Jak pročistit prostatu: Tipy a prevence pro udržení zdravé prostaty
J

U mužů se mohou vyskytnout různé zdravotní komplikace spojené s prostatou. Ať už se jedná o rakovinu prostaty, zvětšenou prostatu nebo zánět, problém je třeba řešit okamžitě. Nejlepším plánem je předcházet problémům s prostatou zdravým životním stylem. Jakmile však problémy nastanou, existuje mnoho způsobů, jak je řešit. V tomto článku popíšeme několik tipů, jak prostatu pročistit a udržovat ji zdravou.

shutterstock 2155676941

Jaké jsou nejčastější problémy s prostatou?

Mezi nejčastější problémy s prostatou patří zánět prostaty, zvětšení prostaty a rakovina prostaty. Zvětšená prostata a rakovina prostaty se obvykle vyskytují u mužů ve věku 50 let a více, zatímco zánět prostaty není neobvyklý ani u mladších mužů.

Zánět prostaty

Zánět prostaty je nejčastějším typem problému s prostatou u mužů mladších 50 let. Známe různé typy zánětů:

Chronický zánět se také nazývá syndrom chronické pánevní bolesti. Jedná se o nejčastější typ zánětu prostaty.

Akutní bakteriální zánět začíná náhle bakteriální infekcí. Jedná se o méně častý typ zánětu prostaty, který se léčí antibiotiky.

Chronický bakteriální zánět vzniká, když se bakteriální infekce stále vrací. Příznaky tohoto zánětu obvykle nastupují pomalu.

shutterstock 1306759789 1

Zvětšená prostata

Prostata má tendenci se s přibývajícím věkem zvětšovat. Proto se zvětšená prostata často objevuje u starších mužů a zřídka u mužů mladších 40 let. Zvětšená prostata může způsobovat bolesti močového měchýře a problémy s močením.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty vzniká, když se v prostatě vytvoří nádorové buňky. Jedná se o častý typ rakoviny u mužů ve věku 50 let a více. Mezi příznaky patří potíže s močením. Někdy se však nemusí objevit žádné příznaky.

Rakovina prostaty roste ve většině případů pomalu. Prevencí pro včasné odhalení je proto pravidelné sledování. Některé typy rakoviny prostaty mohou být agresivní a vyžadují ozařování, hormonální léčbu, operaci nebo jinou léčbu.

shutterstock 174202361

Tipy pro zdravou prostatu

Existuje několik účinných tipů, jak prostatu vyčistit. Zdravá strava, pravidelné cvičení a některé doplňky stravy pomáhají při řešení problémů s prostatou. Tyto tipy by však měly být kombinovány s odbornou léčbou.

Lykopen

Lykopen je pigment, který se přirozeně vyskytuje v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Bylo zjištěno, že pokud budete denně konzumovat extra panenský olivový olej obohacený o lykopen, zlepší se stav vaší prostaty.

Nejvyšší koncentrace lykopenu se nachází v ovoci a zelenině růžové nebo červené barvy. Nejbohatším zdrojem lykopenu dostupným většině lidí jsou proto zralá rajčata. Lykopen se však nachází také v melounu, růžovém grapefruitu, mrkvi, červené paprice a červeném zelí.

shutterstock 776503282

Pygeum

Pygeum je bylinný lék, který pochází z kůry africké švestky. V tradiční medicíně se již od starověku používá k léčbě problémů s močovým měchýřem a prostatou. Vzhledem k tomu, že dosud nebyly provedeny žádné studie o jeho účinnosti, nemůžeme s jistotou říci, zda skutečně pomáhá při léčbě problémů s prostatou. Některé malé studie však naznačují, že tento bylinný lék může pomoci při vyprazdňování močového měchýře a průtoku moči.

Kopřiva

Když se kopřiva používá jako lék, přináší řadu výhod. Může zmírnit problémy s prostatou, protože je antioxidační a obsahuje protizánětlivé látky. Problémy s prostatou se v tradiční medicíně často léčí kořenem kopřivy.

Zajímavost: Bylo zjištěno, že kopřiva účinně snižuje frekvenci močení. Měla by se však používat v kombinaci s lékařkou léčbou. Další velkou výhodou kopřivy je, že pokud se při jejím užívání objeví vedlejší účinky, jsou jen mírné. Obvykle se jedná o žaludeční potíže a kožní vyrážky.

shutterstock 291855992

Zinek

Estrogen narušuje vstřebávání zinku ve střevech. Hladina estrogenu se s věkem zvyšuje a příjem zinku se snižuje. Jedna studie zjistila, že chronický nedostatek zinku může zvyšovat pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty u mužů starších 50 let.

Užívání doplňků zinku nebo zvýšení příjmu zinku v potravě může snížit riziko problémů s prostatou způsobených nedostatkem zinku v těle. Velké množství zinku obsahují ryby, mořské plody, drůbež, ořechy a dýňová semínka.

Omega-3

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny může pomoci snížit působení látek, které se negativně podepisují na organismu a způsobují problémy s prostatou. Vysoký podíl omega-3 je obsažen zejména v rybách, jako jsou sardinky, losos a makrela. Omega-3 jsou obsaženy také ve vejcích, vlašských ořeších a některých rostlinných olejích.

shutterstock 1728782689

Čaj

Zelený čaj a ibišek obsahují silné antioxidanty, které pomáhají udržovat zdraví prostaty. Studie ukazují, že zelený čaj může snižovat riziko rakoviny prostaty. Může také pomoci při problémech se zvětšenou prostatou. Pokud je to možné, je důležité vybírat čaje bez kofeinu, které by mohly dráždit močový měchýř a prostatu.

Omezte kofein

Vysoký příjem kofeinu prostatě rozhodně neprospívá. Jedna studie zjistila, že muži, kteří konzumovali o 200 mg více kofeinu, měli o 72 % vyšší únik moči ve srovnání s muži, kteří konzumovali nejmenší množství kofeinu ze všech skupin. Pokud máte zvětšenou prostatu nebo jiné problémy s prostatou, kofein by mohl vaše příznaky zhoršit. Snažte se proto omezit konzumaci kávy a energetických nápojů.

shutterstock 1233427243

Cvičení a hubnutí

Pokud máte nadváhu, cvičení a snížení hmotnosti jsou jedny z nejúčinnějších způsobů, které můžete udělat pro lepší zdraví vaší prostaty. Mnoho studií prokázalo, že mírné nebo intenzivní cvičení snižuje riziko zvětšení prostaty a problémy s močovým měchýřem.  

Cvičení také prospívá kardiovaskulárnímu zdraví a pomáhá předcházet dalším zdravotním problémům, jako je například erektilní dysfunkce.

Nezapomeňte: Muži s nadváhou mají obecně zvýšené riziko zvětšené prostaty.

Snížení hmotnosti může zmenšit velikost prostaty a pomoci zmírnit nepříjemné problémy. Udržování optimální hmotnosti navíc snižuje riziko rakoviny prostaty a pomáhá zmírňovat záněty prostaty.

Vhodné stravování

Důležitým krokem při léčbě problémů s prostatou je přehodnocení stravy. Dodržování vyvážené stravy pomáhá udržovat optimální hmotnost, což je důležité pro prevenci jakéhokoli onemocnění.

Ovoce a zelenina obsahují velké množství fytonutrientů a antioxidantů, které mají příznivý vliv na celý organismus, a tedy i na prostatu. Chrání tělo před volnými radikály a regulují záněty.  Vhodnými potravinami pro čištění prostaty jsou zejména ryby, listová zelenina a bobuloviny.

Nejjednodušší způsob, jak zlepšit svůj jídelníček, je přejít na stravu plnou ovoce, zeleniny a zdravých tuků. Pokud trpíte problémy s prostatou, doporučujeme vám konzumovat následující potraviny:

 • mnoho ovoce a zeleniny,
 • tučné ryby,
 • drůbež a vejce v mírném množství,
 • luštěniny,
 • avokádo,
 • olivy a olivový olej,
 • ořechy,
 • semínka,
 • celozrnné potraviny.

Při přípravě pokrmů používejte koření a bylinky, které mají příznivé účinky na organismus. Příkladem je kurkuma, skořice nebo chilli.

shutterstock 1936227397

Omezte příjem tuků

Pokud máte problémy s prostatou, měli byste omezit příjem tučných potravin. Některé studie naznačují, že muži, kteří konzumují hodně tuku, mají vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty. Bylo také zjištěno, že existuje souvislost mezi živočišnými tuky a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty.

Kromě masa jsou živočišné tuky obsaženy také v sýru, másle a sádle. Najdete je také v dortech, pečivu, cukrovinkách a různých druzích zpracovaných potravin. Pokud je to možné, snažte se nahradit nasycené a živočišné tuky rostlinnými. Místo másla můžete začít používat olivový olej a místo sýra ořechy nebo semínka.

Zbavte se stresu

Stres může být předzvěstí mnoha různých onemocnění, včetně rakoviny prostaty a zvětšené prostaty. Muži, kteří mají problémy se zvládáním stresu a úzkosti, produkují hormony, které časem způsobují zvětšení prostaty.

Péče o duševní zdraví vám může pomoci vyhnout se nemocem souvisejícím s prostatou. Hluboké dýchání, meditace nebo kontakt s blízkými vám mohou pomoci zvládnout stresové situace.

shutterstock 1751957816

Pravidelné vyšetření prostaty

Pravidelné vyšetření prostaty by měli absolvovat zejména muži starší 50 let a mladší muži s rodinnou anamnézou. Během prohlídky by měl lékař provést důkladné vyšetření prostaty, aby zjistil, zda se v jejím okolí nevyskytují nějaké abnormality.

Pokud zaznamenáte následující příznaky, informujte o nich svého lékaře. To mohou být první varovné příznaky rakoviny prostaty:

 • problémy s močením, jako je slabý proud moči nebo obtížné zahájení močení, časté nebo náhlé nucení na močení, bolestivý pocit při močení,
 • krev v moči nebo v ejakulátu,
 • nepříjemné pocity nebo bolest v pánvi, kyčlích a zádech.

Pokud kouříte, pokuste se přestat

Většina provedených studií neprokázala souvislost mezi kouřením a rakovinou prostaty. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné lépe určit, zda kouření ovlivňuje problémy s prostatou.

Dřívější studie z roku 2011 však potvrdila, že u lidí, kteří v době diagnózy rakoviny prostaty kouřili, je vyšší pravděpodobnost, že se jim rakovina vrátí. Podle studie z roku 2019 je navíc kouření v době diagnózy spojeno s vyšším počtem úmrtí na rakovinu prostaty.

Přestože studie nemohou s jistotou potvrdit, že kouření způsobuje nebo ovlivňuje problémy s prostatou, můžeme jasně říci, že kouření má negativní vliv na celkovou funkci organismu. Pokud chcete pročistit prostatu a zlepšit její celkový zdravotní stav, měli byste se zbavit toxinů.

shutterstock 90789224

Poraďte se s lékařem

Tipy, které jsme uvedli výše, vám mohou pomoci při léčbě zvětšené prostaty, rakoviny prostaty a různých zánětů. Než se rozhodnete tyto tipy použít, doporučujeme poradit se s lékařem. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům s prostatou, je prevence a pravidelné prohlídky. Pokud se zdravě stravujete, cvičíte a zbavujete se toxinů, snižuje se pravděpodobnost, že budete muset řešit problémy, jako je bolestivé močení nebo krev v moči.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here