Jak otevřít prakticky cokoliv snadno a rychle?
J

Pokud patříte mezi milovníky piva, vína nebo třeba dokonce pokrmů v konzervách, bylo by vhodné si k těmto svým gurmánským kratochvílím pořídit několik pomůcek, které vám dopomohou k maximálnímu požitku.

photo 1535208239377 4a7f8e310dc5 e1563224828667

Vínečko bílé, vínečko rudé

Víno je prastarý nápoj, který má několika tisíciletou tradici a patří mu po právu jedna z prvních příček v žebříčku nejoblíbenějších nápojů všech dob. Dnes však už není běžné vína skladovat ve sklepech v amforách, ale spíše ve skleněných lahvích, které jsou obdařeny korkovým špuntem. A ten je třeba umně odstranit, chcete-li si užít tento jedinečný nápoj. To není nic složitého, pokud disponujete tím správným nástrojem. Tedy vývrtkou.

Křidélková vývrtka

Křidélková nebo také tzv. motýlková vývrtka patří k těm nejpoužívanějším. S tímto pomocníkem se pracuje tak, že lahev postavíte na stůl a šroubovici zavrtáte do korku. Tím se vznesou křidélka vývrty, které pak stačí uchopit, zatlačit je zpět dolů a je hotovo. Manipulace je tedy opravdu snadná a zvládne to bez obtíží úplně každý. Nevýhodou však je, že přece jenom zabere o něco více místa než sommelierská vývrtka.

wine 856320 960 720 e1563224981649

Sommelierská vývrtka

Sommelierská nebo číšnická vývrtka je podobně jednoduchá jako výše uvedený typ otvíráku, ale o dost menší, a tedy skladnější. Ale přece jenom práce s ní vyžaduje alespoň minimální zkušenost. Tyto otvíráky zpravidla obsahují i nožík, kterým oříznete pohodlně ochranu korkového špuntu. Oproti předchozímu typu si v tomto případě mnohem lépe můžete regulovat hloubku zavrtání do špuntu. Nikdy se vám tak nestane, že by se vám celá šroubovice provrtala skrz naskrz korkem, a ten by se tak nadrolil dovnitř. Na co je potřeba si dát pozor, jsou dva stupně otvíráku. To jsou takové dvě zarážky nad sebou, pomocí kterých si otvírák zapřete o lahev a páčíte korek. Když je totiž korek z poloviny venku, už vám nestačí délka prvního stupně zarážky a musíte přesedlat na druhý stupeň. Pakliže vývrtka tyto dva stupně mít nebude, bude práce s ní o dost namáhavější.

Méně obvyklé

Dva výše uvedené typy vývrtek jsou ty nejběžnější a nejjednodušší, ale rozhodně ne jediné. Víno můžete otevřít třeba dnes již opravdu zastaralou vývrtkou ve tvaru písmene „T“, kterou prostě uchopíte, zašroubujete a zátku taháte ven. Takový otvírák najdete třeba i na některých multifunkčních švýcarských nožích. Dalším typem může být třeba pákový otvírák. Ten funguje tak, že lahev uchopíte pevně do „kleští“ tohoto otvíráku a nad korek umístíte páku s vývrtkou. Tu stlačíte dolů a vývrtka se zavrtá, kam je třeba. Poté páku překlopíte opět nahoru a zátka je venku. Tento typ je však opravdu robustní, čili je dobré si ho pořídit jedině v případě, že na něj máte dostatek místa. 

Profesionální vývrtka Brandani Rose Gold
Profesionální vývrtka Brandani Rose Gold

Ty nejnovější

Jedním z nejnovějších výstřelků vývrtkové módy je vývrtka elektrická, která veškerou práci udělá za vás. Na vás bude už jen nápoj vypít. Pokud chcete akumulátorový otvírák s LED podsvícením a automatickým regulátorem přetlaku pro vyvinutí dostatečného vztlaku na pomalé otevření lahve, není problém. Jen počítejte s tím, že taková mašinka něco stojí a že se možná ochudíte o ten pocit z dobře otevřené lahve.

Na co si dát pozor?

Při koupi vývrtky je potřeba si dát pozor zejména na kvalitu použitých materiálů. Vývrtka by měla něco vydržet a u těch levnějších hrozí, že se všelijak zohýbají nebo dokonce zlomí. Proto je dobré si raději připlatit za něco kvalitnějšího, co však vydrží. Dále by vás, zejména pak u číšnických otvíráků, nemělo nikde nic tlačit do dlaně. Nikde by neměly být nepříjemné ostré hrany a vývrtku by mělo být radost držet. Samotná šroubovice by pak mohla být potažena teflonovou vrstvou. Není to nutnost, ale rozhodně příjemný bonus. Teflon totiž zaručí, že vývrtka lépe pronikne do korku. Ale je pravda, že takováto varianta je přece jen o dost dražší a v běžné domácnosti si rozhodně vystačíte s obyčejnou a holou nerezovou ocelí.

O dost jednodušší otevírání

Pokud chcete svůj nápoj otevřít opravdu rychle a snadno, kupte si otvírák na pivo a k němu pivo. Lahev s tímto zlatavým nápojem, tolik oblíbeným v našich končinách, je většinou opatřena korunkovou zátkou, kterou opravdu není těžké sejmout. Otvíráky na pivo se proto vyrábí v mnohých variantách a tvarech. Některé jsou pak vhodné i jako dekorace do interiéru, třeba ty s dřevěným držadlem. Nebo ty, které jsou zhotoveny ve tvarech různých postaviček a podobně. Jiné si zase bez problémů můžete připnout na svazek klíčů a vzít si jej tak všude s sebou. V případě piva je to tedy rozhodně o mnoho jednodušší než v případě vína. Pivo otevřete totiž zkrátka vším možným a když ne, vždycky si můžete pořídit plechovku, kterou zvládne hravě otevřít i osmnáctileté dítě.

opener 1501000 960 720 e1563225029587

Vydolujte z konzervy to nejlepší!

Abyste dokázali z konzervy dostat to nejlepší, nebo alespoň nějaké jídlo, je zapotřebí opět kvalitní otvírák. Do domácnosti si pak pořiďte nějaký robustnější s takovým systémem, který je co nejpohodlnější a nevykloubíte si při otevírání konzervy ruku. Pokud jej však budete brát s sebou na cesty, kupte si něco opravdu malého a lehkého, abyste se netahali se zbytečně těžkými a velkými nástroji. Doma totiž vždycky oceníte pohodlí a na cestách skladnost. 

S těmito nástroji byste tedy měli otevřít vše, a to bez sebemenších problémů. Tak dobrou chuť a na zdraví!

 

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here