Jak skrýt kabely od televizoru na stěně a další kabely v bytě?
J

Vadí vám televizní kabely v obývacím pokoji nebo v ložnici a nemůžete se s nimi vypořádat? Viditelné kabely na stěně mohou v interiéru působit rušivě a neesteticky. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak kabely na stěně jednou provždy skrýt. Některé jsou složitější, jiné jsou poměrně jednoduché a rychlé. Přečtěte si, jak skrýt kabely visící na stěně, aby nebyly vidět.

shutterstock 1715176219

Namontujte kabelové tunely na stěnu

Nejoblíbenějším způsobem, jak skrýt kabely na stěně, je použití speciální sady, tzv. kabelových tunelů nebo lišt. Montáž takové lišty není obtížná a můžete ji provést s běžným nářadím, které má doma téměř každý kutil.

Nákup sady krytů

Takovou sadu můžete zakoupit v obchodě s domácími potřebami. Je poměrně levná a instalace je rychlá a snadná. V nabídce najdete kabelové tunely různých velikostí, délek a barev. Snažte se, aby barva a styl co nejvíce odpovídaly interiéru bytu.

shutterstock 286768457

Přizpůsobte délku tunelu

Po zakoupení sady krytů změřte kabely, které jsou viditelné na stěně. Změřte délku od zadní strany televizoru k elektrické zásuvce. V případě potřeby odstraňte část krytu. Odřezávání je nejjednodušší u krytů z plastu. U kovových krytů to bude o něco složitější. Proto doporučujeme před zakoupením krytu změřit délku kabelů.

Jak řezat: Položte kryt na rovný, pevný povrch a přidržujte jej jednou rukou. Druhou rukou uchopte ruční pilku a začněte jemně řezat plynulým, rovnoměrným pohybem.

shutterstock 1301520616

Připevněte základnu

Možná budete muset použít vodováhu, abyste kryt přiložili ke stěně co nejrovnoměrněji. Vyvrtejte otvory do stěny v místě, kam chcete kryt umístit. K tomu je možné použít elektrický šroubovák. Nejprve připevněte základnu ke stěně. Připevněte jej ke stěně a prostrčte šrouby předem připravenými otvory. Utáhněte je elektrickým šroubovákem.

Kabely se pak musí úhledně zasunout do pouzdra. Dbejte na to, aby nebyly zkroucené, nepřekrývaly se a nevyčnívaly.

shutterstock 1144162001

Připevněte kryt k základně

Připevněte kryt k podstavci, který jste namontovali na stěnu, a vyrovnejte ho. Pak ho jednoduše přitlačte k základně. Mělo by se ozvat cvaknutí, které signalizuje, že je zařízení zabezpečeno. Pokud nezapadne, znovu zkontrolujte, zda jste ho správně srovnali se základnou.

Tip: Kryt kabelu můžete natřít stejnou barvou, jakou jste použili při malování stěny. Tím se ještě lépe zamaskuje a stěna v bytě získá čistší a ucelenější vzhled.

shutterstock 1104187955

Jak skrýt kabely pomocí knih a dekorací

Další způsob, jak skrýt kabely na stěně, je kreativnější než ten předchozí. Navíc je to také mnohem jednodušší.

Schovejte kabely za knihy a drobné dekorace

Pokud je televize zavěšená nízko, naskládejte knihy podél police nebo televizní skříňky. Vyšší knihy umístěte strategicky tak, aby nebyly vidět kabely od televizoru. Zkuste přidat další dekorativní předměty, jako jsou květiny, svíčky nebo rámečky na fotografie.

shutterstock 1104199859

Jak skrýt krátké kabely pomocí lepicí pásky

Tento způsob skrytí kabelů je vhodný pouze pro zakrytí krátkých kabelů na stěně. Pokud byste se pokusili zakrýt větší část lepicí páskou, mohlo by to vypadat neesteticky.

Přilepení kabelů

Krátké televizní kabely na stěně můžete jednoduše zakrýt páskou. Podél kabelu protáhněte široký pás jednobarevné nebo průhledné pásky a přilepte na stěnu.

Přizpůsobte barvu odstínu na stěně

Poté pásku překryjte akrylovou barvou. Zvolte barvu ve stejném odstínu, v jakém jste vymalovali místnost. Tím se páska stane téměř neviditelnou.

shutterstock 2056235372

Jak skrýt kabely pomocí samolepek?

Použití samolepek je snadný a rychlý způsob, jak skrýt kabely na stěně.

Přilepte kabely ke stěně

Přitiskněte kabely ke zdi a nalepte na ně samolepku. Jedná se o poměrně levné a rychlé řešení, které zvládne každý. Můžete si vybrat samolepky ve stejných barvách, jaké byly použity k vymalování stěny.

Samolepky jako dekorace

Pokud chcete oživit svůj interiér, pohrajte si s barvami a vzory samolepek a použijte je jako dekoraci. Skvělé na tomto řešení je, že nálepku můžete kdykoli snadno odlepit a nahradit ji jinou. Případně se můžete rozhodnout pro zcela jiné řešení zakrytí kabelů.

shutterstock 1922736332

Vytvořte z kabelů dekoraci

Kabely na stěně nemusí být překážkou. Pokud máte dobrou představivost a fantazii, můžete z nich vytvořit pěkný prvek na stěně.

Zkuste z viditelných kabelů vytvořit umělecké dílo. Můžete je například přilepit na zeď a kolem kabelů umístit různobarevné listy. Kabel bude vypadat jako listnatá větev stromu.

Přilepte kabely ve tvaru oblíbeného symbolu, obrázku nebo písmene. Vytvarujte kabely do zajímavého tvaru, například vysoké budovy, a poté je připevněte ke zdi pomocí pásky. Další možností, jak kreativně využít viditelné kabely v domácnosti, je umístit je do rukou soch nebo figurek.

shutterstock 662344102 1

Použijte chránič kabelu

Snažte se co nejvíce kabelů, které překážejí na stěně, přesunout na podlahu. Na podlaze je schovejte pod chránič kabelů. Je to velmi jednoduché.

Vložte kabely do chrániče

Kabely v bytě můžete také skrýt na podlaze pomocí chrániče. Jedná se o dlouhé pásy, které jednoduše ukryjí kabely nebo vodiče na podlaze pod vrstvou gumy. Takový chránič zakoupíte v obchodě s domácími potřebami. Protáhněte kabely otvorem chráničce a protáhněte je až k druhému konci.

Kromě toho, že podlahové chráničky účinně skrývají kabely, zabraňují také zakopnutí, které je u volně položených kabelů rizikem.

shutterstock 1700575525

Jak skrýt kabely za nábytkem?

Televizní kabely můžete snadno schovat za velký kus nábytku. Tato metoda vám ušetří peníze za nákup speciálních krytů. A kromě toho je to velmi jednoduché.

Pohovky a skříně

Mnoho televizních kabelů, které překážejí na stěně, můžete schovat za velký nábytek, jako jsou pohovky a skříně. Aby kabely vypadaly úhledněji, připevněte je k zadní straně nábytku pomocí samolepicích háčků. Pokud chcete spojit více kabelů, použijte tradiční lepicí pásku nebo stahovací pásky.

Obrazy a koberce

Zkuste vést kabely na stěnách za zavěšenými obrazy nebo fotografiemi. Podlahové kabely můžete schovat pod koberec. Kabely na skříni zamaskujte drobnými dekoracemi, jako jsou rostliny nebo sošky.

shutterstock 2172168171

Jak skrýt kabely ve zdi?

Pro ty, kteří plánují přestavbu nebo jejich dům je ve výstavbě, máme skvělý tip, jak skrýt kabely ve zdi.

Vysekejte tunel

Než začnete dokončovat stěny a malovat místnost, naplánujte si, kudy chcete kabely vést ve zdi. Poté ve stěně vyřízněte tunel nebo drážku, do které budete moci vložit plastovou trubičku, tzv. chránič. Tunel by měl být dostatečně hluboký, aby bylo možné plastovou trubku upevnit pomocí omítky.

shutterstock 205943152

Po uložení plastové trubky do stěny použijte pod omítku síťku, abyste zajistili bezpečné uložení a nedošlo k protržení materiálu. Naneste omítku na stěnu, počkejte, až zaschne, a poté stěnu vymalujte.

Pak už jen stačí vést kabely nebo vodiče plastovou trubkou ve zdi ke zdroji napájení. Tímto způsobem zcela zamaskujete kabely v bytě.

shutterstock 2006175407

Ukrytí kabelů v textilním krytu

Jednoduše schovejte kabely televize do látkového krytu. Jedná se o snadné řešení, které skryje kabely a ochrání děti a zvířata před nebezpečím.

Kupte si kryt v obchodě

Látkové potahy můžete zakoupit v různých barvách a velikostech. Stačí kabely zabalit do látkového obalu a zapnout zip. Tento způsob také snižuje pravděpodobnost, že někdo o kabely zakopne.

Vyrobte si vlastní textilní kryt

Pokud znáte základy šití, můžete si látkové potahy vyrobit sami v pohodlí domova. Vytáhněte šicí stroj a dekorační látku, kterou chcete použít. Můžete použít i staré látky z oblečení, které vás už omrzelo. Pokud si látkový potah vyrobíte sami, můžete si přesně nastavit jeho délku a šířku.

shutterstock 2167234127

Vyvrtejte otvor do zdi

Dalším praktickým řešením, jak skrýt kabely, je vyvrtat otvor do zdi za televizorem.

Protáhněte trubku do druhé místnosti

Nejprve vyvrtejte za televizorem otvor pro vedení kabelů do druhé místnosti. Poté zasuňte trubku do otvoru a protáhněte všechny kabely od televizoru do druhé místnosti. V místnosti za stěnou kabely jednoduše zapojíte a v obývacím pokoji po nich není ani památky.

Tento způsob je vhodný pouze v případě, že za stěnou televizoru je místnost, kde kabely nepřekážejí. Může to být například šatna, technická místnost nebo kuchyňská spíž.

shutterstock 2017667855

Jak uspořádat kabely pod stolem?

Skvělým způsobem, jak skrýt a uspořádat kabely kolem televizního stolku, je použití organizéru kabelů.

Proměňte chaos v řád

Na televizním stolku nebo na stěně v obývacím pokoji máme obvykle řadu elektronických zařízení, jako je televize, herní konzole, reproduktory atd. Všechna tato zařízení mohou pod stolem vytvářet velký chaos a zabírat spoustu místa svými kabely. Nehledě na to, že vypadají velmi neesteticky.

Organizér kabelů vám pomůže kabely schovat a uspořádat. Kabely už vám zpod stolu nebudou trčet.

shutterstock 1545416441

BONUS: Jak skrýt kabely od počítače?

Na kancelářských stolech se obvykle nachází velké množství kabelů od různých elektronických zařízení. Jako bonus vám přinášíme několik tipů, jak je skrýt, aby nepřekážely.

shutterstock 144544295

Použijte úchytky

Na zadní stranu kancelářského stolu připevněte háčky nebo textilní nálepky pro upevnění kabelů. Kabely, které visí za počítačovým stolem, přelepte lepicí páskou. Takto spojené kabely protáhněte přes háčky nebo nálepky, které jste připevnili na zadní stranu stolu.

Toto je skvělá volba, zejména pokud je váš kancelářský stůl a počítač umístěn u zdi. Záchytky kabelů jsou viditelné pouze zezadu. Ze předu po nich nezůstane ani stopa.

shutterstock 1562570893

Vyvrtejte díru

V prostoru za monitorem vyvrtejte kruhový otvor, do kterého se pohodlně vejdou všechny kabely. Vyvrtejte otvor v místě, kde nebude vidět. Pak jednoduše prostrčte kabely otvorem a protáhněte je pod stolem směrem k zástrčce.

Tímto způsobem můžete skrýt kabely, které vám překážejí na desce stolu. Kabely, které vedou pod stolem, můžete schovat do látkového potahu a uklidit je pomocí výše zmíněného organizéru kabelů.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here