Jak uplést pomlázku
J

Velikonoce se kvapem blíží. Možná si říkáte, že ty letošní vybavíte svou vlastní, vlastnoručně upletenou pomlázkou. Jenže: jak se plete pomlázka? Naštěstí na to není nic až tak složitého, stačí se vybavit pružnými proutky a naším návodem na pletení pomlázky. Úspěch se dříve či později dostaví! Ukážeme vám jak uplést velikonoční pomlázku ze 4, ze 6 a z 8 proutků, krok za krokem. Na vás je si vybrat, která lépe sedne.

Co potřebujete k pletení pomlázky

Sice není tvorba pomlázky nijak komplikovaným procesem, ale i přesto se vyplatí se připravit předem. Začít musíte nalezením (nebo koupením) správných proutků. Připravíte si i nástroje, bez nichž se neobejdete. A nakonec pentličky, jimiž pomlázku ozdobíte.

Jakým proutkům dát přednost

Proutky na pomlázku musejí být čerstvé, mladé, rovné, ohebné a dostatečně dlouhé. Budete-li je vybírat sami, navštivte místa, kde rostou vrby. Typicky okolo vod. Na proutky se hodí vrby jívy, vrby bílé nebo nejlépe: vrby košíkářské.

Co se délky proutků týká, přizpůsobte ji zamýšlené délce pomlázky. Pletením se cirka pětina délky ztratí. Takže z metrových proutků se dostanete na max. 80 cm hotové pomlázky. Proutky netřeba zařezávat do roviny předem, ale až poté, co uděláte rukojeť, viz níže.

Vždy si pořiďte více proutků, než z kolika budete plést, plus proutek na rukojeť. Nikdy nevíte, kolik z nich praskne nebo bude nevhodně tvarovaných pro daný styl pletení.

Jakými barvami pomlázku dozdobit?

Tradiční jarní barvy jsou červená, modrá, zelená a žlutá. Proto by pentle, co si na pomlázku připravíte, měly svítit právě těmito barvami. Sáhnout samozřejmě můžete i po jiných barvičkách, ale už nebudou v souladu s tradicí. Pentle by měly být látkové, aby vydržely namáhavou práci, co pomlázka vykonává. A aby nebarvily (krepový papír, pokud na pomlázce zmokne, barví až nepříjemně).

shutterstock 2157749189

A co nářadí? Hlavně nožík a kleště

K upletení pomlázky budete potřebovat především své ruce. Ale nožíkem zarovnáte pruty v rukojeti a konec pomlázky, kleště vám pomohou upevnit pozici proutku, s nímž budete obtáčet a vytvářet rukojeť pomlázky. Pak snad už jen nůžky na nastříhání pentlí.

Jestliže budete pomlázku zakončovat provázkem (jste-li začátečníci, pak toto rozhodnutí schvalujeme), připravte si ještě pevný provázek.

Jak proutky skladovat, než je spletete

Proutky byste neměli skladovat příliš dlouho, aby nezaschly a nezkřehly. Čím více mízy v nich zůstává, tím lépe se s nimi bude pracovat, včetně toho proutku, co si vyberete na rukojeť. Pokud je skladovat musíte, tak v chladném prostředí vleže, s co nejmenším přístupem vzduchu.

Nebo alespoň postavené ve vodě. V takovém případě znovu zařízněte konce proutků, aby byly řezy čerstvé a voda se mohla do proutků dostat. Přes zaschnuté řezy se proutky nebudou schopné „napít“.

S jakým předstihem plést pomlázku?

Pomlázka by měla být čerstvá, aby opravdu svou svěžestí mohla „omladit“ ženu, jíž budete mácháním pomlázky věnovat svou pozornost. Ideál je nařezat proutky a splést pomlázku ráno na Velikonoční pondělí. Ne vždy je to ale proveditelné, proto ji pleťte například víkend před Velikonočním pondělím, nejdříve cirka týden před Velikonoci.

Jak skladovat připravenou pomlázku?

Aby pomlázka zachovávala svou čerstvost, než ji budete mít dovoleno použít, skladujte ji podobně jako proutky: v chladu, v mírném vlhku, vleže. Pomlázku z proutí můžete skladovat i v nádobě, se spodní částí ponořenou do vody. Pak ovšem nezapomeňte na osušení rukojeti, ať vám pomlázka není nepříjemná.

shutterstock 435446599

Jak uplést pomlázku: základní pokyny

Než se pustíte do pletení pomlázky, je potřeba se rozhodnout, který styl, respektive jaký počet proutků zvolíte. My vám ukážeme nejčastěji využívané postupy v pletení pomlázek ze 4, 6 nebo 8 proutků. Vyšší počty už se stěží popisují online, navíc je nutné k jejich realizaci dobře znát pletení alespoň ze 6 proutků.

Čím méně proutků, tím snazší uplést pomlázku bude. Proč? Na „hlídání“ budete mít menší počet těch, s nimiž sice právě nemanipulujete, ale musíte je obkroužit nebo je do pletení zahrnout jinak. Na druhou stranu: čím nižší počet proutků, tím slabší pomlázka a „obyčejnější“ vzhled.

Jak se plete pomlázka ze 4 prutů

Ta nejjednodušší pomlázka se dá uplést ze 4 proutků, plus pátý na rukojeť. Postup je následující:

Rukojeť

Rukojeť pomlázky není tvořena ničím jiným než dalším proutkem omotaným okolo spodní části proutků, z nichž pak samotnou pomlázku pletete. Jestliže máte k dispozici velmi tenký proutek, který se bude snadno obtáčet okolo ostatních, máte vyhráno.

V opačném případě si pomůžete ostrým nožíkem a proutek k výrobě rukojeti podélně rozpůlíte. Vyrobíte si tím půlkulatý proutek, který bude pružnější a hlavně: jako rukojeť též mnohem lépe „sedne“. Jen to podélné rozříznutí napůl bude chtít trpělivost. A velmi ostrý nožík. Jak na to?

Máte proutek na rukojeť připraven? Čtyři proutky, z nichž bude pomlázka, chytněte tak, aby jejich základna (silnější části) vytvořila čtverec. Cirka tři až pět centimetrů nad koncem proutků vložte doprostřed mezi proutky konec proutku na rukojeť. A silně zmáčkněte, aby se nemohl vysunout ven.

Začněte obtáčet okolo proutků směrem nahoru. Pokud máte proutek podélně rozříznutý, umístěte jej tak, aby řez směřoval dovnitř k proutkům pomlázky. Omotejte tolikrát, jak dlouhou rukojeť chcete mít. Konec proutku podle potřeby zastřihněte a zastrčte dovnitř mezi proutky na pomlázku. Pomocí kleští jej zatáhněte tak, aby nevyklouznul ven. Případně můžete zajistit provázkem.

shutterstock 612304436

Až je rukojeť hotová, seřízněte nebo zastřihněte konce spodní části pomlázky do jedné roviny.

Samotná pomlázka

Základ pomlázky je hotov, takže hurá na pletení! Pomlázku si vložte rukojetí mezi kolena, aby lépe držela. Proutky rozdělte na dva a dva, každou dvojici uchopte do jedné ruky. To je výchozí pozice. Jak uplést pomlázku?

Vezmete vnější levý proutek, prostrčíte jej vrchem mezi prvním a druhým proutkem v pravé ruce. Hned potom ho spodem vrátíte do levé ruky, ale zařadíte ho jako vnitřní (jako druhý zleva). Prvním zleva se stane ten proutek, který začínal jako druhý zleva.

Stejný proces teď zopakujete, ale zprava. Vnější pravý proutek vrchem prostrčíte mezi proutky v levé ruce. A spodem jej vrátíte do pravé ruky, ale na pozici vnitřní. A to je celý postup. Teď už stačí opakovat tak dlouho, než je pomlázka upletená.

Zakončení

Pomlázku můžete zakončit druhou menší rukojetí. Ale to je spíše postup pro zkušenější. Pokud s pomlázkou začínáte, jistější bude, když proutky pevně svážete provázkem. Ten pak převážete barevnými pentlemi, takže ho nikdo neuvidí a neodhalí. Jestli to bude nutné sestříhněte pruty tak, aby byly stejně dlouhé.

shutterstock 1650742939

Jak se plete pomlázka ze 6 prutů

Pletení prutů je o něco komplikovanější. Ale nikoliv v postupu pletení, ten zůstává stejný, Pouze v koordinaci ostatních proutků. Jdeme na to:

Rukojeť

Rukojeť vytvoříte stejně jako u 4 proutků, jen místo čtverce sestavíte proutky do tvaru pětiúhelníku, uprostřed se šestým proutkem. A ten sedmý opět vsunete dovnitř, pevně přimáčknete a proutkem obtočíte základnu pomlázky tolikrát, jak dlouhou rukojeť chcete mít. I ukončení rukojeti bude stejné.

shutterstock 1650742942

Samotná pomlázka

Způsob pletení ze čtyř nebo ze šesti proutku je stejný. Jen s tím rozdílem, že místo dvou proutků máte v každé ruce proutky tři. Opět vezmete vnější proutek na levé straně, vrchem jej prostrčíte mezi prvním a druhým proutkem v pravé ruce (počítáno od vnějšího proutku) a nakonec spodem vrátíte do levé ruky, ale na pozici toho nejvíce vnitřního proutku.

Z pravé strany zopakujte stejný postup. A tak stále dokola, než upletete celou pomlázku. Během pletení se více než z čtyřproutkového modelu budete muset soustředit na rovnoměrné utahování. Čím více proutků, tím snáze se nerovnoměrnosti projeví.

shutterstock 622187684

Zakončení

I zakončení je stejné jako u pomlázky ze 4 proutků, včetně jejich zastřihnutí, aby byly stejně dlouhé.

Jak se plete pomlázka z 8 prutů

Osmička je pravděpodobně maximální počet proutků, které svedete splést do pomlázky jako naprostí začátečníci. A pozor, je tu menší změna v postupu. Ale opravdu jen drobná. Jdeme na pletení z osmi prutů:

Rukojeť

Na rukojeti se nic nemění. Pouze původní sestavení proutků. Seskládejte je tak, abyste je dokázali rozdělit na dvě části – a dovnitř mezi ně vložit začátek proutku, který použijete na rukojeť. Pak už jen obmotávejte, konec proutku opět zastrčte dovnitř.

shutterstock 389555323

Samotná pomlázka

Opět začnete rozdělením proutků na dvě části. V levé i pravé ruce teď držíte po čtyřech proutcích. Vezměte zleva první proutek a vrchem jej prostrčte (pozor!) mezi druhý a třetí proutek v pravé ruce. Takže doprostřed. A spodem jej vraťte zase na levou stranu, tady jej opět zařadíte na tu nejvnitřnější pozici.

To stejné zopakujte z pravé strany. Nezapomeňte, že prostrkujete mezi druhým a třetím proutkem. Opakujte tak dlouho, dokud pomlázku nedopletete.

shutterstock 1153899952

Zakončení

Zakončení proběhne stejným způsobem z osmi prutů jako ze šesti nebo čtyř. Zde netřeba cokoliv měnit.

Jak se říká pomlázce?

Pomlázka je české slovo, které se používá jak ve spisovném jazyce, tak ve většině středních Čech. Okrajové části Čech a Morava si však vytvořily vlastní označení pro pomlázku. Například tatar, vinovačka, mrskačka, mrskút, šlahačka, karabáč, šmigrust, šmergust, šmerkust, dynovačka, pamihoda, houdovačka, malovna, šibočka, kyčkovanka, šibota, žila, metla, čugar, kančúch a mnoho dalších.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here