Jak se obléknout na pohřeb: co si vzít na sebe a čemu se vyhnout?
J

Pokud jdete na pohřeb poprvé, může být obtížné rozhodnout se, co si vzít na sebe. Účelem pohřbu je především vzdát úctu, proto byste měli zapomenout na odvážné kousky, které přitahují pozornost. Obecně je černé oblečení skvělou volbou, ale pokud ho máte v šatníku nedostatek, můžete zvolit i jiné barvy v tmavých odstínech. Přečtěte si, jak by mělo vypadat oblečení na pohřeb a čemu byste se měli vyvarovat.

shutterstock 1500621305

Oblečte si tmavé oblečení

Tradiční a nejvhodnější barvy pro pohřeb jsou tmavé barvy. To platí nejen v České republice, ale i ve většině ostatních částí světa. Nejběžnější barvou je černá, ale pokud nemáte v šatníku černé oblečení, můžete zvolit i různé odstíny tmavě modré nebo tmavě šedé. Tyto barvy jsou spojovány se smutkem, respektem a vážností. Pokud zvolíte tyto odstíny, nic nezkazíte a váš outfit nebude působit rušivě ve srovnání s ostatními účastníky pohřbu.

shutterstock 1242876241

Je třeba poznamenat, že některé kultury a náboženství mohou mít odlišné zvyky. Pokud se chystáte na pohřeb, který zde není tradiční, zjistěte si předem, jaké typy oblečení jsou vhodné. Například při některých hinduistických pohřbech je tradiční barvou smutku bílá. Proto si o dané kultuře nebo náboženství předem udělejte průzkum.

shutterstock 664197991

Upřednostněte formální oblečení

Oblékání formálního oblečení na pohřeb je projevem úcty k zesnulému a vážnosti této události. Kromě toho může slavnostní oděv navodit pocit jednoty a vážnosti mezi účastníky pohřbu. Proto upřednostněte kousky oblečení, které byste si vzali například na pracovní pohovor.

shutterstock 136792445

Dobrou volbou je oblek v černé nebo tmavě šedé barvě. Kravaty a kalhoty by měly být také v tmavém odstínu. Stejné pravidlo platí i pro košili. Ženy by si na pohřeb měly vzít delší šaty nebo sukni. Ideální volbou je také tmavá halenka a dlouhé tmavé kalhoty. Vyhněte se neformálnímu oblečení, jako jsou šortky nebo žabky. Dávejte také pozor, abyste neukázali příliš mnoho kůže. Vhodnější jsou šaty a košile s dlouhým rukávem.

shutterstock 1622626903

Při rozhodování o tom, co si obléci na pohřeb, je důležité zohlednit kulturní, náboženské nebo regionální zvyky a přání zesnulého a jeho rodiny. V některých případech vás rodina může požádat, abyste se oblékli méně formálně.

shutterstock 1386612818

Obujte si pohodlné boty tmavé barvy

Na pohřeb je vhodné nosit uzavřenou obuv tmavé barvy. Tradiční volbou jsou černé nebo hnědé společenské boty, například mokasíny nebo lodičky na nízkém podpatku. Den před pohřbem se ujistěte, že boty, které budete mít na sobě, nejsou špinavé. Boty by měly být formální a zároveň pohodlné.

shutterstock 2026862717

Na pohřbech se hodně stojí a chodí, takže pohodlí je velmi důležité. Proto byste se také měli vyhnout vysokým podpatkům. Ani tenisky nejsou ideální volbou. Pokud však nevlastníte společenskou obuv, zvolte tenisky v tmavých barvách. Vždy je však lepší zvolit formální obuv. Rozhodně byste se měli vyhnout obuvi v jasných barvách.

shutterstock 312464573

Dejte přednost jednoduchým doplňkům

Oblečení a obuv byste také měli sladit s vhodnými doplňky. Obecně by se mělo jednat o jednoduché doplňky. Pokud se chystáte na tradiční pohřeb, vyhněte se extravagantním doplňkům nebo doplňkům ve výrazných barvách. Ty by přitahovaly příliš mnoho pozornosti a mohly by působit rušivě.

shutterstock 1236116572

Vhodnými doplňky jsou například černé pásky a černé kabelky. Pokud jde o šperky, můžete jít na pohřeb bez nich. Pokud však chcete přidat nějaký šperk, držte se klasiky. Dobrou volbou jsou perly, nevýrazné stříbrné nebo zlaté šperky nebo jemné náušnice.

shutterstock 2232037123

Muži by měli doplnit černý oblek kravatou tmavé barvy. Při výběru kravaty se vyhněte jasným barvám a křiklavým vzorům. Nejlepší volbou pro pohřeb je jednobarevná kravata v černé, tmavě modré nebo tmavě šedé barvě.

shutterstock 87196501

Zvolte jemné líčení

Na pohřeb se hodí nanejvýš minimální make-up, který vypadá přirozeně. V ideálním případě však žádný. Měli byste mít na paměti, že pohřby mohou být velmi emotivní. Pokud máte pocit, že vás poslední rozloučení rozpláče, odvážný make-up není praktickou ani vhodnou volbou.

Vyhněte se zejména make-upu, který se snadno rozmazává. Patří sem například řasenka nebo výrazné oční stíny. Při líčení na pohřeb se držte neutrálních odstínů. Při pohřbu je kladen důraz na projevení úcty a smutku zesnulému, proto je důležité na sebe příliš neupozorňovat.

shutterstock 1230613846

Vyhněte se vzorovanému oblečení

Vzorované oblečení může být na pohřbu považováno za rušivé nebo nevhodné. Kromě toho je pohřební oděv obecně považován za formální a konzervativní. Proto mohou být vzory někdy vnímány jako méně úctyhodné. Jemné vzory tmavších odstínů v zásadě nepůsobí tak rušivě, a proto jsou pro pohřeb vhodnější.

Rozhodně byste se však měli vyhnout jasným a křiklavým vzorům. Například černá sukně s červenými puntíky není vhodnou volbou pro tradiční pohřeb.

shutterstock 102560390

Vyhněte se světlým barvám

Pokud chcete zvolit vhodné oblečení na pohřeb, vyhněte se světlým barvám. Na pohřbu je důležité projevit zesnulému a jeho rodině úctu. Světlé nebo barevné oblečení je ve většině případů považováno za nevhodné nebo neuctivé, protože vypadá vesele.

shutterstock 1234830205

Na tradičním českém pohřbu by neměly být součástí vašeho oblečení výrazné barvy, pokud si rodina nepřeje jinak. To znamená, že byste se měli vyhnout i drobným doplňkům jasných barev, jako jsou knoflíky, špendlíky nebo tkaničky.

shutterstock 1058979167

V některých kulturách však existují výjimky, proto je dobré si předem zjistit, jaké jsou místní tradice. Ve výjimečných případech rodinní příslušníci žádají světlejší barvy nebo specifickou barvu na počest zesnulého. V tomto případě je dobré udělat výjimku a řídit se přáním rodiny.

Zapamatujte si: Poslední rozloučení s mladými lidmi můžeme označit za výjimku. V takových případech jejich vrstevníci často sáhnou po bílých košilích nebo světlých šatech.

shutterstock 503645788

Jak se obléknout na pohřeb podle počasí?

Při oblékání na pohřeb za jakéhokoli počasí je důležité oblékat se slušně, ale zároveň prakticky a pohodlně.

shutterstock 578953402

Deštivé počasí

Pokud se pohřeb koná venku za deštivého počasí, budete si možná muset vzít pláštěnku nebo deštník. Opět se snažte vyhnout výrazným barvám, které přitahují příliš mnoho pozornosti. Vyberte si deštník nebo pláštěnku v černé nebo tmavě šedé barvě.

Náš tip: Několik dní před pohřbem si ověřte, jaké má být počasí. Pokud předpovídají déšť, nezapomeňte mít doma deštník tmavé barvy. Vyhnete se tak zbytečnému stresu těsně před pohřbem.

shutterstock 1857994315

Chladné počasí

V chladném počasí si na pohřeb vezměte teplý kabát a nezapomeňte na šálu a rukavice. Šála a rukavice by měly být v tmavých barvách, stejně jako zbytek oblečení. Obecně byste měli dát přednost kabátu, který na rozdíl od saka vypadá formálněji. Pokud však kabát není součástí vašeho šatníku, můžete si vzít bundu v tmavé barvě. I když nebudete vypadat elegantně, touto volbou rozhodně nic nezkazíte. Při výběru kabátu nebo bundy se opět snažte vyhnout výrazným barvám a vzorům.

shutterstock 760116106

Horké počasí

Chystáte se na pohřeb v horkém počasí? V takovém případě volte oblečení z lehkých a vzdušných látek. Tyto materiály vám zajistí pohodlí a mírný chládek. Vyberte si lehký černý oblek a zkombinujte ho s tenkou bavlněnou košilí. Pro ženy jsou skvělou volbou tmavé nebo černé šaty z lehké, prodyšné látky, jako je len nebo bavlna. Mějte však na paměti, že na pohřbu byste neměli mít příliš odhalenou kůži. Co byste tedy měli rozhodně vynechat? Například krátké sukně a košile s krátkým rukávem.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here