Jak vyčistit myčku

0
721

Jestliže chceme mít dobře umyté nádobí, musíme se postarat o přístroj, který za nás převzal proces jeho mytí a sušení. Péče o myčku naštěstí není nijak náročná – a myčka se nám odmění velkou úsporou vody, energie a hlavně naší práce a času. Jak vyčistit myčku, aby dobře myla a aby nezapáchala? Jak se o myčku starat mezi jednotlivými čištěními a jak často vůbec myčku čistit?

Jak poznat, že myčka potřebuje vyčistit

Pokud jste zatím nenajeli na pravidelnější čištění, možná hledáte impulz, abyste s čištěním vůbec začali. Indicií, které vám napoví, že myčka na nádobí potřebuje vaši pomoc, může být opravdu hodně. Ukažme na ty nejčastější:

  • na těsnění dvířek vidíte nános nečistot
  • myčka nevoní ani po dokončení mycího cyklu, natož mezi cykly
  • na umytém nádobí jsou usazeny drobné nečistoty
  • na dně myčky zůstává zbytek vody
  • vnitřek myčky je pokryt povlakem vodního kamene, zejména na ostřikovacích ramenech
  • nádobí není dobře umyté, ani když bylo do myčky nádobí správně rozmístěno
  • pojezdová kolečka zásuvek myčky jsou zanesena kamenem nebo nečistotami, a špatně se otáčejí, zásuvky drhnou.

Co koupit na čištění myčky

K čištění myčky můžete využít jak běžné domácí prostředky, tak speciální čističe na myčku. Ty dostanete ve formě tekuté (v lahvičce nebo kapsli), případně tuhé (v tabletě). Skvělá bude houbička s drátěnkou na teflon – abyste si vnitřní prostor myčky a těsnění na dvířkách nepoškrábali.

Co se domácích prostředků týká, vystačíte si se sodou a octem, ale ve větším množství, viz níže popsaný návod. Na dočištění některých částí myčky a pak i otření zvenčí se bude hodit nějaký odmašťovač – například prostředek na nádobí. Dobře poslouží ale i čistič na sporáky, který běžně používáte.

Je-li myčka zvenčí nerezová, pořiďte též prostředek na nerez. Ten pomůže odstranit šmouhy i otisky prstů, nerezovému povrchu dodá lesk a ochranu. Pokud máte myčku maskovánu za kuchyňskými dvířky nebo má dvířka bílá, nezapomeňte na prostředek, kterým běžně udržujete kuchyňskou linku.

Důkladné čištění myčky vyžaduje několik kroků

Udělat důkladnou očistu myčky na nádobí, to chce trochu času. A nemusíte se obávat, nic složitého to nebude. Myčka je po mechanické stránce poměrně jednoduchý přístroj, jehož čištění je vlastně snadné. Jen je časově trochu náročnější – podobně jako když čistíte sprchový kout, a berete to „zgruntu“, včetně sprchové hlavice, vodovodní baterie a samozřejmě odtoku/odpadu.

Takže jak vyčistit myčku na nádobí?

K čištění myčky je potřeba se postavit podobně jako ke sprcháči: vyčistit přívod vody, ostřikovací ramena, také filtr a odpad. Pak je řada na samotnou myčku zevnitř a zvenčí, vynechat byste neměli ani těsnění na dvířkách a prostor dole pod dvířky (často je v něm nános zaschlé špíny).

Aby byl výsledek dokonalý, očistěte i okolí myčky, zejména na skříňkách a podlaze okolo, protože při manipulaci s nádobím se často zastříká i nejbližší okolí myčky.

Jak čistit jednotlivé části myčky

Očista myčky je celistvý proces, který musíme rozdělit do několika kroků. Nestačí jen vložit do myčky speciální čistič a zapnout mycí cyklus s nejvyšší teplotou. Myčku to sice vyčistí, jenže rozhodně ne celou. Takže potíže s mytím nebo se zápachem z myčky se nedokončeným číštěním neodstraní úplně.

Podívejme se jak vyčistit myčku na nádobí krok za krokem. Podotýkáme, že kroky není nutné dodržet přesně v uvedeném pořadí. Ale zapnutí myčky na mycí program s čističem a otření zvenčí by vždycky měly být kroky závěrečnými.

1. Vyskládejte veškeré nádobí a vyndejte koš (koše)

Kdykoliv chcete čistit myčku, je samozřejmě nutné ji mít prázdnou. Takže nechte myčku umýt nádobí a usušit, pak ji vyskládejte. Vyjměte všechny koše a zásuvky, které vyjmout dokážete – bude se vám v myčce pak lépe pohybovat okolo filtru, odtoku a ostřikovacích ramen.

2. Zkontrolujte, zda není ucpaný odtok myčky

Jak poznáte zanesený odtok myčky? Po mytí zůstává viditelně voda na dně myčky (nikoliv jen v prostoru filtru). Ta je později zdrojem zápachu a samozřejmě další špíny, která zkomplikuje následný mycí cyklus.

3. Očistěte dvířka myčky

Dalším krokem je omytí dvířek zevnitř – zejména těsnění dvířek, ale i nádobky na mycí prostředky a na leštidlo. Nádobku s leštidlem otevřete a zkontrolujte, že pod víčkem nejsou usazeniny. Pokud jsou, opatrně je setřete.

Důležité je v tomto kroku věnovat se prostoru, ke kterému nemá voda v zavřené a spuštěné myčce přístup. To znamená mezi těsněním dvířek a myčkou, plus pod dolním okrajem dvířek. K němu se dostanete, jakmile myčku úplně otevřete – tak, aby dvířka byla v horizontální poloze. Pozor, o dvířka se moc neopírejte, ať je nevylomíte.

Na tento krok se vám bude hodit kvalitní houbička nebo pevný hadr na nádobí, kartáček plus odmašťovací prostředek. Pokud zaschlé nánosy nepůjdou dolů, nastříkejte je čisticím prostředkem naředěným s vodou a nechte odprahnout – stačí dvě, tři minuty. Pak už usazené zbytky setřete mnohem snáz.

4. Otevřete filtr myčky a očistěte jej ručně

Do návodu na vaši myčku se podívejte, jak se otevírá filtr myčky a celý odtokový prostor. Otevřete jej a rozložte na nejmenší možné díly. Bude na nich vrstva, kterou tvoří rozpuštěné zbytky jídla, možná i vlasy, chlupy domácího mazlíčka apod.

shutterstock 2097680461

Pečlivě vše opláchněte pod tekoucí teplou vodou, pomoci v čištění si můžete vyřazeným zubním kartáčkem. Jakmile budou ty hlavní nečistoty pryč, můžete jednotlivé díly filtru namočit do horké vody s odmašťovacím prostředkem. Třeba na nádobí nebo na sporáky (pozor, nikdy nepoužívejte žíravý prostředek na čištění trouby!).

Filtr ihned po dočištění vraťte – myčku nikdy nespouštějte bez filtru.

5. Omyjte okolí odtokového prostoru

Pod filtrem je vždy prostor, kde zůstává voda jak během mycího cyklu, tak i po něm. I tady najdete nánosy nečistot, které je vhodné ručně setřít odmašťovacím prostředkem. Kartáčkem můžete opatrně zajet i pod hladinu.

6. Očistěte ostřikovací ramena od vnějších usazenin

I ostřikovací ramena by mělo být možné sundat a omýt je ručně, nejlépe zase kartáčkem. Pokud jsou zanesena usazeninami, tedy vodním kamenem nebo špínou z mytí, můžete je ponořit do octového roztoku (horká voda a ocet). V něm je necháte nějakou dobu ponořené tak, aby povolily i usazeniny ve vnitřním rozvodu ramen.

Když ramena očistíte zvlášť, ještě před spuštěním mycího cyklu s čističem myčky, zvýšíte celkový efekt čištění.Hned od začátku totiž bude vyčištěnými rameny proudit více vody s čističem, a to zajistí i silnější očistu všech vnitřních částí myčky.

Očištěná ramena nasaďte zpět, vraťte dovnitř i koše a zásuvky.

7. Vložte čisticí prostředek a spusťte očistný mycí program

Po ručním čištění myčky přichází na řadu čištění pomocí čističe a mycího programu. Čističů máte na výběr více – čemu dáte nakonec přednost, je jen na vás. Můžete i zkoušet různé varianty a zůstat u té, z níž máte pocit nejlepšího výsledku. Nebo je prostě střídat.

Všechny varianty mají jedno společné: po vložení mycího prostředku spustíte mycí cyklus s vyšší teplotou. Většinou bývá označen jako cyklus na mytí hrnců, nebo cyklus čisticí. Podrobnosti jednotlivých variant najdete níže v kapitolce „Jak nechat myčku, aby se dočistila sama“.

8. Otřete myčku zvenčí, včetně blízkého okolí

Jakmile spustíte myčku s čističem, můžete se věnovat závěrečnému ručnímu čistění: myčka zvenčí a její nejbližší okolí. Prostředek zvolte podle toho, o jaké materiály se jedná. A podle toho, k jakým prostředkům vy sami tíhnete – zda ekologické nebo běžné, případně dokonce bio.

Jak nechat myčku, aby se dočistila sama

Největší část očisty zvládne pak už myčka sama. Stačí do ní vložit čistič a spustit program s vyšší teplotou a intenzitou mytí. Jestli máte možnost, zvolte v programu zesílenou intenzitu mytí. Že nevíte, zda to vaše myčka umí? Odpověď zase najdete v návodu na použití – pravděpodobně bude dostupný i online.

Varianta první: soda a ocet, aneb jak vyčistit myčku domácími prostředky

Jste-li zastánci jednoduchých a k přírodě i peněžence šetrných řešení, použijte kombinaci sody a octa. Zapněte mycí program a počkejte, než proběhne první opláchnutí a než myčka odčerpá první várku vody. Pak myčku otevřete a na dno myčky vsypte cirka hrnek jedlé sody.

shutterstock 2110272296

Druhou fázi mycího programu nechte dojet cirka do poloviny (i časy najdete v návodu), pak myčku opět otevřete a do myčky vlijte dva hrnky teplého octa. Zavřete a nechte myčku dokončit mycí cyklus. Tím bude váš pomocník pro mytí nádobí zase jako nový.

Varianta druhá: kupovaný tekutý čistič myčky

Jak vyčistit myčku s tekutým čističem? Ten se vkládá do myčky a pak se jen spustí program s vyšší teplotou. Z víčka je nutné sundat svrchní nálepku a lahev s čističem otočit dnem vzhůru. Nebojte se, nic nezačne vytékat – obsah je chráněn ještě rozpustnou membránou, kterou si myčka sama odmyje. Spusťte mytí.

Tekuté čističe myčky můžete pořídit jak v běžné, tak v ekologické kvalitě.

Varianta třetí: kupované čisticí tablety

Jak na to? Čisticí tablety se vkládají na dno myčky. Pak stačí jen spustit cyklus. Některé tablety vyžadují ten s nejvyšší teplotou, jiné jsou účinné dokonce už při nižších teplotách.

Varianta čtvrtá: kupované čisticí kapsle

Čisticí kapsle se používají během běžného mytí nádobí – v tomto případě nejsou proto přímo určeny na dokončení důkladného čištění . Kapslemi udržujete myčku v dobré kondici průběžně. Jen pozor na důkladné opláchnutí nádobí, aby na něm nezůstávaly zbytky obsahu čisticí kapsle!

Jak z myčky odstranit vodní kámen

Vodní kámen? Jedná se o vápnité a hořečnaté usazeniny. Jejich odstranění vám zajistí jak výše zmíněná kombinace sody a octa, tak i správné používání soli do myčky. Samozřejmě, že i čističe myčky jsou takového složení, aby s vodním kamenem dokázaly hnout.

Vodní kámen usazený v ostřikovacích ramenech nejlépe odstraníte namočením do octa a následným očištěním – viz výše uvedený 6. krok čištění myčky. Následně můžete myčku octem nechat i propláchnout.

Jak vyčistit zápach z myčky

Jakmile myčku důkladně vyčistíte, zápach zmizí zcela sám. Už se totiž nebude mít kde tvořit.

Na co dávat pozor, aby myčka zase hned nezapáchala

Čistá myčka znamená eliminaci zápachu. To však neznamená, že se zápach z myčky nemůže zase brzy objevit. Stačí v ní nechat špinavé nádobí déle než jeden den – a to při zavřených dvířkách. Pozor je proto nutné dávat na zbytky jídla – vždycky je z nádobí důkladně stírat stěrkou. Neoplachovat, to je zbytečná spotřeba vody. Gumová stěrka vám poskytne skvělou službu.

Také byste měli nechávat myčku pootevřenou, vždycky mít doplněnu sůl, leštidlo (nebo místo leštidla ocet). Jestli pouštíte myčku jen jednou za několik dní, můžete do ní pořídit osvěžovač. Ten dokáže zápach neutralizovat a zanechat jen zvolenou vůni.

Jak často myčku čistit

Kompletní očistu, jakou jsme výše popsali, si myčka vyžádá jednou za tři až šest měsíců – záleží na tom, zda ji pouštíte denně nebo méně často. Důležité je též, jak zanesené nádobí do ní vkládáte, kolik je na něm mastnoty nebo i kousků jídla. Čím méně dbáte o stav nádobí, tím častěji byste měli myčku čistit.

Které části myčky vyžadují průběžné čištění? Určitě je to:

  • filtr
  • těsnění dvířek
  • dvířka myčky zvenčí
  • vnitřní prostor

Kdy čistit těsnění dvířek u myčky

Dvířkům myčky a především těsnění byste se měli věnovat cirka jednou za dva týdny – nebo podle potřeby.

Kdy čistit filtr myčky

I filtr si zaslouží očistu dvakrát do měsíce. Jestliže moc nedbáte o stírání zbytků z nádobí, raději se do filtru podívejte i častěji.

Kdy používat běžný čistič myčky

Obecně se doporučuje jednou za měsíc pustit mycí program v prázdné myčce, jen do ní vložit čisticí prostředky.

Proč čistit myčku pravidelně?

Proč se vlastně do čištění myčky pouštět pravidelně? Pravidelnou údržbou nejen zvyšujete efektivitu tohoto pomocníka při mytí nádobí, ale také prodlužujete životnost samotného spotřebiče.

Závěrečné tipy, aby vám myčka co nejdéle vydržela v dobrém stavu

Mycí prostředky

Vždy pro mytí nádobí v myčce používejte jen ty mycí prostředky, které byly uznány jako vhodné do myčky. Ať už jsou s nálepkou eko, bio, nebo jde o přípravky klasické. Do myčky nikdy nesypte obyčejnou kuchyňskou sůl – vždy jen sůl určenou do myčky.

Proč má myčka speciální sůl?

Jde převážně o velikost krystalků. Velké krystalky totiž zajistí, že se sůl rozpouští pomalu a že jemné částice soli (jako je známe u kuchyňského provedení) neblokují jednotku změkčovače. Sůl do myčky změkčuje vodu tím, že regeneruje měniče iontů. Ty zachycují ionty vápníku a hořčíku (vodní kámen) – sůl je dokáže z měničů vyloučit a nechat odplavit.

Dalším důvodem, proč se kuchyňská sůl rozhodně nehodí do myčky, je přítomnost protispékavých látek a hořečnatých solí. Plus jód v podobě jodidu sodného nebo draselného. V myčce by tyto přídatné látky narušily proces odstranění hořčíku ze změkčovače vody – poškodily by tak celou jednotku na změkčování vody.

Skládání nádobí

Výrobce doporučuje rozvrh skupin nádobí do různých částí myčky. Nedělá to z rozmaru, ale proto, aby vám ukázal, při jakém rozložení nádobí budou nejlepší výsledky mytí. Například byste měli vědět, že spodní koš je v zóně intenzivnějšího mytí, kdežto v horním se i náchylnější nádobí opotřebuje méně.

Previous articleSvatební veletrh poprvé na Univerzitě v Hradci Králové
Next articlePlzeňské veletrhy úspor i pohody
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here