Jak vnést do kuchyně více světla? Pomůžou i optické triky
J

Někdy nám orientace bytu prostě nedovoluje mít okno v kuchyni přímo tam, kde bychom chtěli. Míváme ho za svými zády v tom lepším případě nebo pouze v jídelní části kuchyně.

Jak vnést světlo do kuchyně?
Jak vnést světlo do kuchyně?

Přitom jak jsou krásné ty záběry z amerických filmů, kdy hospodyňky mívají obrovská okna přímo nad dřezem. Při mytí nádobí mají úžasný výhled a na parapetu mohou pěstovat bylinky nebo okrasné květiny. Tento sen vám bohužel nesplníme, ale podíváme se společně, jak do našich kuchyní dostat alespoň více požadovaného světla.

Pozor na záclony

Ať už máte sebemenší okénko do kuchyně, věnujte pozornost výběru záclon. Je zajisté velkým trendem nakupovat poslední roky všechno zboží přes internetové obchody v pohodlí svého domova. Tyto textilie ale raději vybírejte v kamenných prodejnách, kde je můžete vidět na vlastní oči. Přes internetový prohlížeč přece jen nezjistíte, kolik světla bude záclonami pronikat. Příliš hustě tkané záclony by mohly pohltit zbytečně mnoho světla, o které nechcete přijít.

Pokud však na záclonách netrváte vůbec, vyměňte je za žaluzie nebo rolety. Ty se udržují podstatně lépe a v případě potřeby je prostě jen vytáhnete a pustíte do kuchyně dostupné světlo.

Stará dobrá bílá

Bílá barva odráží světelné paprsky a působí čistým a jasným dojmem. Bílá barva je vhodná do tmavých, malých nebo špatně osvětlených pokojů. Touto výmalbou dodáte kuchyni určitou vzdušnost. Odpusťte si módní výstřelky v podobě barevných stěn a ponechte kuchyni v tónech bílé barvy.

Pravda o bílé barvě ale neplatí pouze v podobě výmalby. Bílá zvětšuje a zesvětluje prostor i v případě bílého nábytku a dekorací. Zamyslete se při rekonstrukci nad bílou kuchyňskou linkou nebo jen jídelní sestavou v bílé barvě.

Umělé zdroje světla

Když už není zbytí, s dispozicí bytu hýbat nemůžete a všechny ostatní triky už jste vyzkoušeli, zaměřte se na osvětlení kuchyně. V této místnosti trávíte velkou část svého času, a proto potřebujete při práci kvalitní osvětlení. Lustry a závěsná osvětlení jsou sice přece jen základem, ale neopomínejte ani podsvícení kuchyňské linky. Díky umístění LED pásek pod skříňky budete na jakoukoliv činnost na kuchyňské desce perfektně vidět i bez rozsvěcování světel ve zbytku místností.

Skla a zrcadla

Obecně platí, že sklo prostor odlehčí a prosvětlí. Nebo alespoň tento pocit navodí. V kuchyních můžete tohoto efektu využit například při pořizování nové kuchyňské linky. Horní skříňky si pořiďte buďto celé prosklené, nebo pouze s dolní zasklenou polovinou. Vždy záleží na typu kuchyně, který si vyberete.

Kuchyňské linky s foliovaným povrchem v metalických barvách působí stejným účinkem jako sklo a zrcadla. Odráží světlo a tím dodají místnosti větší jas.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here