Jak si podsvítit televizi LED pásky a ulevit svým očím
J

Svádí vás dlouhé zimní večery k zachumlání se do deky doma u televize? Možná už ale pociťujete nepříjemné bolesti zad nebo hlavy a pálení očí, které pravděpodobně souvisí s nevhodným a dlouhým sezením, rozměrem televize a špatnou vzdáleností od přijímače, nebo nedostatkem světla při sledování obrazovky. Přemýšleli jste už o tom, jak můžete zlepšit prostředí pro sledování televize? Úlevy pro namáhané oči při práci na počítači či při relaxaci u oblíbeného filmu dosáhnete instalací vhodného osvětlení, které citlivě osvětluje místnost v blízkosti TV.

inspiri ledsolution hotove tv osvetleni led pasky
Obrázek: LED osvětlení televize uleví vašim očím. Zdroj: LedSolution.cz

Toto řešení zlepšuje kontrast a snižuje namáhání očí změnami jasu, který se neustále mění při střídání scén ve filmu nebo při práci na počítači. Přidání LED světla za obrazovku zlepšuje kvalitu obrazu, který má vyšší kontrast, a zároveň vás neoslňuje, nevytváří nežádoucí odlesky od skla obrazovky, od nábytku, nesvítí vám do očí apod. Umístěním stálého neměnného světla za televizor se zlepší také vaše vnímání barev na obrazovce.

LED pásky za televizi

Oblíbené je ambientní osvětlení stěny za televizí, například pomocí LED pásky, která je připojena k jakémukoliv zařízení na USB s napětím 5 V 1A. Bývá umístěna v hliníkové liště, která zajišťuje chlazení, a navíc přistiňuje přímé světlo, které by mohlo být nepříjemné. Pásky se dodávají v různé barevnosti, k dostání jsou též samolepicí RGB pásky s nastavitelnou barvou svitu. Barvu si pak můžete zvolit dle nálady nebo typu vysílaného pořadu. Barevné RGB LED pásky za televizi lze také bez problémů stmívat. Ulevte svým očím vhodným osvětlením, které vás nebude oslňovat. LED podsvícení za televizi vám zajistí nové zážitky a může být barevně přizpůsobeno požadované atmosféře programu – typu filmu, sportovnímu utkání, koncertu apod.

Líbí se vám ambientní osvětlení televizní obrazovky, ale vaše současná televize tuto možnost nezná? Nemusíte si hned pořizovat nový drahý model. Podsvícení televizní obrazovky si můžete snadno vyrobit sami doma a za pár korun.

Co všechno budete potřebovat na osvětlení TV?

Nejdřív si připravte k ruce všechno, co budete k instalaci potřebovat:

inspiri ledsolution osvetleni tv co k tomu potrebujete
Obrázek: Pomůcky na instalaci osvětlení televize. Zdroj: LedSolution.cz
  • prostředky na odmaštění zadní strany televize (JAR, houbička),
  • LED pásek,
  • trafo,
  • stmívač, oboustranná lepicí páska (nejsou nutností),
  • příslušenství (rohové spojky, kabel),
  • nářadí (pájka, nůžky). 

Doporučujeme vybrat LED pásek o výkonu 4,8 W/m, který je pro podsvícení televize dostatečně výkonný. Abyste si při sledování televizní obrazovky zbytečně nenamáhali a nekazili oči, vyberte LED pásek s příjemnou barvou světla „extra teplá bílá“ nebo „teplá bílá“. Obě barvy vám zajistí maximální pohodu při sledování televize.

Pro náročnější diváky doporučujeme barevný pásek RGB o výkonu 7,2 W/m. Jeho předností jsou dlouhá životnost a stálá barevná svítivost. Díky míchání červené, zelené a modré si můžete dopřát podsvícení v jakékoliv barvě.

Trafo je nejlepší zapojit přímo do zásuvky. Pásek a trafo snadno propojíte pomocí protikusu tohoto konektoru, tzv. samicí. 

V případě, že pásek budete chtít stmívat nebo zvolíte pásek barevný (RGB), vyberte ovladače, které propojíte pomocí DC konektorů. Vhodné ovladače pro jednobarevné pásky jsou stmívač mini s ovládáním a pro barevné RGB pásky RGB mini RF ovladač. 

Instalace LED pásků

LED pásku si s trochou šikovnosti podle návodu nainstalujete na zadní stranu vašeho televizoru sami (je totiž samolepící) a potom zapojíte do USB konektoru televize.

Díky barevným RGB diodám vytvoříte na pozadí úchvatné pohodové osvětlení – barvu, intenzitu a efekty lze volitelně nastavovat pomocí přibaleného dálkového ovládání.

Postup může být celkem lehký:

  • LED pásku přímo určenou pro osvětlení televize nemusíte stříhat, v balení jsou už připraveny dva kusy o délce 60 cm.
  • Zadní stranu televize otřete vodou s jarem, abyste ji nejprve opatrně odmastili a zbavili nečistot.
  • Pak sloupněte zadní 3M folii a pásek nalepte na určené místo.
  • Nakonec osvětlení zapojte do USB konektoru televize.
inspiri ledsolution osvetleni tv
Obrázek: LED pásek si dobře rozměřte. Zdroj: LedSolution.cz

Krok za krokem

Úspěšnému zprovoznění ambientního osvětlení obrazovky předchází několik jednoduchých kroků, kterými vás nyní provedeme.

1.Odmaštění povrchu

Před přípravou si televizi připravte do takové polohy, abyste měli pohodlný přístup k její zadní straně. Povrch televize se odmašťuje proto, aby na něm pásek skutečně dobře držel. Nejlepším pomocníkem vám v tomto ohledu bude jarová voda a houbička.

 2.Přesná délka pásků

Velmi důležité je dobře si rozměřit jednotlivé délky pásku. Nejjednodušší je si LED pásek natáhnout na délku a následně i šířku televize. Nezapomeňte přičíst potřebný spoj. Pokud například budete používat rohové spojky, je dobré přičíst cca 1 cm k délce pásku. 

3.Spojování pásků

Nejjednodušší možností, při níž nepotřebujete pájku, je spojování tzv. CLICK spojkami. S pájkou ale dosáhnete mnohem pevnějšího spojení. Pokud ji máte, neváhejte ji použít. Rozměřené a rozstříhané pásky spojte do požadovaného obdélníku, můžete si vybrat z několika způsobů. V případě, že se rozhodnete jednotlivé části spojovat cínem, naneste cín nejprve na spoje a pak komponenty propájejte k sobě. 

4. Lepení

Hlavním bodem instalace osvětlení je lepení LED pásku. Před lepením je dobré si pásek na zadní stranu televize přiložit a vyznačit si, kde přesně bude nalepený. V tomto okamžiku se ukáže, jak důkladně jste si pásek rozměřili a na celý proces lepení se připravili. Ať už lepíte LED pásek přímo na televizi nebo na oboustrannou lepicí pásku, je důležité LED pásek pořádně přimáčknout mezi diodami, aby opravdu důkladně přilnul k povrchu. 

Některé televize nemají hladký povrch, nebo mohou mít různé nerovnosti. V takovém případě doporučujeme pásek podlepit oboustrannou lepicí páskou, která nerovnosti vyřeší, a pásek na ní bude lépe držet. Lepicí páska zároveň poslouží v případě, že na zadní straně televize potřebujete překlenout nějaký otvor, například pořadač na kabely.

Nezapomeňte LED pásek před lepením vyzkoušet, rozsvítit a přesvědčit se, že je vše dobře propojeno a svítí po celé délce.

5.Poslední krok

Nyní už jen zbývá pásek propojit s trafem, televizi vrátit do původní polohy a užívat si příjemné večerní atmosféry. Instalace LED pásku je snadná, nemusíte se jí bát.

Veronika Rutkovská
Veronika Rutkovská
Jsem mladá holka, která si razí cestu v IT prostředí. Věnuji se správě obsahu a copywritingu. Jsem vášnivá cestovatelka (dokonce na to mám i školu:)) a čtenářka. Psát mě baví především o všem, co je spojené s bydlením, ale ráda vám po důkladné rešerši předám rady ohledně všemožných témat nebo vás ráda pozvu na různé eventy spojené s bydlením a home decorem. Když zrovna neťukám do počítače, tak si ráda zajdu do sauny, do kavárny, nebo jiného příjemného prostředí. Doma pak po večerech maluju digitální ilustrace a víkendy ráda trávím sledováním Formule 1.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here