Trápí vás v bytě nebo na zahradě kolonie mravenců, která si pochutnává na vašich potravinách i úrodě? Zjistěte, jak se jich zbavit jednou pro vždy.
Mravenci jsou silní, umí obdivuhodně spolupracovat a v přírodě jsou velmi užiteční. Pokud se ale rozhodnou přesídlit svou kolonii do vaší kuchyně nebo skleníku, už tolik obdivu nevzbuzují. O to víc, že zbavit se jich není zrovna jednoduchá záležitost. Naštěstí to ale není nemožný úkol, stačí jen vědět, jak na to. Podívejte se s námi proto na způsoby, jak se mravenců zbavit bez chemie i s ní.
Jak se mravenci do bytu dostanou?
Jednoho mravence přehlédnete a za týden jich jsou desítky. Pokud nezakročíte, jejich počet bude jen větší. Kudy vám ale do bytu nebo domu chodí? Buď si najdou vyšlapanou cestičku v podobě různých skulin, nebo si ji sami vyrobí pomocí kusadel.
Nejčastěji se mravenci dovnitř dostanou otevřenými okny nebo dveřmi. Útočiště a potravu si hledají na jaře nebo začátkem léta, kdy větráme mnohem více a okna jsou tedy otevřená nejen čerstvému vzduchu, ale i nevítaným šestinohým návštěvníkům. Ale ani zavřená okna nejsou zárukou. Mravenci se totiž dokážou prokousat těsněním. Nemyslete si, že se to týká jen přízemních bytů, cestovat vzhůru po fasádě do nadzemních pater není pro mravence žádná překážka.
Přicestovat mohou také skulinami ve fasádě, prasklinami v podlaze, digestoří s venkovním odtahem nebo stoupačkami. Pokud tedy chcete vyřešit problém s mravenci nadobro, je potřeba nejprve zjistit, kudy se k vám dostávají.
Jak se zbavit mravenců pomocí chemie
Nejúspěšnější způsob, jak se zbavit mravenců, je použití chemie, která je zahubí. Zvolit můžete postřik i rafinované pasti, které mravence nezabijí hned, ale zamoří jimi také hnízdo.
Mějte ale na paměti, že existuje více druhů mravenců, a ne všichni reagují stejně. Proto se ujistěte, že vámi vybraný přípravek funguje na mravence, které máte doma nebo na zahradě.
Také si vždy přečtěte návod, abyste prostředek použili správně. Zatímco některé se aplikují přímo na mraveniště, jiné se dávají do mravenčích cestiček nebo na rostliny.
Hubení mravenců jedy
Pokud nemáte doma děti ani domácí mazlíčky, můžete k příchodové cestě mravenců nasypat jed na mravence, který je po pozření zabije.
Spreje a postřiky proti mravencům
Další účinnou metodou na hubení mravenců je použití postřiků. Nezapomeňte po použití přípravku dobře vyvětrat. Případně zvolte postřik na přírodní bázi, který je bezpečný pro lidi.
Spreje jsou vhodné pro použití v interiéru, venku by déšť všechny účinné látky spláchl. Spreje totiž působí až 14 dní po zaschnutí.
Domeček na mravence
Účinný způsob likvidace mravenčí kolonie v domácnosti, je použití takzvaného domečku pro mravence. V uzavřeném domečku je gel s insekticidní látkou, která mravence láká atraktivní chutí. Z krmítka mravenci přenesou jed i do hnízda dalším mravencům a vyhubí pak celou kolonii včetně královny.
Výhodou mravenčích domečků je to, že se k jedu nedostanou domácí zvířata ani děti, jejich použití v domácnosti je tak bezpečné.
Profesionální dezinsekce
Zaručeným způsobem, jak se zbavit mravenců, je využití služeb odborníků, kteří hubí hmyz profesionálně. K tomuto kroku doporučujeme přistoupit, pokud se vám nedařilo mravenců zbavit jiným způsobem, případně pokud se zamoření týká celého bytového domu nebo paneláku. V takovém případě totiž vaše lokální zásahy nebudou mít nikdy dlouhého trvání, pokud se problém nevyřeší celkově.
Jak se zbavit mravenců přírodně
Hubení mravenců chemií není ale jediná cesta. Existují také babské rady, kterými na mravence vyzrajete i bez toho, abyste je zabíjeli. Účinné jsou ale zejména na začátku mravenčí invaze, případně jako prevence proti jejich návratu. Ale i přírodní prostředky nabízí možnost hubení.
Dejte jim do cesty bylinky nebo koření
Všimli jste si doma několika osamělých mravenců? Nečekejte, než se roznese, že je vaše ubytování all inclusive a zasáhněte hned v počátku. Zjistěte, kudy se mravenci dovnitř dostávají a dejte jim do cesty aromatické bylinky nebo koření.
Mravenci mají citlivý čich, kterým najdou vaše pochutiny, na druhou stranu je spousta aromatických věcí dokáže odradit. Nevoní jim máta, meduňka, šalvěj, levandule ani rozmarýn. Z koření se jim nebude líbit hřebíček, pepř nebo skořice. Jen je dobré bylinky a koření často měnit, aby byly dostatečně aromatické.
Vsaďte na ocet nebo citrusy
Mravenci nejsou fanoušci kyselého. Pokud vyhmátnete mravenčí stezku vně domu, nalijte tam ocet nebo položte plátky citronu, který je odradí.
Uvnitř domova pak mravenčí cestičky potírejte roztokem octa nebo citronovou šťávou. Jen pozor na to, abyste si obsaženými kyselinami nezničili třeba podlahu.
Zastavte je křídou
Křída obsahuje uhličitan vápenatý, který mravence odpuzuje. Mravenčí cesty tak přerušte čárou křídy, nebo na ně rovnou nasypte drcenou křídu, která vytvoří větší bariéru.
Křídu můžete aplikovat i na zahradě, jen ji pak nezapomeňte obnovit po každém dešti.
Použijte olej
Pokud vám mravenci chodí do interiéru dřevem, potřete ho lněným, eukalyptovým nebo nimbovým olejem, který jim nevoní. Dobře také fungují esenciální oleje, které vám příjemně provoní domov, ale mravence jimi rozhodně nepotěšíte. Doporučujeme použít olejíček s aromaty jako je cedrové dřevo, tea tree, patchouli, hřebíček, máta nebo pomeranč.
Jedlá soda jako nenápadný zabiják
Některé přírodní produkty se dají použít i na hubení mravenců. Jedním takovým je například jedlá soda, která má tu výhodu, že i když je smrtící pro mravence, neublíží dětem ani domácím mazlíčkům.
Soda mravencům ale sama o sobě nevoní, a proto se jí vyhnou. Pokud je chcete zmást, smíchejte ji s práškovým cukrem a nasypte jim ji do cesty.
Zasypte jim cestu moukou
Naprosto šetrný způsob, jak si mravence nepustit domů, je nasypání mouky do míst, kudy vám proudí do interiéru. Mouka je pro ně nepřekonatelná bariéra a raději si najdou jiné útočiště.
Použijte netoxické lepové pasti
Lepové pasti fungují spíše jako prevence. A to tak, že je umístíte na místo předpokládaného výskytu mravenců, abyste invazi zarazili hned v počátku. Protože pokud se průzkumník nevrátí o nálezu říct ostatním, ti se k němu nebudou moct přidat.
Jak se zbavit mravenců na zahradě
Mravenci dokážou potrápit nejen v bytě, ale také na zahradě, kde se vám pouští do úrody a také roznášejí mšice. Ty si totiž chovají pro svůj užitek, protože mají rádi sladkou látku, kterou vytváří.
Mravenců v zahradě se zbavíte několika způsoby. Jedním z nich je například nasypání prosa kolem mraveniště. Stejně tak ho můžete nasypat okolo rostlin, které před mravenčími nájezdy chcete ochránit.
Další způsob, jak mravence zahubit bez chemie je použití vroucí vody, kterou nalijete přímo do mraveniště. Doporučuje se na mraveniště položit keramický květináč dnem vzhůru a horkou vodu lít odtokovou dírou. Voda vydrží déle horká a napáchá větší škody.
Začátkem jara je vhodné zahradu ošetřit vápnem, které funguje jako dezinfekce i hnojivo zároveň. Na mravence se používá hašené vápno. Po aplikaci je potřeba počkat se sázením dva týdny, jinak si sazeničky spálíte.
Jak se zbavit mravenců ve skleníku
Mravenci si libují v teplém prostředí, které jim skleník poskytuje. Mají tam bezpečí a dost potravy, tedy ideální podmínky k vytvoření kolonie, která dokáže napáchat obrovské škody.
Skleník se tak vyplatí ochránit a zakročit ještě dříve, než si tam vybudují chodbičky a nakladou vajíčka. A to například citrusovou kůrou, která obsahuje látku limonen, která mravence zabijí.
Jako ochrana poslouží i bariéra z klasického nebo ideálně kajenského pepře. Případně přírodní likvidační metody, jako je jedlá soda s cukrem nebo droždí s medem.
Za zvážení stojí i vysazení aromatických bylinek ke dveřím skleníku, nebo posypání příchodových cest namletým kořením jako je skořice, hřebíček a podobně.
Prevence jako nejlepší řešení
Na začátku článku jsme se věnovali příchodovým cestám do vaší domácnosti. Pokud příště nechcete řešit už nastěhovanou kolonii, bude to chtít nasadit účinnou prevenci. A rozhodně nepřehlížet ani osamocené mravence, kteří se k vám zatoulali nejspíš omylem, ale pokud se jim u vás zalíbí, přivedou s sebou i zbytek rodiny.
Hlídejte příchodové cesty
Protože je pro mravence nejjednodušší přijít otevřenými okny a dveřmi, změňte svoje větrací návyky a větrejte intenzivně, ale krátce. Jestliže máte okno otevřené, co je den dlouhý, dřív nebo později si do něho najdou cestu. Jenže ne vždy je zavřené okno dostatečnou překážkou, kontrolujte proto pravidelně také stav těsnění. V případě, že je někde narušené, hned ho vyměňte.
Schovejte lákadla
Mravence k vám domů táhne teplo, ale také potrava. Takže pokud máte volně přístupné potraviny jako ovoce, cukr a další trvanlivé potraviny, na kterých si rádi pochutnají, napravte to. Ovoce kupujte jen tolik, kolik zvládnete hned spotřebovat, zbytek skladujte raději v lednici.
Co se týká cukru a dalších pochutin, přesypávejte je do uzavíratelných dóz nebo sklenic. V neposlední řadě pak často vynášejte koš, aby je zbytečně nelákal.
Jak vidíte, boj proti mravencům je poměrně soustavný a vyžaduje nejen akutní zásah, ale zejména také prevenci, která je šetrnější a jednodušší. Dobrá zpráva je, že nemusíte být ve střehu celoročně, v zimě si můžete dát pohov. Ta horší zpráva je, že některé druhy jsou aktivní na jaře, kdy hledají místo k vytvoření kolonie, další pak na podzim, kdy hledají útočiště před zimou.