Jak pracovat s hnědou barvou v interiéru?
J

Hnědá je ideální barvou pro útulné domovy. Vyzařuje pohodu, působí hřejivě. Dokáže vám přinést pocity, které patří ke každému správnému bydlení. Prakticky všechny její odstíny dokáží najít využití, nicméně je nutné umět je správně sladit. V opačném případě se může stát interiér velmi nudný. Hnědá je sama o sobě neutrální.

Nebojte se vyladit ložnici do hnědé barvy - ilustrační obrázek, zdroj
Nebojte se vyladit ložnici do hnědé barvy – ilustrační obrázek, zdroj

Vsaďte na kontrast

Ladit interiér do hnědých odstínů je skvělým krokem, jak z něj udělat domov plný klidu. I takové místo však volá po hravosti a prvcích, které dokáží zaujmout zrak. Příliš jednobarevných ploch škodí, a proto je vhodné hnědou nakombinovat s výraznějšími barvami. Mezi ty se přednostně řadí oranžová, zelená a žlutá. Velmi zajímavě působí také spojení s růžovou či fialovou. Pokud se přeci jen nechcete příliš vzdalovat hnědé, vyzkoušejte smetanovou. Počítejte s tím, že úkolem další barvy je přinést prosvětlení a oživení. Především v místnostech s nedostatkem denního světla je to velmi důležité.

Hnědé je také dřevo

Velmi přirozenou cestou, jak dostat hnědou do vašeho bydlení, je využití dřeva. Tím mohou být obloženy části stěn, případně z něj je vyroben nábytek. Nebojte se dřevo ukázat. Bezbarvý lak odhalí strukturu dřeva a zároveň ho ochrání před poškrábáním. S tím, jakou má dřevo povrchovou úpravu a odstín hnědé, můžete navíc ovlivnit celý styl bydlení. Leštěné dřevo v tmavém odstínu přinese luxusní nádech, ledabyle opracované kusy ve světlejších odstínech působí rustikálně. Pro větší propojení s přírodou můžete dokonce využít zcela surové dřevo.

Útulný obývací pokoj - ilustrační obrázek, zdroj
Útulný obývací pokoj – ilustrační obrázek, zdroj

Nepatří všude

Třebaže je hnědá univerzální barvou, rozhodně nepatří všude. Skvělým příkladem je dětský pokoj. U dětí a školáků nesklízí tento odstín kladné body. Nepodněcuje tvořivost a není příliš veselý. Bude tak bohatě stačit, pokud bude vidět na nábytku. Pokud přeci jen chcete hnědou využít, vsaďte na již zmíněný kontrast. Využití více výrazných barev je rozhodně krokem správným směrem. Dětský pokoj by měl symbolizovat radost a pozitivní emoce. Přemíra hnědá ho zbytečně zklidní. To je dobré do pracovny, ale ne do místnosti, kde si děti mají hrát a být plné energie.

Široké možnosti hnědé

Použitelných odstínů hnědé je opravdu velké množství. Díky tomu máte možnost si s využitím hnědé v interiéru skutečně hrát, nicméně nikdy nezapomínejte na to, že všeho moc škodí. V případě tmavých odstínů si dejte pozor na to, aby nepůsobila místnost ponuře a smutně. Nezapomínejte na světlou a drobnější doplňky v kontrastních barvách. Jedině tak využijete všech výhod, které vám hnědá přináší.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here