Jak uplést deku: Poradíme vám, jak ručně plést z vlny puffa i merino vlny.
J

Přikrývka z pufované vlny Alize nebo merino vlny je praktickou věcí, která se bude hodit v každé domácnosti. Dokáže zpříjemnit chladné noci v kině nebo letní pikniky v přírodě. V tomto článku vám poradíme, jak uplést deku ručně bez jehlic. Doufáme, že si ruční pletení zamilujete a možná díky tomuto návodu objevíte skrytou lásku k ručním pracím.

shutterstock 1241913919 1

Kde koupit pufy a merino vlnu?

Pokud se vám nedaří najít deku, která by se hodila k vaší pohovce, zajděte do nejbližšího obchodu s domácími potřebami a upleťte si ji sami. Nejvhodnější jsou však obchody specializované na tento typ výrobků, protože nabízejí širší výběr.

Jak si vybrat správnou vlnu na pletení?

Výborným typem vlny na pletení přikrývek je merino nebo Alize puffy. Na jednu deku budete potřebovat 3-5 klubíček. Záleží samozřejmě na velikosti deky. Podle svých osobních preferencí si můžete vybrat barvu a pustit se do pletení.

shutterstock 2208250155

Jak uplést deku z puffy vlny?

Již z názvu je patrné, že k upletení deky potřebujete pouze šikovné ruce a vlnu, kterou jste si vybrali. Pokud se vám deka nepovede, nezoufejte. Můžete ji bez problémů rozmotat a začít znovu. Pletení rukama není obtížné. Vysvětlíme si, jak na to.

Budete potřebovat:

●       puffy vlnu,

●       pevnou plochu,

●       nůžky,

●       šikovné ruce.

shutterstock 1144036385

Postup:

Pro pletení rukama je ideální pevný a velký povrch. Vhodným místem je například kuchyňský stůl, na který můžete pohodlně rozprostřít nadýchanou vlnu, abyste mohli pracovat rukama. Protože nadýchaná vlna Alize již obsahuje očka, je pletení deky z této vlny velmi snadné.

Začněte s pletením

Rozmotejte klubko a odložte oka od sebe. V každé řadě napočítejte přibližně 30 až 50 ok. Po jejich spočítání vytvořte další řadu se stejným počtem ok. Deka se začne plést od přehybu mezi první a druhou řadou.

shutterstock 1958679844

Použijte hladký vzor

První řady mají vždy hladký vzor. Hladkým vzorem se rozumí, že začínáte měnit oka, která máte proti sobě. Oko z první řady se navlékne do oka z druhé řady. Tento vzor tvoří základ deky a udržuje ji pevnou. Hladký vzor musíte použít nejen na začátku pletení, ale také po okrajích deky.

shutterstock 773937091

Pokračujte v cik-cak vzoru

Pokud chcete trochu „barevnější“ přikrývku, cik-cak vzor je pro ni ideální. Začněte ho používat až poté, co si vytvoříte základ s hladkým vzorem.

První oko od okraje upleteme hladce. Druhé a třetí oko překřížíme a propleteme je s oky následující řady. Oka překřižte ve stejném směru. Čtvrté a páté oko překřižte a opět je propleťte s oky z následující řady. Takto pokračujte, dokud nedokončíte řadu.

shutterstock 770610454

Když začínáte novou řadu, udělejte jen jednu věc jinak, abyste dosáhli klikatého vzoru. Oka křížkujeme obráceně. Pokud jste je v předchozí řadě zkřížili tak, že jste první oko položili přes druhé, nyní pouze prohoďte pořadí. To znamená, že první oko překřížíte tak, aby bylo pod druhým okem.

Návod jak ukončit puffy deku

Před dokončením deky vám na konci zůstanou neuháčkovaná oka, která bude třeba do deky zapracovat. První oko uháčkujeme nad druhým, druhé nad třetím a tak pokračujeme až do konce řady.

Na konci vám zůstane jedno oko. Co s ním udělat? Jednoduše ho předposledním okem zavažte. Konec deky můžete odstřihnout, ale můžete ho také ponechat a použít k zavěšení.

shutterstock 2208250155 1024x590 1

Na co si dát pozor při pletení puffy deky?

Pokud s pletením začínáte, může pro vás být obtížnější sledovat, zda jste náhodou nevynechali nějaké oko. Známe jednoduchý trik, jak to zjistit. Stačí se podívat na deku z druhé strany.

Nezapomeňte však svou práci průběžně kontrolovat. Pokud si příliš pozdě uvědomíte, že jste na začátku pletení vynechali nějaký steh, bude vás stát více času a úsilí se k této chybě vrátit a opravit ji. Naopak, pokud na chybu na kráse narazíte dříve, rychle ji odstraníte a opravíte.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here