Věděli jste, že spánkem strávíme až ⅓ dne? A to ani nemluvíme o odpoledních šlofících nebo víkendovém lenošení. Je tedy jasné, že naše oddychová zóna dostává pořádně zabrat. Musí splňovat naše opravdu vysoké nároky na pohodlí. Proto byste měli největší míru pozornosti soustředit na funkční a kvalitní matraci.
Proč je koupě kvalitní matrace důležitá?
Výběr kvalitního matrace byste opravdu neměli podcenit. Spánek či ležení na nesprávném povrchu vám může způsobit celou řadu zdravotních problémů, kterým se určitě chcete vyhnout.
Výhody funkční matrace
- napomáhá k zmírnění bolesti zad
- zvyšuje pocit odpočatá
- zvyšuje kvalitu spánku
- usnadňuje ranní vstávání
Jak dlouho vydrží matrace?
Životnost funkčního matrace je přibližně 7 let. Po delší době již začne ztrácet své hygienické vlastnosti a rovněž může začít přepadávat. Problém nemusí být na první pohled viditelný, ale následky se mohou negativně projevit na vaší páteři nebo zesílením alergie.
Kdy přemýšlet nad novou matrací?
- vaše stará již překročila hranici 7 let
- matrace již není rovná
- matrace vydává zvláštní zvuky při pohybu
- na povrchu matrace vznikají nerovnosti
- některá místa jsou vtlačena dovnitř
- na matraci se necítíte pohodlně
- pěna se již dlouhodobě nevrací do původního tvaru
- matrace je velmi zašpiněná, roztrhaná nebo jinak poškozená
Jak si vybrat správnou matraci?
Při koupi matrace musíte myslet nejen na pohodlnost, ale i na materiál, velikost a tvrdost. Jak dělíme matrace a pro koho jsou určeny?
Výběr matrace podle úrovně tvrdosti
Tvrdé matrace
Nejtvrdší matrace najdete pod označením T4. Jsou vhodné pro lidi s vyšší tělesnou hmotností nebo nižší výškou, a pro ty, kteří preferují spaní na zádech nebo na břiše.
Středně tvrdé matrace
Středně tvrdé matrace mají označení T3 a jsou určeny pro osoby s hmotností 70-110 kg. Vyhledávané jsou i u mladších lidí a těch, kdo při spaní rádi střídají různé polohy.
Středně měkké matrace
Matrace, které se řadí do kategorie středně měkkých, najdete pod značkou T2. Oblíbili si je zejména ti, kdo často spí na boku. Ideální tělesná hmotnost je 50-80 kg.
Měkké matrace
Měkké matrace s označením T1 jsou elastické a přizpůsobivé. Díky latexu a měkké pěně jsou určeny i pro osoby se zdravotními problémy a pro starší lidi, kteří mají sníženou pohyblivost.
Funkční matrace podle materiálu
I přesto, že důležitějším faktorem je tvrdost, někteří lidé upřednostňují koupi na základě materiálu. Matrace bychom mohli podle materiálu rozdělit do následujících kategorií:
Latexové matrace
Matrace z latexu mají velmi vysokou elasticitu. Dokáží se jednoduše a rychle přizpůsobit proporcím těla, díky čemuž jsou vhodné pro dospělé, ale i pro děti. Jejich základ je tvořen z přírodní kaučukové mízy, ke které se přidává syntetický latex a pěna. Mají 100% antialergické vlastnosti a vydrží vám klidně i několik let.
Pěnové matrace
Pěnové matrace jsou vyráběny z matracové pěny. Vybrat si můžete z několika typů. Mezi nejpoužívanější patří studená pěna, paměťová pěna a líná pěna.
- studená pěna – je velmi pružná a vyrábí se za studena. Je šetrná k životnímu prostředí a poskytuje příjemný odpočinek.
- paměťová pěna – vaše tělo se do ní doslova ponoří. Dokáže si zapamatovat tvar těla, díky čemuž je maximálně pohodlná.
- líná pěna – najdete ji i pod názvem termopěna a viscoelastická pěna. Kopíruje tělo a dokáže reagovat na jeho tělesnou teplotu.
Pružinové matrace
Matrace s pružinami jsou oblíbené zejména u náročnějších kupujících, kteří dbají na tvrdost a nosnost matrace. Jsou vhodné i pro lidi s vyšší hmotností a díky pružinovému jádru jsou maximálně vzdušné.
Taštičkové matrace
Matrace, které označujeme jako taštičkové, jsou vytvořeny z velkého množství pružinek, které jsou zašité v taštičce. Stejně jako klasické pružinové matrace, i taštičkové jsou vhodné pro osoby s vyšší váhou. Jsou antibakteriální a odolné vůči plísním.
Sendvičové matrace
Tento typ matrací je vytvořen z více vrstev, díky čemuž nápadně připomíná sendviče. Základem je PUR pěna, která matraci dodává pevnost a oporu. Svrchní vrstvy jsou přizpůsobivější a určují komfort a tvrdost matrace. Výhodou vrstvení je rozdílná tuhost. Jedna strana matrace může být tvrdší než druhá, díky čemuž se okamžitě přizpůsobí vašim požadavkům.
BIO matrace
BIO matrace jsou matrace vyrobené z obnovitelných zdrojů. Pro výrobu je použito pouze minimální množství ropy, která je ve velké míře nahrazena přírodními oleji. Díky přírodním materiálům jsou vhodné i pro alergiky, astmatiky a pro všechny věkové kategorie.
Matrace z kokosového vlákna
Kokosové vlákno je jedním z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu matrace. Díky němu se stává matrace maximálně kvalitní, pohodlný, pružný, flexibilní a vydrží i větší zátěž. Matrace z kokosového vlákna mají vyšší tuhost a antibakteriální a antialergické vlastnosti.
Výběr matrace podle velikosti
Nevíte, jak vybrat správnou velikost funkční matrace? K vaší výšce připočtěte 20 až 30 cm, které se označují jako patní prostor. Určují přibližnou délku nataženého chodidla. Standardní rozměry matrací jsou 90×200 cm, ale v nabídce mnoha výrobců najdete i delší kusy, například 90×220 cm nebo širší provedení 100×220 cm.
Výběr matrace podle podkladu
Výběr matrace jde ruku v ruce s výběrem podkladu. Každý rošt má svůj doporučený typ matrace, proto je důležité jejich správná kombinace.
Pevný rošt
Laťkový rošt nebo pevný rošt z masivu pasuje k pružinové matraci. Takový typ roštu vůbec nepruží a pro komfortní spánek musí pružit alespoň matrace. Vybrat si můžete například taštičkovou pružinu. Vhodné jsou také pěnové matrace s hrubou pěnou.
Deska
Pokud máte jako podklad desku, vybírejte podobně jako v případě pevného roštu. Perfektní volbou jsou pružinové matrace. Deska však nedává matraci prostor dýchat, což se může projevit zejména při pocení. Matrace po nějakém čase přetočte a vždy se ujistěte, že spíte na suché straně.
Lamelový rošt
Lamelový rošt je pružný a přizpůsobivý a ideální volbou jsou pěnové matrace. V žádném případě nesvazujte pružinové matrace – váš spánek by nebyl dostatečně kvalitní a mohli byste si trvale poškodit zdraví.
Speciální matrace
Matrace pro kojence a děti
Děti velmi rychle rostou a spolu s nimi musí růst i dětský pokoj. Pokud nechcete kupovat nové funkční matrace každý rok, ujistěte se, že má váš vyvolený kousek alespoň pár centimetrů navíc. Nejrozumnější je však sáhnout po matraci klasických rozměrů.
Mimořádnou pozornost věnujte i výběru matrace pro batole. Období hned po narození tráví dítě zejména v dětské postýlce, kde potřebuje maximální pohodlí. Důležité je myslet i na odvádění vlhkosti a snadnou údržbu.
Pro děti do 3 let jsou nejvhodnějšími materiály latex a přírodní vlákna. Matrace by neměla být ani příliš měkká, protože by mohla negativně ovlivnit vývoj dítěte nebo poškodit páteř. Do dětské postýlky vyberte matraci alespoň střední tvrdosti. Paměťová pěna se rovněž nedoporučuje během období růstu dítěte.
Partnerské matrace
Snění se svou polovičkou nemusíte praktikovat na oddělených matracích. V nabídce naleznete i tzv. partnerské matrace, které vám zajistí kvalitní spánek. Vyznačují se většími rozměry, na které se bez problémů vejdou dvě osoby. Vybrat si můžete od nejmenších 140 × 200 cm až po nadstandardní 200 × 220 cm.
Při výběru tvrdosti však může nastat problém. Vaše hmotnost, výška a preference mohou být úplně jiné než u vaší partnerky nebo partnera. Pokud byste se však rozhodli pro dvě oddělené matrace, pohodlí nebude úplně stoprocentní. Matrace se mohou od sebe během spánku mírně oddělit nebo z postele úplně sesunout.
Zvolit můžete jednu matraci s dvěma rozdílnými stranami. Jedna strana je tvrdší a je určena pro osobu z vyšší hmotností a výškou. Druhá, měkčí strana, slouží pro osobu s nižší hmotností a výškou.
Antidekubitní matrace
Dekubity, označované také jako proleženiny, jsou nepříjemným následkem dlouhodobého ležení v jedné poloze. Postihují zejména osoby se sníženou pohyblivostí v důsledku vysokého věku, vážného úrazu nebo tělesného postižení.
Antidekubitní matrace jsou zdravotní matrace, které jsou určeny pro všechny, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Pomáhají předcházet proleženinám a osobám se zdravotními problémy poskytují větší pohodlí a dostatečné prokrvení každé části těla.
Vybrat si můžete ze dvou typů – aktivních a pasivních matrací. Aktivní antidekubitní matrace se skládají ze vzduchových komor, díky kterým se tlak nesoustředí na jedno místo na těle. Nejenže dokáží předejít proleženinám, umí je i do určité míry léčit.
Pasivní antidekubitní matrace jsou pěnové matrace, které jsou vyrobeny z více vrstev. Základ tvoří paměťová pěna nebo jiný tvrdší pěnový materiál. Většinou jsou oboustranné, přičemž každá strana obsahuje jinou tvrdost.
Péče o matraci
Pokud chcete, aby vám matrace vydržela co nejdéle, musíte se o ni správně starat. Údržba není nijak zvlášť složitá, ale při každém typu matrace je třeba, abyste si podrobně prostudovali instrukce od výrobce.
Ochranný potah
Životnost vaší matrace prodloužíte za pomoci ochranného potahu, který natáhnete na matraci před umístěním na postel. Zlepšíte tak hygienické podmínky a ochráníte matraci před různými nečistotami. Pokud se vám potah zašpiní, vyperete ho v pračce nebo vyčistíte skvrnu pomocí čisticího prostředku.
Otáčení matrace
Všechny typy matrací můžete otáčet, díky čemuž zajistíte stabilizaci výplně. Stranu, kde máte hlavu, alespoň jednou za čas otočte na opačnou část v oblasti nohou.
Matrace neskládejte
Pokud potřebujete matraci odložit, v žádném případě ji nesnímejte nebo neohýbejte. Výplň a povrch funkční matrace by se mohl trvale poškodit a matrace by mohla zůstat nepoužitelná. Chcete-li ji přemístit do odkládacího prostoru, vyčleňte si na ni dostatek místa.
Neskákejte po matraci
Ačkoliv ve filmech vypadá skákání po posteli jako velmi zábavné trávení večera, ve skutečnosti to až tak příjemně není. Speciálně pro vaši matraci. Matrace jsou sice vyrobeny z odolných materiálů, ale jsou určeny výhradně k sezení, spaní a odpočívání.
K čištění nepoužívejte tekuté prostředky
Matrace se nedoporučuje čistit tekutým čistícím prostředkem ani za použití velkého množství vody. Vlhkost by se mohla vstřebat do matrace a při některých typech způsobit plíseň či jiné poškození. Pokud se funkční matrace zašpiní, nečistotu odstraňte vysavačem nebo suchým hadrem.