Jak správně tapetovat a jak odstranit staré tapety?
J

Tapety prošly v uplynulém období pořádný kus cesty, během které si úspěšně zvedly kredit v očích veřejnosti. Nabízejí funkční, moderní a cenově dostupné řešení do každé domácnosti. Navíc, v případě precizní realizace, mohou působit přímo úchvatně. Ačkoliv tapetování a odstraňování tapet není žádná alchymie, vyžaduje dodržování určitých postupů a zásad. Jak tedy správně tapetovat a odstranit staré tapety?

Jak tapetovat

Tapetování můžeme v podstatě rozdělit na dvě části, resp. fáze. Zatímco první z nich je příprava podkladového povrchu, tou druhou je samotné lepení tapet. Ani jeden z těchto procesů vám nedoporučujeme zanedbat, protože se vám to dříve či později může vymstít.
Věděli jste třeba, že při tapetování a schnutí tapety by měla být teplota v místnosti přibližně 18 až 21 °C?

Příprava podkladu

Obecně platí, že čím je příprava podkladového povrchu lepší, tím bude životnost tapety delší. Nezbytností je, aby byla stěna čistá, suchá a bez trhlin. Její povrch by měl být zároveň pevný a savý. V opačném případě je nutná povrchová úprava, jako například odstranění barvy.

Tip na usnadnění práce: Podkladovou stěnu si upravte penetračním nátěrem.

A teď už k samotnému tapetování

Tapetování, resp. lepení tapet, je „nejviditelnější“ částí celého procesu. Důležitou roli hraje v této části lepidlo. V souvislosti s ním můžeme zmínit hned 4 způsoby, jak tapetovat.

tapeta
  • Lepidlo na tapetu – používá se u tapet, které si kvůli lepidlu nedrží svůj původní rozměr (zvětší se až o 1,5 cm).
  • Lepidlo na podkladovou stěnu – používá se při tapetách, které si vlivem lepidla drží svůj původní rozměr.
  • Lepidlo na tapetu i na stěnu – doporučuje se při vliesových vzorech kvůli zvýšení vlhkosti.
  • Bez lepidla – samolepicí tapety, které jsou připraveny k okamžitému použití.

Doporučení: Informujte se o vhodnosti konkrétního typu lepidla na vámi vybrané tapety u vašeho prodejce.

Jak odstranit staré tapety

V souvislosti s tapetováním nezapomínejte ani na odvrácenou stranu mince. Je více než pravděpodobné, že jednoho dne budete tapety z vašich stěn strhávat. Trendy se totiž postupně mění a tapety se časem opotřebovávají. Proto byste měli vědět, jak odstranit staré tapety podle jejich druhu.

Vliesové tapety

Při odstraňování vliesových tapet se zapotíte nejméně. Postačí vám, když nehtem nebo nožíkem sloupnete roh tapety a následně ji opatrně strhnete celou dolů. Bez namáčení a za sucha. Výhodou je, že stěny, z nichž odstraníte vliesové tapety, můžete v podstatě ihned nanovo tapetovat, malovat nebo natírat.

Vinylové tapety

Proces odstraňování vinylových tapet je o něco složitější. Vzhledem k tomu, že jde o omyvatelné tapety složené většinou ze dvou vrstev, musíte nejprve odstranit vrchní vrstvu z umělé hmoty. Tu strhnete jednoduše za sucha. Co se týče spodní vrstvy, máte dvě možnosti. Buď ji odstraníte za mokra pomocí horké vody a odstraňovače tapet, nebo si ji ponecháte jako základovou tapetu na další tapetování.

tapeta 1

Papírové tapety a fototapety

Papírové tapety se odstraňují výhradně za mokra. Právě z toho důvodu nezapomeňte před celým procesem vypnout elektrický proud v dané místnosti, přičemž se smiřte s patřičným nepořádkem. Následně si smíchejte horkou vodu s odstraňovačem tapet a začněte namáčet stěny. Jelikož většina fototapet je vyrobena z papíru, proces odstraňování bude při nich téměř identický.

Tip na usnadnění práce: V případě, že namáčení nepomáhá, použijte k odstranění tapety škrabku.

Samolepicí tapety

Odstraňování samolepicích tapet nevyžaduje žádný zásah vody. Jejich stržení zvládnete za sucha, přičemž případné zbytky lepidla na stěně odstraníte alkoholovým čističem.

Tip na usnadnění práce: Před odstraňováním si tapetu nahřejte fénem.

Doporučení na závěr

V předešlých řádcích jsme si vysvětlili, jak tapetovat a jak odstranit tapety, ale nezapomínejte na jednu podstatnou věc. Sice jsme to už o něco výše naznačili, ale tapetování i odstraňování tapet vyžaduje dodržování základních bezpečnostních pokynů. Dbejte proto na zvýšenou bezpečnost, zvláště při práci s vodou v blízkosti elektrických zásuvek.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here