Propadli jste pěstování a raději než koupenou pokojovku si vypěstujete nějakou vlastní? Příště, až si dopřejete mango, nevyhazujte pecku a zkuste si vypěstovat okrasný stromek pěkně ze semínka. Poradíme, jak na to.
Stručně o mangovníku
Mango neboli mangovník je stálezelený strom, který ve vhodných podmínkách dorůstá až 40 metrů a dožívá se až 350 let. Na světě je okolo 35 druhů mangovníku, v obchodě se většinou setkáte pouze s plody mangovníku indického. Ten se pěstuje pro lahodné a zdravé plody, stejně jako pro květy, které jsou ceněnou surovinou přírodního léčitelství.
Aby strom dorostl takové výšky a plodil, musí růst v tropických podmínkách. V našich končinách je sice zařídíme jen těžko, přesto si ale mangovník můžete vypěstovat i doma. A to jako okrasnou pokojovou rostlinu.
Jak připravit pecku k pěstování
Přinesli jste si z obchodu zralé mango? Pak máte první předpoklad, že semeno v něm bude životaschopné. Zralý plod poznáte podle žlutočervené slupky, výrazné ovocné vůně a podle toho, že je povrch na dotek měkčí. Pokud má zelenožlutou barvu, nechte ho nejprve dozrát v pokojové teplotě. Nejenže byste z nezralého manga nic nevypěstovali, ale také si na něm nepochutnáte.
V případě, že máte zralé mango, opatrně ho rozkrojte a vyjměte pecku. Odstraňte z ní pod tekoucí vodou veškerou zbylou dužinu a šťávu, která by mohla zapříčinit plesnivění.
Dále můžete buď nechat pecku den až dva schnout na vzduchu a pak opatrně pomocí nožíku vyjmout semínko z obalu, nebo pecku namočit na přibližně dvě hodiny do vody, aby nabobtnala a změkla a poté semínko z jádra opatrně oddělit nožem. Vždy ale dejte pozor, abyste semeno nepoškodili, v takovém případě by vám z něj nic nevyrostlo.
Ve vhodných podmínkách naklíčí semeno i v pecce, jejím odstraněním ale celý proces klíčení výrazně zrychlíte.
Tři způsoby, jak vypěstovat mango z pecky
Připravené obnažené semeno lze nechat klíčit a růst hned třemi způsoby. Je jen na vás, který vám vyhovuje nejvíce.
Klíčení manga v papírové utěrce
První ze způsobů pěstování manga z pecky, který se osvědčil, je vyklíčení v papírové utěrce podle následujícího návodu:
- Očištěné semeno zabalte do vlhké (ale ne nasáklé) papírové utěrky.
- Takto zabalené semeno vložte do igelitového sáčku nebo plastové dózy. Důležité je vytvořit větrací otvory, aby nedošlo k zapaření.
- Sáček nebo nádobu se semenem umístěte do tepla (mezi 25 až 30 °C) a udržujte utěrku stále vlhkou. V rámci týdnů se objeví první známky klíčení.
- Jakmile kromě kořenu uvidíte i výhonek, je čas na zasazení.
Pěstování manga přímo v půdě
Pokud se chcete vyhnout přesazování po vyklíčení, zkuste semeno pěstovat rovnou v zemině. Květináč volte přiměřeně velký k semenu a myslete na to, aby v něm bylo i místo na kořeny. Ve zbytečně velké nádobě by hrozilo zplesnivění. Jak na to?
- Očištěné semínko namočte přes noc do vody.
- Připravte si přiměřeně velký květináč s odtokem a kokosový substrát – ten dobře zadržuje vláhu a neobsahuje vápník, který mangu nesvědčí.
- Semeno umístěte do květináče tak, aby leželo na boku a jeho horní část koukala ven. Také lze umístit semínko asi 3 cm pod povrch zeminy vyboulenou stranou nahoru.
- Umístěte květináč na teplé (mezi 25 až 30 °C) a stinné místo, dokud se neobjeví výhonek. V ideálních podmínkách se objeví za jeden až tři měsíce.
- Po celou dobu klíčení hlídejte, aby půda nikdy nevyschla. Místo zalévání zavlažujte půdu rozprašovačem. Příliš mokrá zemina by vedla k hnilobě – rozprašovačem lze vodu lépe dávkovat a předcházet přemokření.
- Jakmile začne rostlinka růst, umístěte ji na světlo. Jen jí nechte dost času na aklimatizaci a nedávejte ji hned na přímé slunce.
Předpěstování manga ve vodě
Pokud se bojíte, že byste zapomněli hlídat vlhkost utěrky nebo substrátu, je pro vás ideální vypěstovat mango ve skleničce s vodou. S touto metodou jste se pravděpodobně setkali při pěstování avokáda z pecky. Návod je na to prakticky totožný:
- Semeno, které je zbavené slupky propíchněte dvěma párátky přibližně v polovině.
- Semínko ponořte do sklenice s odstátou vodou tak, aby párátka držela horní polovinu nad hladinou.
- Aby se ve vodě nezačaly množit bakterie, pravidelně ji vyměňujte. Bohatě stačí vyměnit vodu jednou týdně.
- Pokud vše půjde dobře, mango vyklíčí během několika týdnů.
- Ještě je brzo na jakoukoli manipulaci. Nechte proto mango ve sklenici až do té doby, dokud si rostlinka nevytvoří dvě sady listů.
- Jakmile má mango dost listů, je čas zasadit ho do substrátu tak, aby bylo celé semeno pod povrchem.
Proč semeno manga nevyklíčilo?
Ne každý pokus o pěstování manga skončí úspěchem. Nejčastěji bývá na vině nízká teplota skladování při převozu. Ale raději se koukněte na teplotu i u sebe doma, pokud nebudete mít nad 20 °C, klíčení se nedočkáte. I proto je lepší klíčit na jaře nebo v létě, kdy je období růstu a také jsou teploty vyšší.
Kdy a jak zasadit mango
Jestliže jste klíčili mango v papírové utěrce nebo ve vodě, je po vyrašení výhonků čas rostlinu zasadit. K zasazení můžete použít univerzální substrát na pokojové rostliny, stejně jako směs ze zahradní půdy, kompostu a rašeliny. Neekologickou rašelinu lze také nahradit kokosovým substrátem.
Květináč musí mít vždy odtok, aby se v zemině nedržela přebytečná voda. Ideální květináč poskytuje dost prostoru pro kořeny, ale zároveň nesmí být příliš velký, aby substrát nezačal plesnivět.
Jak mango pěstovat
Mangovník vyklíčil a první lístky se mají k světu. Jak se postarat o to, aby se ze sazeničky stal stromek?
Teplota
Mangovníku se nejlépe daří v tropických podmínkách. Doma bude stačit, když se bude teplota pohybovat v rozmezí 21 až 24 °C, vyšší teploty ale rozhodně nejsou na škodu. V zimním období by teplota neměla klesnout pod 17 °C.
Světlo
I světla vyžaduje mango poměrně dost. Bez problémů snese přímé sluneční záření, dařit se mu ale bude i v rozptýleném světle. Díky tomu, že vyžaduje teplo a zvládne i přímé světlo, je to ideální adept pro letnění na balkoně nebo zahradě.
V měsících, kdy bude rostlina v interiéru, ocení umístění v blízkosti jižního okna, kde bude mít dostatek světla. V případě, že máte přes zimu doma příliš velkou tmu, pomůžou speciální růstová světla.
Vlhkost
Aby mangovník neosychal, potřebuje vlhkost okolo 50–60 %, což je ideální vlhkost interiéru i pro lidi. Pokud máte doma příliš sucho, zvažte pořízení zvlhčovače nejen kvůli rostlině, ale také pro svoje zdraví.
Hnojení
Stejně jako ostatní rostliny, můžete i mango hnojit běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. V období růstu (tedy na jaře a v létě) každé dva týdny, v období vegetačního klidu (podzim a zima) pak maximálně jednou za měsíc.
První půlrok ale rostlinu nehnojte, čerpá ještě živiny ze semene a příliš mnoho živin by jí mohlo uškodit.
Zalévání
Jako většina rostlin, ani mangovník nemá rád trvalé přemokření nebo úplně suchou půdu. Ideální je, když je zemina stále lehce vlhká, nikoli mokrá. Proto raději zalévejte častěji a méně než jednou za čas intenzivně.
Zálivku přizpůsobte vždy i vnějším podmínkám. Jestliže je venku horko a na rostlinu dopadají přímé sluneční paprsky, bude potřeba zalévat častěji. Naopak v zimě, kdy je chladněji a méně světla, interval mezi jednotlivými zálivkami prodlužte.
Pokud nevíte, jak mokrá nebo suchá půda je, pořiďte si vlhkoměr, ale dobrou představu získáte i tak, že do půdy strčíte prst.
Přesazování
První přesazení do květináče následuje po dostatečném vytvoření kořenů, dále pak přibližně jednou za dva roky, ideálně pak na jaře nebo v létě. Budete potřebovat květináč větší maximálně o 2 až 4 cm, ve větším by déle trvalo, než mangovník prokoření a bude pokračovat v růstu.
Podpoření růstu a větvení
Abyste neměli jeden nerozvětvený šlahoun, je dobré rostlinku pravidelně odštipovat. Tam, kde kmínek nebo větev odštípnete, dojde k jejímu rozvětvení.
Kdy se můžete těšit na plody manga?
Pěstování manga je poměrně náročná záležitost, i když ho máte jen jako okrasnou květinu. Aby začalo plodit, potřebuje podmínky co nejpodobnější jeho domovině. U nás se dají napodobit například ve tropickém skleníku. Ale i tak nepočítejte se stromem obsypaným velkými plody, které pořídíte v obchodě.
Na první plody mangovníku se můžete těšit po šesti až osmi letech. Ale bude k tomu potřeba trochu přispět. Kvetoucí mangovník se musí nejprve opylovat, tedy roznést pyl na veškeré květy. K tomu si můžete pomoct jemným štětečkem. Když se zadaří, plody dozrají po 4 až 5 měsících.
Ať už chcete mangovník z pecky pěstovat jako okrasnou rostlinu, nebo doufáte, že se jednou dočkáte šťavnatých plodů, věříme, že se vám to s naším návodem povede.