Jak vybrat velikost kola pro dospělé a děti?
J

Výběr správné velikosti kola je klíčem k pohodlné a bezpečné jízdě na kole. Jízdní kola mají různé tvary a velikosti. Výběr správného kola závisí na typu vaší postavy a účelu, ke kterému chcete kolo používat. V tomto článku se dozvíte nejen to, jak vybrat správnou velikost rámu a kol, ale také jak vybrat správnou velikost kola pro dítě. A abychom vám usnadnili výběr, podíváme se také na základní typy kol a jejich primární použití.

Jaké známe základní typy jízdních kol?

Správná velikost kola je důležitá, ale pokud chcete, aby se vám na něm dobře jezdilo, měli byste zvolit i správný typ. Před výběrem si dobře rozmyslete, k čemu budete kolo používat.

shutterstock 1804999654

Silniční kola

Silniční kola jsou lehká a skvěle se hodí na dlouhé vzdálenosti a rychlou jízdu. Nejčastěji se používají pro dojíždění do práce, rekreační cyklistiku a závodní kondiční jízdy.

Obvykle jsou vybaveny aerodynamickými prvky, které posouvají kolo vpřed, aniž by snižovaly rychlost jízdy. Silniční kola mají také pohodlnější polohu řídítek pro snazší ovládání jízdy a rovnováhu.

Rámy těchto typů jízdních kol jsou obvykle velmi rovnoměrné. Turistická a příměstská kola mají často větší rámy, zatímco závodní kola mají obvykle menší rámy.

shutterstock 558086152

Horská kola

Známe různé typy horských kol. Jsou robustnější než standardní silniční kola. Horská kola mají nižší těžiště, což pomáhá udržet rovnováhu při jízdě v náročném terénu.

Rám je uzpůsoben pro jízdu po kamenech, blátě nebo kořenech stromů. Horní lišta rámu je někdy skloněna směrem dolů.

Brzdy, kola a sedlo horského kola také zajišťují lepší výkon na nerovném povrchu. Horská kola však můžete používat i pro jízdu po silnici.

shutterstock 1938194923

Hybridní kola

Chcete kolo používat na dojíždění do práce, ale také na dobrodružnou jízdu v terénu? Hybridní kola kombinují vlastnosti silničních a horských kol.

Poskytují odolnost horského kola v kombinaci s pohodlím silničního kola. Obvykle mají široký rozsah převodů a odolné pedály.

Hybridní kola tak můžete používat nejen pro jízdu v ulicích, ale i pro příležitostnou jízdu po lesních cyklostezkách.

shutterstock 2032356887

Krosová kola

Krosová kola jsou vhodná pro několikahodinovou jízdu v různých typech terénu. Je to skvělá volba, pokud plánujete jezdit po asfaltu, polních cestách nebo lehčích lesních cestách.

Můžete na nich také jezdit po některých cyklostezkách. Krosová kola se dále dělí na rekreační a sportovní.

shutterstock 2030336525

Městská kola

Těmto kolům se také říká „cestovní kola“. Mají zakřivené rámy, někdy velmi podivných tvarů. Umožňují sedět při jízdě téměř vzpřímeně. Často se vyrábějí v atraktivních designech, například v retro stylu.

Řídítka jsou vysoko nad sedadlem, takže se můžete rozhlížet a užívat si jízdu po městě. Tato kola jsou vhodná na krátké vzdálenosti.

shutterstock 2062038761

Dětská kola

Dětská kola mají menší rámy jako horská kola. To dětem pomáhá udržet rovnováhu. Dětská kola jsou obvykle snadno nastavitelná, takže mohou růst spolu s dítětem.

shutterstock 1914545398

Jak vybrat správnou velikost rámu?

Při výběru velikosti kola je také důležité zvolit správnou velikost rámu.

Zapamatujte si: Rám je kovové nebo karbonové tělo kola.

Na rozdíl od sedla a řídítek není nastavitelný, proto je třeba věnovat při jeho nákupu náležitou pozornost.

Kromě výběru správné velikosti je důležitý také tvar rámu. To se obvykle liší podle typu jízdy, pro kterou je kolo určeno.

shutterstock 2108601563

Jak určíme velikost rámu kola?

Velikost jízdního kola nebo rámu se určuje podle délky sedlové trubky nebo rámové trubky, od které se odvíjejí ostatní rozměry rámu. Je určena vzdáleností mezi středovou osou a koncem sedlové trubky. Ve většině případů se udává v palcích.

Pro co nejpřesnější určení velikosti rámu doporučujeme vzít v úvahu několik typů měření, tj. jak měření podle délky končetin, tak měření podle výšky těla.

Velikost kola a jeho rámu se u horských a krosových kol obvykle určuje v palcích. U silničních kol však čeští výrobci často uvádějí velikost rámu v centimetrech.

shutterstock 1906789564

Jak vybrat velikost kola a rámu podle délky nohou?

Podle délky dolních končetin si také můžete zvolit velikost kola, tedy rámu. Změřte jejich délku tak, že si stoupnete a rozkročíte nohy asi 15 cm od sebe.

Délka nohy se měří krejčovským metrem z vnitřní strany od chodidla k rozkroku. Jako pomůcku pro měření můžete použít šev na vnitřní straně kalhot. Je třeba změřit vzdálenost od spodní části chodidla k místu, kde by mělo být sedadlo.

Jakmile změříte délku vnitřní strany nohy, měli byste se řídit tabulkami, které poskytuje prodejce konkrétního kola. Velikost kola, konkrétně rámu, se může lišit podle toho, zda plánujete kolo používat rekreačně nebo sportovně.

Při rekreačním použití by měl být rám kola přibližně o 2 cm větší než pro sportovní použití.

Například: pokud je vnitřní délka vaší nohy 82 cm, velikost rámu pro sportovní použití by měla být 46 cm, což je 18,1 palce. Pokud chcete kolo používat rekreačně, měli byste zvolit velikost rámu 48 cm, což je 18,9 palce.

shutterstock 708110857

Jak vybrat velikost kola a rámu podle výšky?

Zjistěte svou přesnou tělesnou výšku v cm. Postavte se vzpřímeně ke zdi a požádejte někoho, aby vás změřil. Změřte si výšku od chodidla po temeno hlavy.

Po pečlivém změření vaší tělesné výšky vyberte správnou velikost rámu podle tabulek prodejce.

Například: pokud je vaše výška 170 až 175 cm, měli byste si vybrat horské kolo s přibližnou velikostí rámu 18″ až 19″ a silniční kolo s velikostí rámu 54 až 56 cm.

shutterstock 1488341924

Jak vybrat kolo podle kol?

Pokud chcete vybrat správnou velikost kola, měli byste se zaměřit také na rozměry kol. U krosových a trekingových kol nemáte na výběr, protože většina z nich má 28″ kola.

U horských kol si však můžete vybrat mezi velikostmi 26″ a víc, konkrétně 27,5″ a 29″. Městská kola se obvykle vyrábějí se dvěma velikostmi kol – 26″ a 28″.

Před výběrem kol byste měli zvážit svou hmotnost, výšku a účel, ke kterému chcete kolo používat. Pokud vybíráte kolo pro dítě, je obvykle hlavním hlediskem výška.

shutterstock 748329061

Vlastnosti větších kol:

●      vyšší maximální rychlost,

●      větší stabilita a pohodlí,

●      jsou odolnější a méně náchylné k poškození,

●      při jízdě na kole umožňují překonávat větší překážky než menší kola,

●      vhodné pro vyšší jezdce,

●      lepší přilnavost k zemi.

shutterstock 521648800

Vlastnosti menších kol:

●      lepší zrychlení (k dosažení rychlosti je zapotřebí méně energie),

●      lepší ovladatelnost v ostrých zatáčkách,

●      vhodné pro nižší jezdce,

●      díky menší stabilitě poskytují více zábavy při jízdě na kole.

shutterstock 513524617

Jak vybrat kolo pro dítě?

Jak vybrat dětské kolo? Pro děti se velikost kola obvykle vybírá podle průměru kol. V tomto případě je však nejbezpečnější zvolit velikost kola podle věku a výšky dítěte v cm.

Pokud je vašemu dítěti 3 až 5 let a je vysoké 95 až 115 cm, je pro něj vhodný průměr kol 14″. Velikost jízdního kola by měla být vybrána na základě tabulek uvedených prodejcem nebo výrobcem jízdního kola.

shutterstock 1213467319

Zkušební jízda na kole

Zkušební jízda na kole vám pomůže zjistit, zda vám velikost kola skutečně vyhovuje. Každý člověk je jiný a má při jízdě na kole své vlastní preference.

Pokud máte možnost, vyzkoušejte si zkušební jízdu dostatečně dlouho, abyste zjistili, zda vám kolo opravdu vyhovuje. Začněte s pomalou jízdou a postupně zrychlujte.

Vyzkoušejte také jízdu ve větším terénu. Proveďte několik rychlých změn směru nebo rychlosti, abyste zjistili, jak se kolo ovládá.

Správná velikost kola vám zaručí pohodlnou a příjemnou jízdu se snadným ovládáním.

shutterstock 1539639230

Poslední kontrola a nastavení

Po výběru velikosti kola, zkušební jízdě a nákupu byste měli zkontrolovat nastavení jednotlivých částí.

Sedadlo by mělo být nastaveno tak, abyste měli při šlapání nohy téměř natažené.

Pokud je velikost kola správná, měli byste být schopni dosáhnout nohama na zem tak, abyste při zastavení stáli na špičkách.

Pri jazde na bicykli by vaše kolená a chodidlá nemali narážať do predného kolesa alebo sa dotýkať riadidiel.

shutterstock 1967375731

Jezděte na kole

Jízda na kole je skvělý způsob, jak zlepšit svou kondici, zbavit se stresu, shodit přebytečná kila nebo jednoduše přispět ke zdravějšímu životnímu stylu. Doufáme, že vám tento průvodce pomůže vybrat správnou velikost kola.

Při výběru kola věnujte zvláštní pozornost velikosti rámu a kol. Po zakoupení kola nezapomeňte řádně dotáhnout všechny díly a kolo zkontrolovat.

Užijte si jízdu na novém kole naplno a nezapomeňte na bezpečnost. Dodržujte platné předpisy. Večer a po setmění používejte osvětlení a pro větší bezpečnost noste přilbu.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here