Jak vyčistit zlato: Levné a účinné tipy
J

Existuje mnoho způsobů domácího čištění zlata. K čištění zlata můžete použít běžné výrobky, které má v kuchyni téměř každý. Vyzkoušejte naše praktické tipy a vaše zlaté šperky budou opět zářit jako nové.

shutterstock 1698469789

Jak vyčistit zlato pomocí prášku do pečiva?

Jedním z nejúčinnějších způsobů čištění zlatých šperků je prášek do pečiva. Proto vám přinášíme 3 různé metody čištění zlata pomocí prášku do pečiva.

Jak vyčistit zlato pastou z prášku do pečiva?

Vytvoření pasty

Chcete-li vyčistit zlato pomocí prášku do pečiva, smíchejte nejprve tři díly prášku do pečiva s jedním dílem vody. Směs míchejte, dokud nevznikne hustá pasta, která má konzistenci podobnou zubní pastě.

Nanášení pasty na šperky

Pastu naneste na zlatý šperk vatovým tamponem nebo čistou houbičkou. Nejprve celý povrch zlatého šperku potřete pastou z prášku do pečiva. Poté vložte zlaté šperky do malé plastové nádoby nebo sklenice.

Zalévání octem

Poté zlato zalijte octem. Použijte destilovaný bílý ocet. Zlaté šperky by měly být zcela ponořeny do octa. Nechte je v tekutině asi pět minut.

shutterstock 1357270532

Nakonec zlato opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Je důležité, abychom odstranili veškerý roztok jedlé sody a octa. Nakonec zlaté šperky osušte měkkým hadříkem.

Pokud jsou zlaté šperky stále ucpané, zopakujte celý proces znovu nebo vyzkoušejte jinou metodu.

Tuto metodu nepoužívejte k čištění zlata kombinovaného s drahými kameny nebo perlami. Kombinace octa a prášku do pečiva by je mohla nenávratně poškodit.

Jak čistit zlato namáčením v roztoku s práškem do pečiva?

Vytvoření roztoku

V misce smíchejte teplou vodu, prášek do pečiva a prostředek na nádobí. Použijte 1 šálek vody, lžičku prostředku na nádobí a lžičku prášku do pečiva. Přísady míchejte, dokud se všechny ingredience nespojí. Prášek do pečiva musí být v tekutině zcela rozpuštěn.

Ponoření šperků do tekutiny

Vložte zlatý šperk do roztoku a ujistěte se, že je zcela ponořen do kapaliny. Poté nechte šperky v tekutině 25 minut.

shutterstock 1012041181

Čištění

Po 25 minutách zlato vyjměte a jemně vyleštěte čistým hadříkem. Čistěte šperk, dokud neodstraníte všechny ucpané nečistoty. Nikdy zlato nečistěte hrubou silou, vyhnete se tak případnému poškrábání.

Po čištění opláchněte zlato pod teplou tekoucí vodou a odstraňte veškerý roztok. Pomocí měkkého hadříku z mikrovlákna zlato důkladně osušte.

Tento postup čištění zlata byste neměli používat na šperky, které obsahují diamanty, drahé kameny nebo perly.

Jak vyčistit zlato pomocí alobalu a prášku do pečiva?

Příprava nádoby

Připravte si skleněnou mísu a vyložte ji alobalem. Lesklá strana fólie musí směřovat nahoru. Pokud potřebujete vyčistit více zlatých šperků, zvolte nádobu s plochým dnem. Tím zajistíte, že se každý zlatý šperk dotkne hliníkové fólie.

Přidání prášku do pečiva

Vložte zlaté šperky do nádoby s fólií a ujistěte se, že se všechny šperky dotýkají fólie. Zlaté šperky posypte práškem do pečiva tak, aby byly zcela pokryté.

shutterstock 1966151602

Zalití vařící vodou

V konvici nebo hrnci převařte vodu a zlaté šperky přelijte vařící vodou. Musí být zcela ponořeny ve vodě. Použijte množství vody odpovídající množství šperků. Nechte šperky v tekutině tři až pět minut.

Po uplynutí doby namáčení opatrně vytáhněte zlaté šperky z vody pomocí kleští nebo podobného nástroje. Zlato opláchněte pod tekoucí studenou vodou. Poté jej osušte měkkým suchým hadříkem.

Tato metoda není vhodná pro čištění zlata kombinovaného s perlami nebo drahými kameny. Vroucí voda je mohla oddělit od zlata.

Jak čistit zlato pomocí prostředku na nádobí?

Dalším jednoduchým a účinným způsobem čištění zlata je použití prostředku na nádobí.

Příprava roztoku

Připravte si misku s teplou vodou, do které přidejte jednu až dvě lžíce mycího prostředku na nádobí. Zlato nechte v tekutině namočené asi 15 minut. Je důležité, aby byly šperky zcela ponořeny do roztoku.

Čištění zlata zubním kartáčkem

Po uplynutí doby namáčení zlato vyjměte a jemně jej vyčistěte kartáčkem s měkkými štětinami. Tím se odstraní odolné nečistoty, které se nepodařilo smýt pracím prostředkem. Při čištění dbejte maximální opatrnosti a zlato nikdy nedrhněte. Mohli byste ho nenávratně poškodit.

Po odstranění odolnějších nečistot zlato opláchněte pod tekoucí vodou a osušte čistým hadříkem.

shutterstock 1450568759

Jak vyčistit zlato pomocí citronu?

Dalším skvělým způsobem údržby zlata je jeho čištění citronem. Díky obsahu kyseliny citronové lze citron použít k odstranění nečistot ze zlatých a bronzových povrchů.

Příprava roztoku

 • Hrnek si naplníme teplou vodou.
 • Do hrnku vymačkáme ½ citrónu.
 • Přidáme čajovou lžičku vody a promícháme, aby se sůl rozpustila a vytvořil se roztok.
 • Vložíme šperky do nádoby a necháme je ležet v roztoku 20 minut.
 • Po namočení šperky vytáhneme, opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme měkkým suchou hadříkem.

Tento postup není vhodný pro čištění zlatých šperků v kombinaci s perlami, drahými kameny a dalšími podobnými prvky.

Náš tip: Nikdy nepoužívejte zubní kartáček k čištění zlata s práškem do pečiva. To by ji mohlo nenávratně poškodit.

Jak vyčistit zlato pomocí octa?

Příprava tekutiny

Do malé misky nalijte asi 1 šálek octa. Ocet budete muset později protřepat, proto se doporučuje hlubší mísa. 

Namočení šperků

Poté vezměte zlaté šperky, které je třeba vyčistit, a vložte je do misky nebo vhodné nádoby. Nechte je v octu stát 10 až 20 minut.

Zatímco je šperk namočený v octu, nádobou několikrát zatřepejte. Díky tomu se ocet dostane do více míst šperku, která je třeba vyčistit.

Čištění pomocí zubního kartáčku

Po namočení šperk vyjměte a k dalšímu čištění použijte zubní kartáček s měkkými štětinami. Tím odstraníte nečistoty, které ocet uvolnil, ale zůstaly na šperku viditelné.

Nakonec šperky opláchněte pod tekoucí studenou vodou, abyste odstranili kyselé zbytky octa. Po opláchnutí osušte šperky hadříkem, který nepouští vlákna.

Pokud zlatý šperk stále není čistý, je třeba postup opakovat nebo použít jinou metodu.

shutterstock 1855764139

Jak vyčistit zlato s drahokamy a perlami?

Při čištění zlatých šperků v kombinaci s drahými kameny a dalšími drahými materiály je nutná větší opatrnost. Přečtěte si, jak čistit zlato s drahým kamenem, aniž byste ho poškodili.

Příprava roztoku

V malé misce smíchejte 2 šálky vlažné vody a 1 lžičku jemného mycího prostředku na nádobí. Promíchejte vodu a prací prostředek, aby se spojily. Jemný mycí prostředek na nádobí by neměl obsahovat barviva ani parfémy.

Čištění

Namočte zubní kartáček s měkkými štětinami do připravené tekutiny. Použijte jej k jemnému čištění zlatých povrchů šperků. Při čištění se vyhněte místům, kde je zasazena perla nebo drahokam.

shutterstock 1419744170

Oplachování a sušení

Po vyčištění zubním kartáčkem opláchněte zlato pod tekoucí studenou vodou. Pak pozorujte zlato. Pokud si všimnete nějakých nečistot, začněte je znovu odstraňovat měkkým zubním kartáčkem. Po dokončení procesu osušte zlaté šperky měkkým hadříkem.

Čištění drahokamů

Pokud potřebujete vyčistit perly, drahokamy nebo diamanty, použijte vlhký hadřík, který nepouští vlákna. Drahé kameny nikdy nečistěte zubním kartáčkem, protože by se mohly poškrábat.

K čištění drahých kamenů, šperků a perel by se měla používat pouze čistá voda. Tyto materiály by mohla poškodit zejména voda s jemným mýdlem nebo čisticím prostředkem:

 • jantar,
 • smaragd,
 • nefrit,
 • perly,
 • opál,
 • lazurit.

Nakonec vyčištěný drahokam osušte hadříkem. Po vyčištění položte zlatý šperk na hadřík, který nepouští vlákna, a nechte jej řádně vyschnout.

shutterstock 1328107166

Jak skladovat zlaté šperky?

Zlaté šperky ukládejte do sametového sáčku a do samostatné přihrádky ve šperkovnici. Nikdy je neukládejte do stejné přihrádky s jinými šperky. Zlato je totiž měkký kov, který lze snadno poškrábat tvrdými kameny.

Veronika Vobejdová
Veronika Vobejdová
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno