Jaký bazén je pro vás ten ideální?
J

Hlavními kritérii pro výběr bazénu jsou velikost, stavební práce, náročnost na údržbu a v neposlední řadě taky cena.

voda bazen

Před pořízením je dobré si zodpovědět několik otázek:

  • Co od bazénu očekáváte?
  • Jaké předpokládáte vstupní náklady?
  • Jaké očekáváte provozní náklady?
  • Chcete zastřešení, nebo si vystačíte s plachtou?
  • Uvažujete o ohřevu vody? Solárními plachtami, kolektory či tepelným čerpadlem?

Nejdostupnější jsou nafukovací bazény

Vyznačují se nízkou cenou, malými nároky na prostor, snadnou manipulací a jednoduchou montáží. Po sezóně je stačí jednoduše vypustit, složit a uložit. Ceny se pohybují od několika tisíc v závislosti na jejich velikosti a hloubce. Nevýhodou je možnost mechanického poškození a jejich krátká životnost.

Zahradní bazén bestway 305 cm 5v1
Zahradní bazén bestway 305 cm 5v1

Oblíbené fóliové nadzemní bazény

Nejrozšířenější z nadzemních bazénů jsou fóliové s podpůrnou nosnou konstrukcí. Jejich hloubka se pohybuje od 90 do 120 cm. Vyrábí se v kruhové i oválné variantě. Díky podpůrným vzpěrám je bazén trvale umístěn na pozemku. Proto je potřeba ho před zimou upustit. Před létem ho pak úplně vyčistit a vydezinfikovat. Cena takových bazénů startuje od několika desítek tisíc korun. Jejich životnost však je až 15 let, u fóliových pak 5 let.

Bestway bazén s konstrukcí 400 cm x 211 cm x 81 cm 6 v 1 56424
Bestway bazén s konstrukcí 400 cm x 211 cm x 81 cm 6 v 1 56424

Zapuštěný bazén je nejnákladnější

Bezesporu největší investicí je zapuštěný bazén. Náklady u něj mohou dosáhnout až několika set tisíc korun. Ani jeho provoz není zrovna nejlevnější. Zapuštěné bazény můžete vybavit protiproudem i zastřešením. Trh v současné době nabízí nespočet typů a materiálů, od plastových přes laminát, kov až po beton. Můžete si koupit již hotovou vanu nebo skelet. Stejně tak máte možnost nechat si bazén vyrobit dle svých specifických požadavků na míru.

Plastový povrch bazénu je zranitelný na poškození. Vlivem nadměrného tepla se může deformovat nebo prasknout. Jejich životnost je maximálně několik desítek let. To však nehrozí u plechových bazénů, které jsou vyráběné s celou řadu povrchových úprav proti korozi. Jejich výhodou je nízká cena. Jistá omezení mají v nabízených tvarech. Jsou k dostání jen kruhové a oválné.

zapusteny bazen

Naproti tomu nerezové bazény mají nízkou pořizovací cenu a dají se snadno a rychle instalovat. Vyznačují se i jednoduchou údržbou. Jejich opotřebení není ohroženo klimatickými podmínkami ani chemikáliemi. Pro vyšší životnost a kvalitu je lepší volit instalaci specializovanou firmou.

Nejnáročnější na realizaci jsou betonové bazény

Pevné a dobře opravitelné bazény jsou bezesporu ty betonové. Vyznačují se nejdelší životností. Vnitřní povrch může být tvořen fólií, případně keramickým nebo skleněným obkladem. Tvar, velikost i hloubka je na vašem uvážení. Jejich realizace je ale nejnáročnější. Vyžaduje totiž přísné dodržení technologického postupu.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here