světlý severský neutrální základ.

Základem je bílá barva a tu umístěte i na podlahy. Volte ideálně světlé dřevo – javor, jasan nebo dokonce bělený dub. Nechcete měnit podlahy, pak sáhněte po dekorativních koberečcích ve světlé barvě. Seveřané se celoplošným kobercům vyhýbají.

278446

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

V podobných odstínech volte i nábytek. Nechtějte žádné patinované ani jinak zdobené kusy, pouze čisté rovné linie. Prostor musí zůstat vzdušný, nezaskládejte si ho proto nábytkem. Pokuste se zkombinovat moderní nábytek s vintage prvky. Například místo nočního stolku použijte dřevěný špalek. Rustikální stůl doplňte moderními židlemi.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here