Jak ozdobit velikonoční vajíčka: Jednoduché a originální nápady
J

Ať už slavíte Velikonoce jako křesťanské svátky, nebo je považujete za vítání jara, určitě by vám doma neměla chybět originálně nazdobená vajíčka k dotvoření atmosféry. Máme pro vás spoustu návodů, včetně těch, které hravě zvládnete i s dětmi.

Chcete si vytvořit jedinečnou velikonoční dekoraci, nebo chcete koledníky podarovat zdobenými vejci, které mezi ostatními nezapadnou? Zapomeňte na smršťovací folie, které na vajíčka sice aplikujete během pár vteřin, ale moc parády neudělají. Pojďte se inspirovat zajímavějšími nápady – na některé je potřeba trochu zručnosti, jiné ale zvládnete bez problému i s dětmi.

Proč se vlastně na Velikonoce barví vajíčka?

Vejce je v mnoha kulturách vnímané jako symbol nového života, plodnosti i úrodnosti. V křesťanství platí přeneseně pro znovuzrození Ježíše Krista, které se o Velikonocích slaví, z pohanského pohledu se pak jedná o vítání nového života v podobě jara. Se zdobením vajec byste se dokonce setkali už v pravěku, ovšem výklady, proč tomu tak bylo, se různí.

Barvení velikonočních vajíček v novodobější historii má však i poměrně pragmatický důvod. Velikonočním svátkům předchází 40denní období půstu, při kterém se mimo jiné nesmí jíst ani vejce. Plýtvání jídlem ale rozhodně nebylo na pořadu dne, takže s nakladenými vejci bylo potřeba nějak naložit. A protože se vědělo, že uvařená vejce vydrží déle, začala se vařit. Aby se nepletla s těmi syrovými, bylo potřeba je odlišit, a to tím, že se začala barvit na červeno. Až postupem času se přidaly i další barvy a různé zdobení.

shutterstock 257680636

Barvení vajíček pomocí přírodních surovin

Zdobení vajíček pomocí cibulových slupek zná asi každý, ale věděli jste, že pomocí přírodních surovin můžete vytvořit celou paletu barev? Sice nejsou tak zářivé jako chemické barvy, ale na kráse jim to neubírá.

Jaká surovina vytvoří jakou barvu?

  • Cibulové slupky nabarví vejce na červenohnědou.
  • Kurkuma se postará o zářivě žlutou.
  • Červená řepa barví růžově.
  • Červené zelí obarví vejce do zelenomodrého odstínu.
  • Borůvky se postarají o modrou barvu.

Aby barva dobře držela, budete potřebovat ideálně bílá vejce. Ty před barvením odmastěte (například hadříkem namočeném v octu), aby barva lépe chytla.

A jak na samotné barvení? Nejprve ve vodě uvařte vybranou surovinu. Podle požadované intenzity ji můžete vařit od 15 do 60 minut. Do hrnce nakonec přidejte minimálně 1 lžíci octa. Do takto připraveného roztoku vložíte buď již uvařené vejce přes noc, nebo syrová vejce uvaříte přímo ve směsi a necháte je v ní několik hodin odležet.

Jakmile vyndáte vejce z roztoku, můžete si všimnout, že usycháním barva zmatní. Pokud byste chtěli docílit většího lesku, doporučujeme je namazat sádlem nebo kokosovým olejem.

shutterstock 1929970136

Přenášení vzorů pomocí krajky nebo lístečků

Jednobarevná vejce jsou trochu nuda, takže pokud chcete zajímavější provedení, doporučujeme je před barvením buď obalit v krajce, která se na ně přenese, případně je vložit do nylonové punčochy, pod kterou vložíte různé traviny a listy, které se přenesou na povrch skořápky. Krajka i punčocha musí být opravdu dobře utažené, aby se barva nedostala tam kam nemá.

Jakmile je dobarveno, sundáte punčochu nebo krajku z vajíčka, a je hotovo.

shutterstock 2262079977

Barvení pomocí barev na vejce

Trik s krajkami nebo punčochou a lístečky lze také použít během barvení pomocí barev na vejce. Ty jsou vyrobené z potravinářsky bezpečných barev, takže se nemusíte bát, že byste pak vejce nemohli sníst.

Efektní ombré

Koupené barvy mají tu výhodu, že lépe a rychleji chytají na povrch skořápky a můžete si s nimi více vyhrát. A to třeba tak, že si vytvoříte ombré efekt. Návod je snadný – nejprve spodní část vejce ponoříte do vody s barvivem na nejdelší dobu, pak ponoříte vejce o kousek víc na kratší dobu a takto postupujete až k horní části, kterou budete barvit jen chviličku.

shutterstock 1681219453

Barvení velikonočních vajíček pomocí vosku

Pokud máte dostatek trpělivosti, můžete si pomocí horkého vosku připravit krásně zdobená vařená vejce i vyfouklé kraslice. Kromě vajec a barviva budete potřebovat ještě včelí vosk, kalíšek na rozpuštění vosku a špendlík, kterým rozehřátý vosk budete na vajíčko nanášet.

A jak na to? Nechte vosk rozehřát v kalíšku a pomocí špendlíkové hlavičky ho nanášejte na vajíčko. Fantazii se meze nekladou. Doporučujeme špendlík zapíchnout například do obyčejné tužky s gumou, aby se vám nástroj lépe držel.

Jakmile je vosk zaschlý, můžete vajíčka ponořit do vody s barvivem a následně sloupat vosk. Na místech, kde byl nanesený se vejce totiž neobarví, což vytvoří požadovaný vzor na skořápce.

shutterstock 2261647007

Barvení vajíček voskovkami

Stejně jako vosk, můžete na vyfouklé vejce nanést i rozpuštěné voskovky. Pro každou barvu budete potřebovat separátní nádobku, ve které ji ve vodní lázni rozpustíte.

Postup nanášení voskovek je stejný jako v případě vosku. S tím rozdílem, že si vyhrajete s různými barvami a nanesené voskovky pak už nebudete sloupávat.

Voskovky lze nanášet jak na přírodní vejce, tak i na předbarvený podklad.

Jednoduché kraslice pomocí fixy

Na barvení vajíček vám ale klidně postačí fixy, které máte doma. Nanášejte je ale jen na vyfouklá vajíčka, přeci jen nejsou fixy vhodné k používání na potraviny. Vždy se nejprve ujistěte, že se po zaschnutí nerozmazávají. Permanentní fixy jsou sázka na jistotu.

A že nemáte tak jistou ruku? Předkreslete si motiv nejprve na papír, případně si pak vše pro jistotu předkreslete ještě pastelkou přímo na vajíčko.

shutterstock 1962281410

Centropen i foukací fixy

Skvěle vypadají jemné vzory vytvořené černým tenkým fixem na bílých vajíčkách, ale není problém vyřádit se i s barvami. Různě barevná vejce ocení zejména děti, pro které je toto tvoření jako dělané.

Pokud ještě nemají tak dobrou jemnou motoriku, aby zvládly vytvořit různé obrazce, zabavte je pomocí foukacích fixů, které na vajíčkách vytvoří zajímavé efekty.

Jednoduché tvoření fixami pro děti

Další tip na barvení vajíček s dětmi spočívá v tom, že je necháte různými barvami pomalovat vajíčko a pak hotový výtvor jemně postříkáte alkoholem ve spreji. Barvy se do sebe lehce vpijí a nebude vadit, že malůvky nejsou zrovna nejrovnější. Jen je dobré nemíchat moc barev dohromady, aby se výsledné dílo nerozpilo v nijakou hnědou barvu.

shutterstock 2151895631

TIP: Chcete něco extra? Pořiďte si zlaté nebo stříbrné fixy, které působí velmi elegantně.

Zdobení vajíček bavlnkami

Nechce se vám do malování, ale přesto byste si chtěli vytvořit hezkou ozdobu na pověšení? Na velikonoční vajíčka můžete kromě barev nanášet také bavlnky nebo přírodní provázek. A je to opravdu jednoduché.

Jediné, co ke zdobení potřebujete, je vyfouklé vajíčko, dlouhá bavlnka nebo provázek, štěteček a lepidlo.

Lepidlem přichytíte začátek provázku na jedné straně a pak postupně budete na skořápku nanášet lepidlo pomocí štětečku a postupovat ve spirále až ke druhému konci. Barvy můžete buď střídat, nebo zvolit melírovanou bavlnku, která vytvoří zajímavý efekt sama o sobě.

Zdobení vajec ubrouskovou technikou

Ubrouskovou techniku neboli decoupage neupotřebíte jen při renovaci starých věcí. Lze s ní poměrně jednoduše ozdobit i vajíčka. Žádná zvláštní zručnost není potřeba.

Na zdobení touto technikou budete potřebovat vyfouklá vejce, ubrousky s jarními nebo velikonočními motivy, nůžky, štětec a univerzální lepidlo, které je po zaschnutí průhledné.

Vajíčko nejprve odmastěte pomocí ubrousku a octa. Dále si vystřihněte motivy, které chcete přenést na vejce. Štětcem na ně naneste lepidlo, přitiskněte je na skořápku a opatrně uhlaďte opět štětcem s lepidlem. Jen pozor, aby se mokrý ubrousek nepotrhal.

Než budete nanášet další vrstvu, nechte zaschnout nanesené lepidlo a pokračujte zatím na druhé straně.

Jakmile budete s výsledkem spokojení, nechte lepidlo opět dostatečně zaschnout. Poté můžete nanést ještě jednu vrstvu lepidla, která vejce zpevní, ale není to podmínkou.

shutterstock 1620432109

Zdobení kraslic pomocí kartáčku na zuby

Vyfouklá vajíčka se dají zdobit i velmi jednoduše pomocí kartáčku. A to pomocí barev, které jsou po zaschnutí neředitelné vodou (například akrylové barvy), a obyčejného kartáčku na zuby. Ideálně si ještě připravte noviny, kterými vypodložíte pracovní plochu a gumové rukavice, abyste se nezašpinili.

Teď už stačí jen postupně stříkat pomocí prstů vybrané barvy na vajíčko a nechat barvu zaschnout. Pokud by vám přírodní barva vajíčka přišla moc fádní, není problém akrylovými barvami nejprve vytvořit jednolitý barevný podklad, na který budete stříkat další barvy – skvěle vypadá kombinace sytých barev, které oživíte metalickými barvami, jako je zlatá nebo stříbrná.

Třpytivá velikonoční vajíčka

Další z tipů, jak ozdobit velikonoční vajíčka, je použití lepidla a třpytek. Samotná výroba je naprosto jednoduchá, jen se připravte na to, že úklid třpytek bývá poněkud náročnější než samotné tvoření.

Proto doporučujeme pracovní plochu obložit igelitem nebo novinami, které výrazně usnadní úklid a postarají se o to, abyste si neroznesli třpytky po celém domově.

A jak na to? Na vajíčka nejprve naneste štětečkem lepidlo – záleží na vás, jak kreativní budete, i obyčejné tečky vypadají skvěle. Než lepidlo zaschne, posypte ho třpytkami. Pak stačí nepřilepené třpytky oklepat a vajíčko nechat uschnout.

shutterstock 2133477759

Vajíčka s krajkou

Jeden z nejjednodušších tipů, jak ozdobit vajíčka, je jejich polepení proužkem krajky. Vejce můžete použít přírodní, nebo je nejprve nabarvit, pak už stačí pomocí lepidla okolo středu přilepit proužek krajky, a je hotovo.

Jak vidíte, způsobů, jak si vyrobit barevná vařená velikonoční vajíčka a kraslice, je mnoho. Ale rozhodně se nemusíte držet jen jednoho návodu. Popusťte uzdu fantazii a kombinujte více technik. Věříme, že z výsledku budete nadšení!

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here