Jak oživit kuchyni
J

Asi nikoho nepřekvapí, že centrem dění každé domácnosti vedle obývacího pokoje je právě kuchyně. Dávno to není místo, kde se připravuje jídlo, ale často se stává i prostorem, kde si hrají děti (zejména batolata maminek na mateřské dovolené) či si ty starší připravují úkoly u kuchyňského stolu.

Nebojte se pro oživení vaší kuchyně použít barvy - ilustrační obrázek, zdroj
Nebojte se pro oživení vaší kuchyně použít barvy – ilustrační obrázek, zdroj

Právě díky vaření jsou nejenom stěny, ale i veškerý kuchyňský nábytek, vystaveny větší zátěži. I když pravidelně uklízíte a snažíte se, aby vám prach nezasychal na výparech z plynu, podlaha nebyla lepkavá od ukápnutých tekutin, po čase budete chtít kuchyň oživit nebo zrenovovat. Může se jednat o novou výmalbu, výběr nového stolu nebo jen koupi doplňků, které promění váš interiér. Nechte se inspirovat dnešním článkem.

Psychologie barev není výmysl

Pustili jste se do změny kuchyně radikálním způsobem a chcete ji kompletně vymalovat. Pak asi přemýšlíte nad tím, jaký barevný odstín byste měli zvolit. Původní bílá či krémově žlutá vás moc nenadchla pro její všednost a nudnost.

Určitě už jste slyšeli o psychologii barev, tedy víte, že každá barva navozuje u člověka jiný druh emocí. Co myslíte, jaký barevný odstín je ten nejvhodnější právě do kuchyně? Jistě se nemůžete řídit jen barvou, která je vám sympatická a nosíte ji například na oblečení. Dovedete si snad představit kuchyň v maskáčových odstínech?!

Jídelní kout - ilustrační obrázek, zdroj
Jídelní kout – ilustrační obrázek, zdroj

Při volbě barvy se zamyslete, co od daného místa očekáváte. Například kuchyně by v nás měla navozovat pocity tepla, klidu a útulnosti. S tím se ale neslučuje zelená barva, neboť s ní se nejčastěji setkáváme v nemocnicích, zejména pak na operačních sálech. Rozhodně ze zelené necítíme necítíme pocit bezpečí a tepla. Nejinak je to i s modrou barvou.

Říká se, že ideálními barvami do kuchyně jsou červená a oranžová. Samozřejmě nemáme na mysli křiklavě rudou jako rtěnky některých dam. Ale pokud červenou zkombinujete s bílou-šedo-černým nábytkem, chybu neuděláte. Oranžová barva má povzbudivé účinky k jídlu, podvědomě evokuje naše chuťové buňky k činnosti. Pokud milujete jídlo, mějte se před ní na pozoru.

Grafosklo jako doplněk

Přemýšlíte, jak byste oživili jídelní koutek, nebo jen chcete oddělit místo přípravy jídla od prostoru, kde se jídlo servíruje? Pak zkuste novinku poslední doby – grafosklo. Jednoduše řečeno je grafosklo designové sklo, kde mezi dvěma skleněnými deskami je vložen grafický motiv. Může se jednak o látku s potiskem nebo například vaše fotky z dovolené.

Grafosklo nemusíte používat jenom místo příček, ať už těch sádrokartonových nebo mobilních typu paravan. V moderních domácnostech se s ním můžete setkat na místo obkladaček kolem kuchyňské linky. Oceníte ho zejména při úklidu. Odpadá vám čištění spár tak, jak tomu bylo u klasických kachliček.

O bezpečnost a trvanlivost skla se taky bát nemusíte. Grafosklo je zhotoveno z kaleného a lepeného skla. Díky tomu je odolné před nárazy i proti poškrábání.

Experimentujte s osvětlením

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Na vaření je potřeba vidět, proto si dejte s osvětlením kuchyně záležet. LED zářivka nad samotnou linkou je samozřejmostí, stejně jako žárovka v digestoři nad sporákem. Na místo stropního lustru zkuste masivní lampy, které umístíte do rohů kuchyně. Pohrát si můžete i s cylindrem těchto lamp, nezůstávejte u bílých.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here