Jak si vybrat zahradní skleník

0
1203

Každý vášnivý zahradník si je dobře vědom všech kvalit dobrého skleníku. Investice do zahradního skleníku se časem vrátí zpět. Takové pořízení skleníků však nemusí být nejlevnější záležitostí. Co všechno je potřeba zvážit při pořizování skleníků a čemu se vyvarovat při pěstování rostlin v něm?

sklenik 2

Nejde vždy spoléhat na cenu výrobku. Na trhu existuje celá řada skleníků, kdy jejich cena neodpovídá kvalitě. Při výběru je nutné zvážit hlavně požadavky, které na skleník máme, nikoliv se orientovat pouze podle ceny. Skleník slouží k rychlení rostlin, pěstování exotických rostlin a navození ideálních podmínek pro ně. Je tvořen pevnou nosnou konstrukcí a deskami ze skla nebo plastu, které ji vyplňují.

Aby se rostlinám ve skleníku dařilo, je třeba myslet také na odvětrávání. Bez možnosti otevíracích oken se mohou rostliny velmi snadno v horkém počasí přehřát. Pokud chcete pěstovat rostliny ve skleníku i v zimě, je nutné předem myslet rovněž na vytápění.

sklenik 3

Skleník potřebuje pevnou a bytelnou základnu. Ideální je ta betonová. Podlahu můžete celou vybetonovat. To vám zaručí, že se zespodu do skleníků nepodhrabou hlodavci. Pokud však betonovat nehodláte, myslete na pletivo, které umístěte pod zeminu, aby měli hlodavci aspoň nějakou bariéru.

Moderní skleníky se dnes vyrábějí z pozinkovaného plechu, který vydrží i několik desítek let. Nepotřebují betonovou podezdívku. Usazují se na pozinkované piloty. I tento typ skleníků si můžete osadit tolik potřebnými odvětrávacími okny.

sklenik 4

Abyste se ze skleníku těšili, je dobré dodržovat pár pravidel

  1. Pořiďte si dostatečně velký skleník vzhledem k druhům, které chcete pěstovat.
  2. Pro lepší růst rostlin jim dopřejte dostatek prostoru. Proto je sázejte v řadách. Ve skleníku se rychle šíří plíseň, což je způsobeno nedostatečným vyschnutím listů.
  3. Ve skleníku pěstujte rostliny do výšky. Zvyšuje to výnos, zlepšuje ošetřování rostlin a snižuje jejich deformace.
  4. Vnímejte ochranný prostor u jednotlivých rostlin. Sázejte je tak, abyste předešli popáleninám listů od sluníčka nebo jejich vlhnutí od sražené vody na skle. Rostliny by měly být vzdálené min 10 cm od  skel skleníků.
  5. Zalévejte zeminu, nikoliv rostlinu a listy. Jen tak ochráníte rostliny před tvorbou plísní.
  6. Zalévejte málo, ale zato vydatně. Ideální je na 1 m3 až 30 litrů vody. To rostlinám stačí na 5 až 10 dní podle počasí.
  7. Do skleníků vybírejte jen silné a zdravé rostliny. Ve skleníků se drží vlhkost a díky omezenému větrání se tady mohou velmi rychle šířit nemoci.
  8. Listy napadené plísní ihned odstraňujte a pokud možno je ihned zlikvidujte. Do kompostéru je nikdy nedávejte.
  9. Aby vzduch ve skleníku lépe proudil, udržujte pod rostlinami volný prostor. Stačí 30 až 50 cm.

Přečtěte si také tipy, co promyslet před koupí skleníku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here