Jak uskladnit zimní oblečení, aby vám posloužilo i další sezónu?
J

Zimě už zase odzvonilo a na řadě je kvetoucí jaro. Spolu s ním přichází oteplení, které se za nějakou dobou plynule promění v horké letní dny. Je proto načase proměnit šatník. Nepotřebné zimní kabáty i obuv můžete na pár měsíců uklidit, aby vám ve skříni zůstalo místo na lehčí svršky. Jak ale o zimní oděvy správně pečovat?

Vingo Úložný koš z mořské trávy Rozměry (cm): průměr 32, v. 33 (41)
Vingo Úložný koš z mořské trávy Rozměry (cm): průměr 32, v. 33 (41)

Bez čistoty ani ránu

Ještě předtím, než oblečení uskladníte, je třeba všechno pečlivě vyprat. Většina pracích prostředků chrání vlákna oděvů, takže se skutečně vyplatí jim očistnou koupel dopřát. Na podzim tak vytáhnete svetry voňavé a čisté. A hlavně budete mít o práci méně. Nevyprané prádlo také více naláká nezvané moly. Pokud byste se jich přece jen obávali, přidejte k prádlu látkový pytlíček se skořicí nebo sušenou levandulí. A u takových kousků, o které se bojíte, dejte přednost čistírně. Šetrně si poradí s vaším luxusním kabátem i funkčním outdoorovým vybavením.

Skládání, které má smysl

Svetry, zimní kalhoty, šály, čepice i rukavice, to všechno stačí úhledně poskládat a uložit do krabic. Nebo plastových boxů. Papírové krabice mnohdy sice nemusíte kupovat, ale mají drobnou nevýhodu. Snadno vám dovolí do nich umístit více oblečení, než se do nich na první pohled vejde. A vy pak krabici nezavřete. Plastové boxy s víkem vám tohle nedovolí, obzvlášť pokud zvolíte ty stohovatelné. Jeden padne na druhý jako ulitý, čímž šetříte místo v prostoru. Navíc bývají zpravidla průsvitné, takže pak snadno poznáte, kde co máte uklizené.

Plastový KIS T box L 47 l
Plastový KIS T box L 47 l

Pověste, co viset má

Skvělou vychytávkou pro uskladnění bund a kabátu jsou obaly na oděvy. Díky otvoru na vrchní části jimi snadno provlečete ramínko a kabát pověsíte. Pak obal jednoduše zapnete a máte hotovo. Každé takto uchované oblečení se nezmačká a nebude se na něj prášit. Navíc je chráněno i před nezvanými škůdci, jako jsou štěnice, které sami nevyhubíte. Můžete ho tak bez obav přemístit na pár měsíců do sklepa či na půdu.

Obal na šaty levandulový, malý
Obal na šaty levandulový, malý

Šetřete si místo

Pokud nemáte místa nazbyt a zimní oděvy svým objemem zabírají polovinu skříně, sáhněte po vakuových pytlích. Ty fungují na principu odsátí vzduchu. Poté, co do nich svršky uložíte, jednoduše vysavačem odsajete vzduch a objem vaku se rázem zmenší. Výjimku tvoří péřové bundy a kabáty. U nich by totiž odsáváním vzduchu mohlo dojít k poškození a vy byste si příští podzim neměli co obléct.

Béžový úložný box s vakuovým obalem Compactor Rivoli, šířka 65 cm
Béžový úložný box s vakuovým obalem Compactor Rivoli, šířka 65 cm

Nezapomeňte na boty

I zimní obuv potřebuje péči. Očistěte ji od posypové soli, naimpregnujte podle potřeb daného materiálu a vycpěte novinami. To proto, aby vám boty zachovaly tvar. Nakonec je uložte do krabic, klidně těch, ve kterých jste je koupili. A další zimu vyjdete správnou nohou.

Teď už se nebudete bát, že vás na podzim čekají nové nákupy sezónního oblečení. To z loňska totiž bude pořád jako nové.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here