Jak zjistit velikost prstenu?
J

Chcete obdarovat svou lásku nebo jiného blízkého člověka prstenem, ale nevíte, jakou velikost zvolit? Existuje několik způsobů, jak zjistit velikost prstenu a jak koupit prsten, který bude dokonale sedět.

Přinášíme vám několik tipů, jak při výběru prstenu neselhat a potěšit co nejvíce lidí.

shutterstock 1698469789
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak zjistit velikost prstenu?

Existuje několik způsobů, jak zjistit správnou velikost a jak změřit velikost prstenu.

Volba správné metody závisí na tom, zda chcete zjistit velikost anonymně, jako při výběru zásnubního prstenu, nebo zda o tom dotyčný ví.

Způsoby měření velikosti prstenu

Ve skutečnosti existuje několik metod nebo způsobů, jak toho dosáhnout. V následujících řádcích vám přinášíme několik z nich, které zaručeně fungují.

shutterstock 722434417
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak se měří prsten pomocí měřidla?

Z papíru vytvořte měřící proužek široký nejméně 15 mm a dlouhý 80 mm. Obtočte pásek kolem prstu a utáhněte jej tak, aby prsten nespadl.

V místě, kde se proužek protíná se svým začátkem, udělejte čáru a změřte její délku na papíře. Toto číslo v milimetrech by mělo symbolizovat velikost prstenu.

Pozor! Změřte šířku prstu v místě nejsilnějšího kloubu. A nezapomeňte, že v chladném počasí jsou prsty o něco tenčí.

shutterstock 1522400705
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak zjistit velikost zásnubního prstenu pomocí provázku nebo metru?

Stejným způsobem můžete změřit velikost pomocí provázku nebo nitě. Můžete také použít krejčovský metr, který vám přímo ukáže, kolik milimetrů tvoří obvod vašeho prstu.

Jak změřit kroužek pomocí druhého kroužku

Nejjednodušší způsob, jak změřit velikost prstenu, je použít druhý prsten.

Jednoduše vyjměte prsten ze šperkovnice svého manžela či manželky a navštivte klenotnictví, kde vám poradí.

Případně obkreslete vnitřek prstenu na papír a změřte jeho vnitřní průměr v milimetrech. Tuto velikost pak najděte v tabulkách klenotnictví.

Pozor! Velikosti v klenotnictvích se mohou lišit, zejména v zahraničí. Je také nutné, aby taková „krádež“ prstenu ze šperkovnice byla nenápadná, a proto se snažte jej co nejdříve umístit na své místo.

Jak porovnat velikost prstenu na prstu?

Opět budete potřebovat prsten své druhé polovičky. Pokud se vám nechce měřit vnitřní průměr prstenu, můžete si ho vyzkoušet na prstech. Důležité je, abyste si na stejném místě vyzkoušeli i zakoupený prsten.

Nevýhodou je, že velikost se může měnit, pokud vám prsty otékají nebo jsou oteklé, nebo pokud jsou postiženy výše zmíněným nachlazením.

Jak změřit velikost prstenu pomocí šablony?

Na internetu najdete různé šablony, které vám usnadní měření velikosti prstenu. Najděte si šablonu na měření kroužků, kterou si můžete vytisknout ve stoprocentní velikosti a vystřihnout.

Pokud máte doma druhý prsten, jednoduše jej porovnejte se šablonou pro určení velikosti kroužku. Takové šablony obvykle nabízejí na svých webových stránkách konkrétní klenotnictví, ve kterých chcete prsten zakoupit.

Jak pomocí známých zjistit velikost prstenu?

Při zjišťování velikosti prstenu můžete využít i známé, kteří vám rádi zjistí, jakou velikost prstenu vaše drahá polovička potřebuje. Mohou například požádat dotyčného, aby s nimi navštívil klenotnictví a prsten si „z legrace“ vyzkoušel.

Kreativitě se zde opravdu meze nekladou. Je však důležité, aby se pověřený „špión“ neprozradil, aby bylo tajemství zachováno.

Jak zjistit velikost prstenu během spánku?

Pokud chcete zachovat tajemství a nenápadně zjistit velikost prstenu, můžete to zkusit ve spánku.

To se však vyplatí pouze lidem, kteří mají těžký spánek a nevšimnou si, že se jim ve spánku snažíte provléknout měřicí pásmo, nit nebo šperkařský pásek.

Často kladené otázky

Po přečtení předchozích řádků by pro vás neměl být problém vybrat zásnubní nebo jakýkoli jiný prsten. Ve zbytku článku se však pokusíme odpovědět na často kladené otázky, které s tématem úzce souvisejí.

shutterstock 1117998137
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jaká je velikost prstenu a v jakých hodnotách je udávána?

Velikost prstenu je číslo, které udává obvod prstu. Jedná se tedy v podstatě o průměr, který se udává v milimetrech.

Je však třeba dbát na správné určení velikosti prstenu, protože každý milimetr může být v tomto případě rozhodující.

Jaké jsou standardní velikosti prstenů?

Mezi standardní velikosti prstenů pro ženy patří většinou velikosti 52–57. V případě zcela úzkých prstů se jedná o velikosti 43–51. Naopak pro silné prsty je to velikost 59.

Pokud jde o muže, mluvíme standardně o velikostech 60–63. Pokud se jedná o silnější prsty, pak je to 65–75.

Kdy změřit velikost prstenu?

Při měření prstu byste měli vědět, kdy je ten správný čas. V zimě nebo při stresu se prsty většinou zmenšují a ráno, po fyzické aktivitě nebo v horku ruce nabývají na objemu.

Proto se doporučuje měřit velikost prstenu uprostřed dne, kdy je člověk v klidu a má optimální tělesnou teplotu. Tím se zabrání tomu, aby prsten tlačil nebo padal z prstu.

Na jaké ruce měřit velikost prstenu?

Klíčová je také správná velikost prstenu, protože většina lidí nemá stejně souměrné ruce.

Dominantní ruka, která se používá při většině činností, je obvykle silnější a výkonnější. Například u praváků by se správná velikost prstenu měla zjišťovat na pravé ruce.

To samozřejmě platí pouze v případě, že se jedná o prsten na společný svátek. Nesouvisí tedy se zásnubami nebo svatebním obřadem.

shutterstock 1212941593
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Na jakém prstu měřit velikost prstenu?

Kromě měření prstenu na pravé ruce záleží také na konkrétním prstu, na kterém bude obdarovaný prsten nosit. Když se podíváte na svou ruku, zjistíte, že každý prst je jinak tlustý.

Proto měřte velikost nejen na konkrétní ruce, ale také na konkrétním prstu, na kterém budete prsten nosit. V případě zásnubního prstenu je to prsteníček na levé ruce.

Jak nosit prsteny?

Způsob nošení prstenů je na vás. Velkým trendem dnešní doby je nošení prstenů na obou rukou nebo na více prstech současně.

Takové prsteny jsou však jen módními doplňky, které nemají žádnou vnitřní hodnotu ani význam. V případě zásnubního prstenu nebo dokonce snubního prstenu již mají své specifické místo.

shutterstock 1716258718
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Kde se nosí zásnubní prsten?

Pokud se chystáte zjistit velikost zásnubního prstenu, měli byste změřit konkrétně levý prsteníček. Jedná se o důležité místo, které se podle starých Egypťanů spojuje přímo se srdcem prostřednictvím „žíly lásky“. Ten se údajně nachází v levém prsteníku.

Mnoho kultur to však odmítá a věří, že právě levý prsteníček je nositelem špatné energie. Proto nosí zásnubní prsteny na pravém prsteníčku.

My však v toto kouzelné a láskyplné místo věříme. Proto doporučujeme zjistit velikost zásnubního prstenu na levém prsteníčku.

Co se týče nošení, zásnubní prsten můžete nosit každý den a nemusíte ho sundávat ani na noc. Měly by být vyrobeny z odolného materiálu.

Při náročnějších aktivitách jej můžete odložit, aby nedošlo k jeho poškození nebo nadměrnému odření a ušpinění.

shutterstock 771304669
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Kde se nosí snubní prsten?

Podstatnou součástí svatby jsou nejen šaty nebo květiny, ale také snubní prsteny. Ale právě snubní prsten se po svatbě nosí na levém prsteníčku. Tím se přirozeně mění místo, kde se zásnubní prsten nosí.

Na trhu však najdete mnoho prstenů, tedy kolekcí, které zahrnují snubní prsten i snubní prstýnek. Ty k sobě dokonale pasují. V takovém případě máte o problém postaráno a můžete nosit oba prsteny na jednom prsteníčku.

Pokud si prsteny kupujete zvlášť, můžete si zásnubní prsten nasadit na prostředníček tak, aby byly blízko sebe. Někteří lidé také nosí oba prsteny na prsteníčku, ale na každé ruce zvlášť.

shutterstock 1312254920
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Kde koupit zásnubní prsten?

Při výběru zásnubního prstenu si nechte poradit a nakupujte ve specializovaných obchodech, kde najdete větší výběr a aktuálnější nabídku. Takto si můžete prsten prohlédnout pouhým okem a porovnat ho s jinými prsteny.

Jedná se o prsten, který má velkou symboliku, a proto by se neměl kupovat v neprověřených e-shopech. Pokud z internetu, pak pouze z ověřených a renomovaných stránek.

shutterstock 697887328
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak roztáhnout prstýnek?

I při správném měření může být nutné kroužek natáhnout. Pokud se jedná o obyčejný prsten, lze jej roztáhnout až o 2 nebo 3 velikosti.

Pokud je prsten texturovaný, vzorovaný nebo gravírovaný, bude to složitější.

Vždy se řiďte radami odborníků z klenotnické dílny a drahý prsten si nenatahujte sami, protože by mohl prasknout.

Roztažení prstenu je složitější proces než jeho zmenšení. Proto počítejte s možností, že kroužek nebude možné natáhnout.

shutterstock 262208621
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak sundat zaseknutý prsten?

Dostali jste se do situace, kdy potřebujete rychle sundat prsten z prstu a nevíte jak? Vyzkoušejte tyto způsoby, jak sundat prsten z prstu, aniž byste ho poškodili:

 • Pomalu kroužek obtočte kolem prstu, netahejte prudce, abyste zabránili otoku prstu.
 • Potřete prst lubrikantem, mýdlem, krémem nebo čímkoli, co nepoškodí kůži ani prsten, a pomalým krouživým pohybem prsten sundejte. Tento kluzký povrch by měl usnadnit sundání kroužku.
 • Zvedněte na několik minut ruku nad hlavu. Tím se krev dostane z oběhu do ruky.
 • Zkuste si ponořit ruku do studené vody, abyste dosáhli znecitlivění prstů. Tato metoda by měla zaručit ztenčení prstů, stejně jako v zimních měsících.
 • Použijte zubní nit nebo jakoukoli jinou nit. Omotejte nit přes prsteníček a druhý konec pomalu omotejte kolem prstu až ke kloubu. Pak uchopte konec, který jste provlékli kroužkem, a začněte jím kroutit. Tím by se měla vytvořit cesta, kterou bude prstýnek následovat.
shutterstock 247845670
ZDROJ: SHUTTERSTOCK.COM

Jak zabránit opotřebení kroužku?

Abyste předešli nadměrnému opotřebení prstenů, doporučujeme je nosit méně často a na noc je sundávat.

To však platí pouze pro klasické prsteny z neodolného materiálu, nikoli pro zásnubní nebo snubní prsteny.

Zajímavá fakta o prstenech

 • Prsten je symbolem jednoty a závazku.
 • Prosinec je měsícem, kdy se kupuje nejvíce zásnubních prstenů.
 • Nejoblíbenější zásnubní prsten je s kulatým diamantem v platině nebo žlutém zlatě.
 • Zásnubní prsten si můžete navrhnout sami a nechat si ho vyrobit na zakázku.
 • Zásnubní prsteny nemusí kupovat jen muž.
 • Stále častěji si páry kupují zásnubní prsteny společně, aby se vyhnuly různým komplikacím. Ztrácí to však své kouzlo.

Určitě jste už také slyšeli, že na zásnubní prsten musíte utratit tři výplaty. Samozřejmě záleží jen na vás, kolik peněz na zásnubním prstenu ušetříte. Důležité je, aby byl darován z lásky osobě, se kterou si dokážete představit strávit zbytek života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here