Jak ušít čelenku: Jednoduché postupy s videonávody
J

Čelenka je praktický doplněk, který dokonale doladí váš outfit. Je vhodná na běhání i běžné nošení nebo vám může posloužit v zimě místo čepice. V tomto článku vám přinášíme praktický návod na ušití čelenky. Nevynecháme ani videonávody.

shutterstock 654791404

Čelenka ke každému outfitu

Čelenka je stylový doplněk, který můžete přidat ke každému oblečení. Pokud máte problém najít v obchodech čelenku, která by se k vašemu nebo dětskému outfitu dokonale hodila, máme pro vás skvělou zprávu. Snadno si ji vyrobíte v pohodlí domova.

shutterstock 2098570225

Jedná se o snadný projekt, který zvládnou i začátečníci. Pokud máte blízko k ekologii, je dobré využít materiály, které byste jinak vyhodili. Čelenku lze snadno upravit tak, aby seděla dítěti nebo miminku a vytvořila stylovou „soupravu pro maminku a dceru“. Vysvětlíme vám, jak na to!

shutterstock 1195105993

Jak ušít klasickou čelenku?

Klasickou čelenku můžete ušít z různých druhů látek. Čím je látka pružnější, tím lépe se čelenka nosí. Střih bude vždy stejný, pouze tvar se může mírně lišit. A to závisí na pružnosti materiálu. Pokud chcete čelenku nosit v zimě, doporučujeme použít silnější materiál. Velikost můžete snadno upravit.

Budeme potřebovat:

  • pružný materiál,
  • špendlíky,
  • nůžky na textil,
  • metr,
  • šicí stroj.
shutterstock 2074376902

Postup, jak ušít čelenku

Nejprve si krejčovským metrem změřte obvod hlavy, aby vám čelenka dobře padla. Chcete-li vyrobit čelenku pro děti, změřte hlavu dítěte a postupujte podle pokynů. Po změření přidejte k délce 3 cm, abyste měli prostor na prošití. Pokud je například obvod hlavy 50 cm, použijte při stříhání délku 53 cm.

shutterstock 1280575123

Šířku zvolte podle svých preferencí. Mějte však na paměti, že budete potřebovat dvojnásobnou šířku a k ní bude třeba opět připočítat 3 cm na šití. Po pečlivém změření vystřihněte obdélník. Poté vystřihněte čtverec o rozměrech 15×15 cm. Ten bude sloužit k zakrytí švu. Při výrobě čelenky pro dítě zmenšete velikost čtverce na 10×10 cm.

shutterstock 2211918811

Větší kus látky přeložte lícem k sobě a sešijte podélně. Po sešití celou látku otočte. Poté oba konce obdélníku sešijte na šicím stroji k sobě. V dalším kroku vezměte čtverec, přeložte ho lícem k sobě a sešijte ho stejným způsobem jako větší kus látky. Vznikne tak pruh, který je třeba přehnout přes čelenku v části, kde je vidět šev. Sešijte oba konce pruhu k sobě a čelenka je hotová.

shutterstock 2150146959

Jak ušít čelenku s mašlí?

Tato čelenka je vhodná spíše na jaro nebo léto, protože musí být vyrobena z tenčího materiálu. Pokud chcete čelenku s mašlí vyrobit pro dítě nebo miminko, je třeba rozměry upravit.

Budeme potřebovat:

  • pružný materiál,
  • pravítko,
  • nůžky na látku,
  • šicí stroj,
  • špendlíky.
shutterstock 2088181672

Postup, jak ušít čelenku s mašlí

Nejprve si změřte obvod hlavy. Po změření přičtěte k délce 3 cm pro šití. Délka čelenky bude odpovídat obvodu hlavy. Zvolte si libovolnou šířku. Ustřihněte si kus látky podle rozměrů. Přeložte látku lícem k líci a sešijte podél delší strany, aby vznikl pruh. Otočte sešitý pruh látky lícem k sobě, spojte oba konce čelenky a sešijte je k sobě.

shutterstock 1960584739

Při sešívání konců je třeba nechat 3 cm otvor, abyste mohli látku otočit. Látku otočte a otvor zapošijte klasickou jehlou a nití. Vznikne jednoduchá čelenka. V tomto kroku se rozhodněte, zda ji chcete doplnit mašlí. Vystřihněte obdélník o rozměrech 21×10 cm, přeložte ho napůl a sešijte stejným způsobem jako předchozí pruh. Nakonec menší proužek ovažte kolem většího a vytvořte mašli. Nyní víte, jak ušít čelenku s mašlí.

shutterstock 715807183

Jak ušít čelenku: Pusťte se do šití

Doufáme, že vás naše návody na ušití čelenky inspirují k vytvoření vlastní, takzvané ručně vyráběné čelenky. Nezapomeňte použít sponky, aby se čelenka příliš neposouvala. Pokud se náhodou první pokus nepovede, nevzdávejte to. Všechno má svůj čas. Brzy najdete nejlepší způsob, jak čelenku ušít rychle a bez chyb. Držíme vám palce.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here