Jak si zařídit posezení ve stínu?
J

Venku sice pomalu, ale zato poměrně jistě začíná být takové počasí, které nám dovoluje sedět venku v teple na své zahradě a užívat si sluníčka nebo třeba piva s kamarády. Co by mohlo přijít vhod, je nějaká ochrana před přímým slunečním zářením, které může přinášet teploty skoro k nevydržení i zdravotní rizika.

slu e1557835607640

Nejjednodušší varianta

Nejpoužívanější a také nejjednodušší prostředek k vytvoření tolik cenného stínu je bezesporu slunečník. Ten může být opravdu jednoduchý, ale také nemusí. Jednotlivé kusy se od sebe liší zejména velikostí, způsobem ukotvení a také celkovou konstrukcí. Nejmenší slunečníky jsou poměrně dobře přenositelné, takže není problém si stín obstarat takřka v kterémkoliv koutě vaší zahrady. Ty větší pak zpravidla disponují mnohem větším podstavcem, nejčastěji betonovým, který pak není nijak zvlášť snadné přenášet sem a tam. Pochopitelně je možné připevnit slunečník i k zábradlí na terase či k plotu, ale pak bude opravdu složité s ním jakkoli hýbat. Pokud to však nepotřebujete, není to vůbec špatný nápad, neboť takovéto upevnění nabízí opravdu dobrou stabilitu a slunečník vám jen velmi těžko někam uletí nebo se převrátí.

TIP: Zahradní slunečníky vybírejte pečlivě a zvažte veškeré klíčové parametry – materiál podstavce, výšku, typ i kvalitu plachty. Velký výběr zahradních slunečníků najde třeba na webu Eshopist.cz tady. 

Slunečník na terasu D4163 Dekorhome
Slunečník na terasu D4163 Dekorhome

Na balkon či terasu to pravé

Pokud vám jde ale především o to, abyste zastínili svou terasu či balkon, je velmi dobrým řešením nainstalovat do patřičných míst markýzu. Tu je možné kdykoliv stáhnout a roztáhnout, podle toho, kolik slunce zrovna požadujete. Manipulace s ní bývá zpravidla opravdu jednoduchá. Zvolit můžete prakticky ze dvou variant, a to je markýza s manuálním stahováním a ta s elektrickým. Ovládání na elektřinu je pochopitelně značně jednodušší, zato však tyto kousky bývají o poznání dražší a jejich instalace náročnější. Pokud ji však budete používat častěji, určitě to není marná investice.

Kloubová markýza AVENBERG CELESTE - Šedo stříbrná
Kloubová markýza AVENBERG CELESTE – Šedo stříbrná

Opravdová oáza klidu

Pokud si chcete zbudovat na své zahradě opravdovou oázu klidu, kde si můžete v klidu a stínu posedět, uvažujte o pergole či altánu. Ty jsou sice poměrně veliké a rozhodně nepřenosné, ale zato se dá v jejich přístřeší dobře posedět. A pokud k nim pořídíte i nějaký ten zahradní gril, zažijete opravdu jedinečné okamžiky plné pohody a zábavy spolu s vašimi přáteli nebo celou rodinou. No a nebo si tam můžete vzít knihu či počítač, aniž by vás mohl kdokoliv rušit. Na výběr je opravdu nepřeberné množství altánů a pergol, jediné, na co byste si měli dát pozor, je v tomto případě stavební zákon. Pokud totiž postavíte pergolu vyšší než 5 metrů a o celkové rozloze větší než 25 m² bez stavebního povolení, vystoupili jste z pole vymezeného zákonem.

Pergola se stahovací střechou 3x3m WH5116 Dekorhome
Pergola se stahovací střechou 3x3m WH5116 Dekorhome

Poslední variantou už je snad jenom vysadit si na zahradě fíkovník a počkat si pár let na posezení ve stínu pod fíky. Ale to je přece jen dlouhodobější projekt, na který nemá každý čas a nervy.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here