Jak složit a uskladnit prostěradlo 
J

Klasická prostěradla nahradila ve většině domácností prostěradla napínací, která díky gumě všité v lemu perfektně sedí a neshrnují se. Jsou praktická, ale jejich velkou nevýhodou je poněkud komplikované skládání po vyprání.

shutterstock 2166312679 1

Jak složit klasické prostěradlo

Klasická prostěradla se skládají o dost jednodušeji, ať už jsou vyrobená z mikrovlákna, bavlny, flanelu saténu nebo ze lnu. 

Pokud nepoužíváte sušičku, je vhodnější prostěradlo po vyprání vyžehlit, protože se pak nejen snáze skládají, ale také zaberou méně místa. A navíc, lehnout si na krásně rovné a voňavé prostěradlo je opravdu slast. 

shutterstock 688570573

Skládat se tyto obdélníkové kusy látky dají buď klasicky postupným překládaním do obdélníku. Složená prostěradla se pak mohou ukládat do police na sebe, nebo do zásuvky vedle sebe vertikálně. Jinou alternativou je složení prostěradla do válečku, tedy podobně jako se třeba skládají ručníky. 

U klasických prostěradel při skládání v podstatě nezáleží na velikosti. Ať jsou jednolůžková, dvoulůžková nebo king size, skládají se stejně, jen ta velká zaberou trochu víc místa. A to platí i pro prostěradla na vysoké matrace.

Jak složit napínací prostěradlo?

Při skládání napínacího prostěradla je největší překážkou to, co je při jeho umisťování na matraci výhodou – lem s gumou. Složit prostěradlo, jehož okraj je podstatně kratší než zbytek tak, aby nevznikla neforemná a neskladná koule, je dost těžké. Ale jde to.

Prostěradlo si rozložte na rovnou plochu, třeba na postel nebo na stůl. Vložte ruce do obou zadních rohů a pak je dejte k sobě. Jeden roh přetáhněte přes druhý. Prostěradlo máte na polovinu. Pak postupujte stejně, takže nakonec budete mít prostěradlo složené do čtyřúhelníku, v němž jsou všechny rohy na sobě. Uhlaďte ho a znova přeložte na obdélník požadované velikosti. Ten už pak snadno uložíte do police nebo zásuvky. 

Tip: Máte specifické rozměry peřin nebo prostě jen rádi šijete? Inspirujte se, jak ušít povlak na polštář nebo celé ložní povlečení.

shutterstock 1015330825

Jak skladovat ložní prádlo 

Povlečení i prostěradla byste měli skladovat na vzdušném a suchém místě. Není dobré mixovat ložní prádlo s ostatním oblečením. Pokud ho dáváte do stejné skříně, pro ložní prádlo alespoň vyhraďte několik polic. Použít můžete také komodu, ale pozor na hmotnost povlečení. V případě, že dna poliček nejsou z pevného materiálu, mohou se vám prohnout a zásuvky se pak budou obtížně otvírat.

Na prostěradla si můžete pořídit třeba zásuvky z drátěného programu, které nechávají uložená prostěradla větrat i zespoda. Pozor, vždy je ukládejte jen dokonale suchá, vlhkost je pro ložní prádlo největší nepřítel. Nevhodné je ale také skladovat prostěradla i další ložní prádlo hned vedle zdroje tepla nebo na přímém slunci. To může vést k poškození vláken.

shutterstock 2194358833 1

Některé druhy ložního prádla se používají sezónně, například mikroplyš je hřejivý a používat ho během horkých letních nocí moc nejde. Proto je vhodné takové povlečení uložit třeba do vakuového pytle, který obsah chrání před prachem i roztoči. Obdobně lze zase saténové a jiné chladivé povlečené uložit na zimu. Existují i speciální pytle na lůžkovin s pohlcovači vlhkosti.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here