Jak se zbavit mušek v bytě

0
800

Nebzučí ani neštípou, přesto je jejich přítomnost v domácnosti velmi nepříjemná. Malé mušky se dokážou rychle rozmnožit a létají pak prakticky všude. Jak je z obydlí dostat nadobro?

Pokud vám doma poletují žluté, nahnědlé nebo až načervenalé mušky ne větší než 2–4 milimetry, máte tu čest se zástupcem početné hmyzí rodinky nazývanou octomilky, konkrétně s octomilkou obecnou. Znát je můžete i pod názvy vinné mušky, případně banánové nebo ovocné mušky. Jsou výborní letci a mají velmi citlivý čich. Jakmile u vás doma ucítí potravu, najdou si za ní cestu neomylně. Nejčastěji vás potrápí v letních měsících, ale protože milují ovoce, které pořídíte celoročně, není výjimkou, že u vás zůstanou i na zimu.

Jak se octomilky dostanou do domácnosti?

Stejně jako jakýkoli jiný hmyz, mohou se i octomilky do interiéru dostat oknem. Vzhledem k jejich velikosti je nezastaví ani síťka proti hmyzu. Dále si je můžete přinést z obchodu s nakoupeným ovocem. Proto si ohlídejte, jestli kupované ovoce není poškozené a nezačíná hnít.

Proč jsou octomilky problém?

Octomilky si nejvíce pochutnají na přezrálém nebo hnijícím ovoci. A to nejen na tom, které máte na lince, ale také na tom, co se nachází v koši, což může být poměrně nehygienické.

Další problémy způsobují tím, že kuchyň zaneřádí trusem, který je sice okem neviditelný, ale to neznamená, že tam není. Ideální není ani to, že z hnijícího ovoce mohou na zbytek potravin roznést různé bakterie nebo spory plísní. Nic z toho nepředstavuje významné zdravotní riziko, přesto je asi příjemnější toto nemuset vůbec řešit.

V neposlední řadě také stihnou rychle naklást desítky až stovky vajíček, ze kterých se za 8 až 10 dní stanou dospělí jedinci schopní reprodukce, a celý problém se tak stává hůře řešitelným. Navíc dospělý hmyz žije 2 až 9 týdnů a pokud se u vás zabydlí, pryč se mu chtít nebude.

Co mušky octomilky láká a jak jim předcházet

Jak už jsme zmiňovali, největším lákadlem je pro vinné mušky přezrálé nebo kazící se ovoce. Neodolatelné pro ně jsou ale i ovocné koláče, džemy, kávová sedlina, ovocné šťávy a jiné sladké nápoje, pivo, víno i například sójová omáčka. Tyto věci najdou nejen na kuchyňské lince, ale také v odpadkovém koši. Právě proto je před jejich výskytem nejlepší prevence.

Co tedy můžete udělat, aby se vám doma nezabydlely?

  • Nedělejte si zbytečné zásoby. Nakupujte jen takové množství ovoce, které zvládnete sníst.
  • Rozřízlé kousky ovoce skladujte v lednici. Do lednice také dávejte ovoce, které rychle podléhá zkáze.
  • Pravidelně vynášejte odpadkový koš, aby v něm vyhozené zbytky nezačaly kvasit.
  • Koš pravidelně vymývejte a dezinfikujte. Používejte do koše igelitové sáčky, aby se na dno koše dostalo co nejméně zbytků.
  • Zbytky, odřezky a slupky od ovoce ideálně odneste na kompost hned, jakmile ho zpracujete. Případně je skladujte zvlášť v uzavřeném sáčku nebo uzavřené dóze.
  • Měňte často kuchyňské utěrky a houbičky na nádobí. I ty mohou tvořit vhodné prostředí pro množení mušek.
  • Nenechávejte ve dřezu kupit nádobí.
  • Často umývejte kuchyňskou linku, aby na ní nezůstávaly zbytky potravin nebo rozlité nápoje.
  • Jednou týdně čistěte odpad u dřezu, aby se tam mušky nemohly schovávat. Kromě agresivních čističů pomůže i jedlá soda zalitá octem.
  • Nepřelévejte květiny. Přemíra vody způsobí hnilobu, která nejenže květinám škodí, ale také mušky velmi láká.

Jak se octomilek zbavit, když jsou přemnožené

Proti octomilkám budete muset zabojovat na několika frontách. Co se v boji proti těmto otravným muškám osvědčilo nejvíce?

Vrhněte se na úklid

Na prevenci je pozdě a je čas řešit přemnožené mušky? Vrhněte se nejprve na důkladný úklid. Ukliďte veškeré zbytky, vyneste koš a umyjte linku, dřez i odpad. Zkontrolujte stav ovoce, jestli není přezrálé, a podle zjištěného stavu ho buď urychleně zpracujte nebo vyhoďte.

Vysajte je

Všimli jste si spousty mušek na jednom místě? Vezměte si na pomoc vysavač a bez milosti ho zapněte na nejvyšší výkon. Během chvilky počet mušek aspoň výrazně zredukujete.

Pořiďte lapače octomilek

Naprosto bez práce to budete mít, když si v drogerii pořídíte lapače octomilek. Ty sice potřebují delší čas, než se na ně mušky nachytají, ale jedná se ale o vysoce účinnou metodu, která je navíc šetrná k přírodě.

Zabojujte chemií

Pokud chcete okamžitý efekt, vyrábí se hubící spreje proti hmyzu. U nich si dejte pozor, aby se sprej nedostal do kontaktu s potravinami, čehož je v kuchyni poměrně těžké dosáhnout. Hlavně se po vystříkání nezdržujte v místnosti a nechte ji dobře vyvětrat.

Pořiďte si mucholapky

V drogerii také pořídíte klasické mucholapky. Nejsou sice kdovíjak estetické, svoji funkci ale plní na jedničku. Když je nalepíte do blízkosti oken, nestihnou mušky naklást vajíčka a rozmnožit se.

Vytvořte si vlastní pasti

Pokud nechcete běhat do obchodu, vytvořte si past z věcí, které má doma každá hospodyňka. Postačí sklenice nebo miska, potravinová fólie nebo sáček, gumička a nůžky.

Do nádoby dejte například kousek ovoce, džem, trochu šťávy či jablečného octa, přikryjte folií nebo sáčkem, který připevníte gumičkou a nůžkami udělejte několik drobných otvorů. Díky nim se mušky dostanou za potravou, zpět jim to už ale nepůjde.

shutterstock 1842090295

Pořiďte si živou past

Jestliže rádi pěstujete pokojové rostliny, určitě se vám bude líbit nápad s pořízením masožravé rostliny. Ta mušky naláká a pak se za nimi zaklapne past. Na přemnožený hmyz samotná masožravka stačit nebude, ale jako ochrana proti občasným náletům zvenčí je perfektní.

Masožravky ale potřebují hodně světla a vlhka a je ideální je také pravidelně zimovat. Nejsou to tedy úplně kytky pro začátečníky.

Vsaďte na jed

Nic nezabírá? Pro takové případy existuje ještě tvrdší kalibr, kterým je požerový jed. Ten octomilky snědí a do několika hodin je po nich. Jed nezatěžuje ovzduší a je velmi účinný. Pokud ovšem máte doma děti nebo příliš zvídavé domácí mazlíčky, raději zvolte jinou variantu.

Babské rady

Znepříjemněte octomilkám pobyt u vás v kuchyni hřebíčkem. Nám voní krásně, ovocné mušky ale jeho aroma odpuzuje. Hřebíček proto nasypte do mističky vedle místa, kde skladujete ovoce, případně také na dno odpadkového koše. Octomilky neocení ani vůni česneku, ale ten oproti hřebíčku není úplně nejvhodnějším aromatem do domácnosti ani pro lidi.

Nejen octomilky dokážou potrápit

Že jste vyzkoušeli už snad všechno a mušek se ne a ne zbavit? Možná vůbec nejde o octomilky. Schválně si je dobře prohlédněte. Podobně velké bývají také smutnice. Rozdíl je v tom, že smutnice jsou na rozdíl od octomilek šedé až černé. A nenajdete je na ovoci, ale v pokojových rostlinách, respektive v květináčích.

Smutnice se množí v přemokřeném substrátu pokojových rostlin, kam kladou vajíčka, ze kterých se vyvinou larvy, které se živí kořínky rostlinek. Často si je domů můžete přinést s novým substrátem, který běžně pořídíte v hobby marketech.

Takže pokud se vašim pokojovkám nedaří tak dobře jako dříve a poletují kolem nich hejna mušek, právě jste odhalili příčinu.

Smutnice a jak se jich zbavit

Smutnice milují vlhkou půdu. Prvním krokem, jak se tohoto otravného hmyzu zbavit, je omezení zálivky, aby vršek hlíny v květináči dobře proschnul.

Dále k tomu pak doporučujeme pořídit žluté lepové desky, které seženete v květinářstvích i hobby marketech. Na destičky ale chytíte jen dospělé jedince, larvy se v zemi stále vyvíjí.

Nejlépe také uděláte, když léčbu podpoříte i speciálním hnojivem, které smutnice hubí, případně pořízením parazitických hlístic, které se larvami živí a jakmile dílo dokonají, samy umřou.

Prevence smutnic

Abyste příště nemuseli smutnice řešit, pořiďte si raději pro další přesazování supresivní substrát, který zabrání smutnicím v tom, aby do něho vajíčka vůbec nakladly.

Ale nemusíte vyhazovat ani napadený substrát, který už doma máte. Rozprostřete ho na pečicí plech a dejte ho na pár minut do trouby, kde se vysoké teploty postarají o zneškodnění larev i dospělých jedinců.

Také je dobré ohlídat si zálivku a zbytečně květiny nepřelévat. U vlhkomilných rostlin je to ovšem prakticky nemožné. K těm můžete pořídit žluté lepové desky i jako prevenci. Když se na nich začne objevovat více mušek, víte, že je čas zakročit.

Previous articleKonference INTERIÉRY bude o trendech a tradicích
Next articleSvatební veletrh poprvé na Univerzitě v Hradci Králové
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here