Jak prát záclony
J

Jak prát záclony a závěsy, abyste je nepolámali, nezaprali a neměli je pomačkané? Bude lepší ruční praní nebo v pračce? Zapnout ždímání? A co sušička, dá se použít i v případě záclon a závěsů? Dají se prát ekologicky? Provedeme vás různými postupy péče o záclony a závěsy, aby vám dělaly radost co nejdéle.

Obsah článku ukázat

Jak často prát záclony a závěsy

Četnost praní se vždycky odvíjí od prostředí, v němž záclony a závěsy visí. V interiérech zkrátka míváme dost odlišné podmínky. Někde stačí praní jednou za rok, jinde byste měli „zasáhnout“ i třikrát do roka. Jak to poznat a odlišit?

Častější praní (2 – 3 x ročně) si budou vyžadovat záclony i závěsy v místnostech, kde:

  • přebývají lidé citliví na prach (tady raději zvažte úplné vynechání záclon a závěsů)
  • se vaří, zejména na plynu
  • se topí v lokálním topeništi, včetně krbových kamen
  • se topí pomocí WAW kamen – kamna na plyn
  • se pravidelně kouří
  • se dá hůře větrat nebo kam proniká více prachu z okolí, typicky ze silnice.

Naopak pokud žijete v domě s rekuperací vzduchu, nekouříte v interiéru, nebydlíte u silnice s větším provozem a tak dále, můžete se do praní pustit jen jednou do roka. Jak poznat, že ozdoba vašich oken už potřebuje údržbu? Záclony jsou už zašedlé nasedaným prachem a mastnotou, případně se ze závěsu uvolní obláček prachu, jakmile s ním po delší době víc pohnete.

shutterstock 1857593362

Než se do praní pustíte

Než se do praní záclon a také závěsů pustíte, měli byste mít připraveno vše, co k němu budete potřebovat. Nádobu pro odmočení, správné prací prostředky, prací síťku (není nutná vždy), prostor k sušení. Ale i úklidové prostředky, protože okna, z nichž jste záclony a závěsy sundali, bystě měli umýt, vysát od prachu okolní stěny i strop.

Začněte s důkladným, přesto opatrným vyprášením

Do sundávání závěsů a záclon se pusťte až v době, kdy s nimi opravdu hned budete pracovat. Bylo by kontraproduktivní je jen sundat a naházet na kupičku, v níž budou dlouho ležet. Proč? Pomačkaly by se, a do vzniklých ohybů a prasklin by se „zažrala“ nečistota, co teď sídlí na jejich povrchu. S tímto už byste si neporadili.

Sundávejte proto až těsně před plánovaným namáčením nebo praním záclon a závěsů. Ihned po sundání je zbavte všech doplňků, které by mohly při manipulaci se záclonami látku poškodit. Sponky, závěsné úchyty, provázky (ty stačí zajistit tak, aby se při vyklepávání záclon příliš nezamotaly.

Pak běžte záclony i závěsy opatrně vyprášit na balkon, na terasu, zkrátka ven. Tak, abyste z povrchu dostali pryč maximum nasedaného prachu. Pak teprve záclony namočte, závěsy mohou rovnou do pračky.

Před praním záclony odmočte

Při praní záclon jsou hlavním činitelem úspěchu použité prací prostředky a délka jejich působení na praný materiál. Proto se doporučuje nechat záclony namočené i více než 10 hodin – pak teprve je vyprat. Díky namočení se vám podaří lépe narušit strukturu povrchové špíny (zejména jde-li o mastnotu nebo skvrny) a ze záclon ji důkladněji odstranit.

Proto, máte-li na záclonách skvrny, ošetřete je při namáčení také prostředkem na odstraňování skvrn.

shutterstock 2245067673

Nemáte záclony kde nechat namočené? Zachrání vás umyvadlo nebo dřez

Nemáte vanu? Možná najdete větší mísu, plastový dřez, kam by se záclony pro odmočení vešly. Záclona totiž, pokud ji soustředíte do jednoho místa, je ve výsledku docela malá. Jde o jemný materiál, navíc se spoustou prázdného prostoru ve vzorku. Takže byť visí přes celé okno, s úspěchem ji po sundání seskládáte i do běžného umyvadla.

Je-li vaše umyvadlo přece jen příliš malé, nezoufejte. Důkladně omyjte a hlavně odmastěte dřez v kuchyni. A záclony namočte v něm. Kuchyňské dřezy jsou dostatečně prostorné i pro namočení záclon z francouzských oken.

U závěsů není namáčení tolik nutné

U závěsů se nemusíte tolik bát vyšší teploty praní (nad 30 stupňů), a tak se namáčení dá i vynechat. Pokud je přece jen chcete nechat odmočit, ale jsou moc velké na to, abyste si s nimi (mokrými) poradili, raději je jen vyperte dvakrát po sobě – bez odstřeďování po prvním praní.

Vždycky dbejte pokynů výrobce, které vám sděluje prostřednictvím pracích symbolů. Ale jestliže jste si je nechali šít, proto „cedulky“ nemáte, preferujte jemnější zacházení.

Při jaké teplotě prát záclony a závěsy

Záclony by se při praní neměly dostat do teploty nad 30 °C. Jen výjimečně se na trhu setkáváme se takovými, co lze vyprat na 40 °C, aniž by na nich několikáté praní nezanechalo následky. Nižší teplotu praní respektujte, i pokud záclony perete v ruce. 30 °C bude chladnějších, než jsou vaše ruce. Voda musí být jen vlažná, nikdy teplá.

shutterstock 1798960312

U závěsů je teplota praní individuální – podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Některé snesou teploty okolo 40 °C, jiné dokonce i padesátku. Na vyšší teplotu nemá smysl pračku nastavovat ani v případě odolnějších materiálů. Proč? Prací prostředky jsou vyrobeny tak, že si poradí právě i při 40 stupních. S vyšší teplotou jen zbytečně spotřebujete více energie.

V jakém pracím prostředku prát záclony

Vždy si pořiďte speciální prostředky na praní záclon. Mají takové složení, které dokáže vyprat polyester, z nějž jsou záclony nejčastěji vyrobeny, co nejúčinněji. Nebo se spolehněte na ekologické recepty babiček, které záclony praly v sodě a octu.

Běžné sypké prací prášky se pro záclony nehodí – mohou je zanášet, protože se během jemného pracího cyklu nerozpustí dokonale.

Pokud chcete sáhnout po běžném gelu na praní, možné to je. Avšak alespoň na každé třetí praní si pořiďte specializovaný přípravek na praní záclon. I z pracího gelu totiž zůstávají v záclonách usazeniny. Způsobeno je to specifickou strukturou této tkaniny.

Výjimkou mohou být snad prací gely rostlinného původu (například mýdlové ořechy). Ty se dokáží dobře vymáchat i při krátkém pracím cyklu.

V jakém pracím prostředku prát závěsy

Jestliže máte závěsy z běžného materiálu a jsou navíc i barevné, vystačíte si s pracím gelem na barevné prádlo. Nejenže závěsy dobře vypere, ještě i ošetří jejich barvy.

Jsou-li závěsy podobně jemné jako záclony a ani nejsou příliš pestrobarevné, sáhněte raději po přípravku pro záclony a jim podobné materiály. Ekologické prací gely se budou hodit na každý typ závěsu, stejně tak prací soda.

Jak prát záclony ručně

Pro ruční praní záclon se nejlépe hodí vana, případně větší umyvadlo, dřez.

Vyprat

Při praní záclon v ruce moc nespěchejte. Nechte je dlouho namočené, pak vodu vyměňte, znovu dodejte prací prostředek a záclony pár minut jemně mněte, promíchávejte. Když si vezmete gumové rukavice, pokožka rukou vám bude vděčná. I ekologické prostředky umějí kůži odmastit.

Pozor na přílišné mačkání a tření materiálu o sebe. I praní v ruce by mělo být jemné, ať vlákna neponičíte. Současný prach, co je teď už ve vodě, by se v poničených místech usadil a záclony by byly flekaté. Rychleji by se do poškozených míst usazovala i následná nečistota z okolního vzduchu.

shutterstock 1113816410 1

Vymáchat

Ručně prané záclony vyžadují alespoň trojí máchání. Aby všechna špína opravdu odtekla a nezůstala nahromaděná v záhybech záclon. Co se spotřeby vody týká, je praní záclon v ruce náročnější.

Jemně vymačkat

Až máte vymácháno, jemně záclony vymačkejte od přebytečné vody. Nikdy jimi nekruťte, jako jste zvyklí třeba u hadru na podlahu. Jen jemně vymačkat. Voda může ze záclon odkapávat, když je budete věšet nad vanu nebo nad sprchový kout.

Pověsit

I věšení záclon po praní má svá pravidla. Najdete je o kousek níže.

Jak prát záclony v pračce

Než dáte záclony do pračky, měly by být dobře vyprášené. Jestliže byly více zanesené mastnotou z vaření nebo kouřem, nechte je i před praním v pračce odmočit. Pak je jemně vymačkejte a přesuňte do pračky.

V bubnu vždycky nechte dost místa

Nesnažte se vyprat všechny záclony najednou. Čím víc jich do pračky „napěchujete“, tím horší bude konečný výsledek. Záclony potřebují pro praní hodně vody i prostoru. Jinými slovy: raději tři praní, než jedno.

Velmi jemné záclony vložte do ochranné síťky

Jestliže perete opravdu jemné záclony, bude lim lépe v ochranné síťce, aby se neotíraly o buben. Kov bubnu je sice hladký, ale záclony by narážely na vnitřní plastové výčnělky. A to by je mohlo za několikero praní poškodit víc, než teď odhadujete.

shutterstock 1137627242

Záclony s provázky také patří do síťky

Jestliže jsou vaše záclony našité na textilní pás s provázky, díky kterému se jemně řasí, je potřeba se o provázky postarat tak, aby se při praní nemohly zamotat. Nejsnazším řešením je opět ochranná síťka. To platí i pro další typy provázků na záclonách. Pokud jste si jistí, že provázky „se nehnou“, ochranná síťka netřeba.

Části záclon s přišitými nebo vlisovanými prvky také vložte do ochranné síťky na praní

Někdy se do ochranné síťky vkládá jen ta část záclony, která je nejvíce ohrožena. Nebo která by naopak sama mohla zbytek záclony ohrozit. Typicky jde o vlisované/vlepené či jinak napevno připevněné prvky, které prostě nesundáte.

Nemáte síťku na praní? Použijte bílý povlak na polštář

Některé hospodyňky používají bílý povlak na polštář, protože síťku na praní ani „nevedou“, nebo mají jen malé velikosti. Možnost to samozřejmě je, ovšem nutno počítat s jistými omezeními. Voda, v níž se záclony perou, nebudou povlakem proudit tak dokonale, jako proudí skrze síťku s mnohem většími oky mezi jednotlivými vlákny.

Zvolte ten nejjemnější program. Nebo ruční praní. Nebo přímo program na záclony

Pračky toho dnes umějí hodně, co se variability pracích programů týká. Každá má jiné portfolio. Ale jemný program nebo ruční praní najdeme u každé novější „automatky“. Některé disponují přímo programem pro praní záclon a dalších velmi jemných tkanin.

Nastavte jen lehké ždímání

Automatický program na záclony nastaví ždímání za vás. Máte-li u pračky jen jemný program bez odstřeďování, nechte v něm záclony vyprat. A pak nastavte lehké ždímání. Na 300 – 400 otáček, víc ne. Jestliže vaše pračka tak nízký počet otáček neumí, nastavte vyšší číslo – ale po cirka 10 – 15 vteřinách ždímání cyklus zastavte a záclony vyndejte.

shutterstock 1292001850

Během praní pamatujte na očistu místa, odkud jste záclony i závěsy sundali

Vypráním a znovu pověšením záclon i závěsů úklid tohoto místa nekončí. Dokud je máte sundané, využijte příležitosti a celý prostor vysajte, omyjte. Pak budete mít mnohem lepší pocit z toho, že vyprané kousky vracíte do čistého.

A jestliže budete záclony věšet ještě vlhké, je extrémně důležité, aby se na ně nenachytal prach, co by zůstal usazený na zdi okolo okna nebo na parapetu…

Jak mít záclony ještě bělější?

Naše babičky do vody na praní záclon přidávaly modré barvivo (šmolku), aby byly záclony bělejší. Dnes se prodává inkoust do vody na praní záclon, stačí ho jen několik málo kapek. Modrá barva podpoří (opticky) výsledný bělostný dojem, který záclona na okně dělá.

Ale pozor, některé přípravky na praní záclon už v sobě modrou složku obsaženu mají. Projděte si jejich složení a návod na použití ještě před tím, než po modrém barvivu sáhnete.

Nechat záclony a závěsy sušit v sušičce?

Ne. Nikdy.

Jak správně sušit záclony

Když ne v sušičce, tak jak tedy? Záleží na postupu praní a na vašich možnostech pro přirozené sušení záclon:

Jemně vyždímané pověsit rovnou zpátky na jejich místo

Jestliže jste prali záclony v pračce a jsou jemně vyždímané, pověste je ihned zpátky na jejich místo. Tento postup je nejlepší variantou pro záclony krešované, ale skvěle se hodí i pro běžné záclony voálové. Vyvěsí se vlastní vahou a ponechají si přesně ten tvar, jaký by vaše záclony měly mít.  

shutterstock 194022275

Záclony určené k uskladnění pověsit co nejrovněji, nejlépe venku. Nebo doma, ale na větším sušáku

Jestliže se chystáte záclony po vyprání uskladnit, protože záclony na oknech střídáte třeba podle ročních období, sušte je vyvěšené co nejrovněji a s co nejmenším počtem skladů a ohybů. Perfektní bude venkovní šňůra na prádlo.

Ale i vevnitř je dokážete dobře usušit, na větším sušáku na prádlo. Při věšení respektujte následovný způsob, kterým budete záclony skládat. Prostě: nedělejte si ohyby navíc, když nejsou nutné.

Po ručním praní je nechat nejprve okapat, pak věšet

Po praní záclon v ruce z nich bude nějakou dobu odkapávat voda. Proto je nejprve pověste nad vanu, případně na tyč nad sprchovým koutem. Kdo může, věší venku. Teprve až záclona přestane odkapávat, se může buď pověsit zpátky na své místo, případně přesunout ke kompletnímu dosušení (je-li přesun nutný).

Jak vyprat závěsy

U závěsů netřeba tolik ochranných a režimových opatření. Jsou většinou pevnější a odolnější, proto s nimi během praní můžeme zacházet podobně jako s většinou oděvů. Vyprat na 40 °C, nechat jemně odstředit na cirka 600 otáček. A co nejrovněji pověsit. Ani závěsy nepatří do sušičky.

Jak žehlit závěsy a záclony

U záclon není žehlení většinou vůbec nutné. Častěji vás k žehlení přinutí závěsy. Vlákno záclon je sice jemné, ale při pověšení působí celá délka záclony dost velkou tíhou na to, aby se záclona sama vlastní vahou vyvěsila a vyrovnala. Závěsy bývají z materiálu odolnějšího. Ten už se sám vyvěsit nedokáže (neplatí to samozřejmě vždycky).

K žehlení přistupujte obezřetně, volte nízkou teplotu (jeden puntík na termostatu žehličky, to je cirka 110 stupňů celsia). Napařujte jen mírně, abyste příliš velkým množstvím páry nezkrabatili a nezničili žehlený materiál. Na pověšených záclonách a závěsech je pak přece jen vidět úplně všechno.

shutterstock 1699994968

Jak skladovat závěsy a záclony, když je budete věšet až za několik měsíců

Jestliže střídáte textilní ozdobu vašich oken, a proto ji po vyprání skladujete ve skříni, je nutné záclony a závěsy nejprve nechat důkladně proschnout. Pak je opatrně složit a do skříně seskládat tak, aby závěsy byly dole a záclony na nich nahoře.

Nikdy ve skříni nepokládejte závěsy na záclony – jednotlivé sklady byste prohloubili a připravili se tím o možnost nechat záclony vyvěsit se vlastní vahou. Jestliže jsou totiž skladovány bez velkého zatížení seshora, i po půl roce stráveném ve skříni se cirka za jeden den ochotně vyvěsí.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here