Jak si pěstovat bylinky v bytě
J

Mnoho lidí miluje vůni a chuť čerstvých bylin v kuchyni. Patříte k nim také, ale říkáte si, že nemáte zahrádku pro jejich pěstování? Bylinky jsou nenáročné a můžete je mít i v bytě. Ideální místo je v kuchyni, ve které nesmí chybět dostatek slunečního svitu. Při vaření tak máte vše po ruce.

pazitka

 

Slunce je základ

Je-li kuchyň otočená na severní stranu, zvolte pro byliny jiné umístění. Ke svému růstu potřebují minimálně 6 h slunečního světla. Na oknech, které směřuje na jih nebo jihozápad získají ideální klima.

Pro dobrý růst potřebují dostatek vody. Ta musí mít možnost odtékat, aby kořeny nezahnívaly. Dobře drenážované nádoby jsou nezbytností. Využít můžete truhlíky, nebo květináče, ale stejně tak si vystačíte i s jemnými kamínky na dně nádoby.

 

V létě venku, v zimě doma

Na balkoně nebo na venkovním parapetu se bylinkám daří nejlépe. Potřebují však dostatek vody, aby půda neprosychala. Bylinná zahrádka balkon zvelebí, zvlášť pokud jako nádoby využijete dřevěné truhlíky. Když začne zima klepat na dveře, jednoduše byliny přendáte do vnitřních prostor. Udělejte to však včas, abyste se vyhnuli teplotnímu šoku.

Říkáte si, že když máte bylinky za oknem, nic takového jim nehrozí? Pro citlivé druhy i chladný vzduch u oken způsobuje problémy s růstem, zvlášť v zimě, kdy teploty venku dosahují i méně než 10 °C pod nulou.

levandule

Také nadměrné vypařování v přetopeném bytě dělá problémy při pěstění. Krom již zmiňovaných drenážovaných nádob, lze využit i malé skleníky, které jsou na trhu k dostání. Vypadají velmi elegantně, ale navíc zajistí rostlinám přirozené klima, které potřebují ke správnému růstu.

K těmto účelům poslouží taky vysoká širší skleněná váza. Na její dno dejte bílé kamínky, které poslouží jako drenáž a na ně zeminu, do které vsadíte bylinky. Dostatečně vysoká skleněná váza, ve které se rostlina celá schová, jí vytvoří potřebné klima a také ochrání před zimním vzduchem.

 

Jiné nároky podle odrůdy

Každá rostlina vyžaduje jiné nároky, ale jsou druhy se stejnými požadavky, které můžete klidně vsadit do jedné nádoby. Naopak jiné zase potřebují prostor jen pro sebe. Jaké byliny doma pěstovat?

  • Bazalka  Miluje spoustu slunce a teplo, jde o nenáročnou bylinu, která je však náchylná na chlad. Vyžaduje zalévání každý druhý den.
  • Petržel Má ráda slunce, roste pomalu na východní a západní straně. Každodenní zálivka je u ní nezbytná. Jakmile začne usychat, většinou se už nedá zachránit.
  • Pažitka  Roste snad úplně všude a za každého počasí, i pod sněhem jí můžete najít stále zelenou.
  • Máta – Potřebuje dostatek prostoru a je lepší jí ponechat v nádobě samotnou, protože jinak další rostliny zahluší. Rychle se rozrůstá.
  • Tymián Miluje slunce, ale poroste i na západní nebo východní straně.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here